Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hafıza ve Konsantrasyonu Arttıran En Etkili Gıdalar Nelerdir

06.05.2021
3.516
Hafıza ve Konsantrasyonu Arttıran En Etkili Gıdalar Nelerdir

Yediğimiz gıdalar hafıza ve konsantrasyon üstünde oldukça önemli etkileri bulunur. Bu gıdalarda bulunan besin maddeleri son derece önemlidir. Bu besin maddelerinin eksik olması hafıza sisteminizin bilgileri erkenden unutması ve konsantrasyon eksikliği problemleri yaşayabilirsiniz.

Dikkatiniz erkenden dağılıyor, dikkatinizi toplamada zorluk,konsantrasyon ve odaklanma problemleri, gibi problemler yaşamaktaysanız birazdan belirteceğimiz gıdaları daha çok tüketmenizi öneriyoruz.

1: Kahve

 

Kahvenin bizim dikkatimizi toplamaya yardımcı olmasının ilk sebebi içerisindeki kafein’dir. Kahve odaklanma ve konsantre olma becerinizi geliştirmekle beraber enerjik olmanızı,daha yerinde düşünmenizi ve belleğinizin çok daha iyi çalışmasına yardımcı olur.Ancak dikkat edilmesi gerekli olan ufak bir noktaya değineceğiz. Günde 2-3 fincan kahveden fazlasını içmemenizi öneriyoruz. Özellikle içtiğiniz kahvenin şekersiz olması ve hazır toz kahve olmamasına özen gösteriniz.

2: Bitter Çikolata

 

Bitter çikolata konsantrasyonu arttıran en etkili gıdalar arasındadır.Çikolata içerisindeki kakao çekirdeklerinde bulunan antioksidan,epokarin ve kateşin gibi flavonoid gibi maddeler etki eder.Ruh halinizi iyileştirmekle beraber dikkatinizi toplamanıza yardımcı olmaktadır. Şeker içeriğinden dolayı aşırı tüketimden uzak durmaya dikkat ediniz.

3: Çay

Ülkemizde çay sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Flavonoid antioksidanlar açısından zengin olan çay hemde beyin fonksiyonlarınızı canlandırmada önemli etkileri bulunur.Zihinsel canlılığı teşvik eder ve dikkatinizi arttırmaya yardımcı olur.Dikkat eksikliği ve yorgunluk yaşadığınızda çay içebilirsiniz. Son olarak çaya 1-2 damla da olsa limon damlatmanızı öneriyoruz.

4: Yaban Mersini ( Likapa)

 

 

Yaban mersini beyin için çok yararlı bitkiler arasındadır.Yapılan incelemelerde 1 bardak yaban mersini suyu içenlerin dikkatini toplamasının hızla arttırdığı görülmüştür.Bununla beraber konsantrasyonu arttırır, hafıza gelişimine yardımcı olur.Yaban mersinindeki flavonoidler bu konu da ciddi olumlu etkileri bulunur.

5. Deniz Ürünleri

Demir beyniniz için özellikle önemli bir mineraldir. Sadece dikkat etkisi göstermekle kalmayıp hafızayı, öğrenmeyi, strese duyarlılığı ve hormonal regülasyonu ilgilendiren bir nörotransmitter olan dopamin salgısının yapımında rol oynar.Bu yüzden deniz ürünlerince zengin olan ülkemizde bolca balık tüketmenizi öneriyoruz.Ek olarak balıkların yanında yeşillikte yiyerek C vitamini etkisi ile demir emilimini arttırabilirsiniz. Bu şekilde balıktan aldığınız faydalar daha da artacaktır.

Bir meyve ve şunu diyen bir yazı 'UNUTAN KİŞİLERE YEDİRİN, 10 GÜN ÖNCE NE YEDİĞİNİ BİLE HATIRLAYACAK! Detaylar Hikayemizde' görseli olabilir
Son olarak zeytin yağı, keten tohumu yağı gibi yağlarda omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için beyin sağlığınızın korunmasında önemlidir.Bu yağlar ile sağlıklı bir beyin yapısı dolayısı ile sağlıklı bir hafıza sistemi sizlerle olacaktır. Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.