Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bacaklarınızda Bu Belirtiler Varsa DİKKAT..!!!

06.05.2021
691
Bacaklarınızda Bu Belirtiler Varsa DİKKAT..!!!

Huzursuz bacak sendromunu toplumda oldukça yaygın görülmesi, hastalık olduğunun bilinmemesi ve senelerce insanların bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşaması sebebiyle en az bilinen en sık görülen hastalıklardan birisidir diye tanımlanabilir.

 

 

Huzursuz bacak sendromu özellikle istirahat döneminde ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendisini gösteren bir nörolojik hastalıktır.

Yakınmalar genelde akşam saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içerisinde de uzun vadeli oturma ve istirahat zamanlarında ortaya çıkabilir. En önemli özelliklerden birisi yakınmaların hareketle azalmasıdır. Genellikle her iki bacağı etkilemekle beraber az oranda ki hastalarda tek taraflı olabileceği akılda tutulmalıdır.

Bulguların sık olarak akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkması, bu hastalarda ciddi uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Huzursuz bacak sendromu genelde ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olmakla beraber tüm yaşlarda da görülebilir. Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülmektedir.

 

 

HUZURSUZ BACAK SENDROMU TANISI NASIL KONULUR?

Huzursuz bacak sendromu tanısı konulması için bu hastalığa özel herhangi bir test bulunmamaktadır. Bu sebeple aşağıdaki kriterlerin dikkatle sorgulanması gereklidir. Bacaklarda anormal duyularla beraber şiddetli hareket ettirme isteği olması.
Hareket ettirmekle bulguların bütünüyle veya kısmen düzelmesi. Bulguların oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıkması. Bulguların, genelde akşam saatlerinde veya gece kötüleşmesi gibi belirli bir özelliği olması.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU TEDAVİSİ VAR MIDIR, NASIL YAPILIR?
Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilir. İlaç tedavisine başlamadan evvel yapılabilecek bazı rahatlatıcı hareketler ve önlemler vardır. Bunlara hastaların dikkat etmesi bir hayli önemlidir. İlk yapılması gerekli olan hastanın bazı basit önlemleri alması ve yatak odası düzenlemeleri. Huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebileceğini bildiğimiz alkol, sigara, kafein (çikolata, kafein içeren çay ve kahve gibi) maddelerden uzak durulması, özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce bunlara dikkat edilmesi

Huzursuz bacak sendromu bulgularını artırabilecek ilaçları doktoruna danışmadan almaması, eğer diğer bir nedene bağlı ortaya çıkmış ise önce bu nedenin tedavi edilmesi gereklidir.

 

 

HUZURSUZ BACAK SENDROMU’NUN NEDENLERİ NELERDİR?
* Demir eksikliği (en önemli işareti ferritin düşüklüğü)

* İleri evre böbrek yetmezliği (üremi)

* Şeker hastalığı

* Parkinson hastalığı

* Sinirlerin değişik sebeplerle etkilenmesi (polinöropati)

Bacaklarınızda Bu Belirtiler Varsa DİKKAT..!!! 1

 

* Romatoid artrit

* Hamilelik

 

Bunların dışında bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı sara (fenitoin içerenler), soğuk algınlığı (antihistaminik içerenler), tansiyon ilaçları (nifedipin içerenler) huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebilirler. Bu sebeple huzursuz bacak sendromu olan hastalar bu grup ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.