Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Canan Karatay koronavirüs konusunda haklı çıktı!

Canan Karatay koronavirüs konusunda haklı çıktı!

Merhaba sevgili okurlarımız. Gündemdeki haberleri ve güzel yorumları ile bilgi veren kıymetli hocamız Canan Karatay covid-19 konusunda yine haklı çıktı. Öyle ki bir çok konu da eleştirildiği gibi yine de bu konu da da eleştirilmişti. Ancak yakın zamanda Almanya’da yapılan çalışmalar Canan hocamızın yine haklı olduğunu ortaya koydu.

Almanya Sağlık Bakanı Tavsiye Etti
Yaptıkları araştırmalar neticesinde Almanya sağlık bakanı boğazınızı belli zaman tuzlu suyla gargara edin konusunda öneride bulundu. Tuzlu suyla yapılan gargaranın viral yükü azaldığı tespit edildi. Yani virüsleri öldürüyor ve tekrar virüslerin ortamda çoğalmasını engellediği tespit edildiğini belirtti.

Canan Karatay koronavirüs konusunda haklı çıktı! 1

Canan Hocamız Zaten Söylemişti
Virüsün ilk ortaya çıktığı zamanlardan beridir Canan hocamız gargara yerine getirmemiz konusunda öneride bulunmuştu. Karbonatlı su ya da tuzlu suyla gargara yapmayı önerdi. Özellikle sağlık çalışanları ilk sırada olmak üzere bütün çalışanlar sabah akşam boğazlarını karbonatlı suyla gargara yapılması gerektiğini belirtti. Virüsler alkali ortamda yaşayamaz. Karbonat ile suyun alkali seviyesini yükseltir. PH ın yükseldiği durumda ise virüsler yaşayamaz. Bu şekilde de kısmen de olsa virüsten korunmuş oluruz. Sabah kalktığımızda, öğle arası ve yatmadan önce muhakkak karbonatlı suyla gargara yapın. Bu uygulamanın sağlık açısından hiç bir zararı yoktur. Gargara yaptıktan sonra 5 – 10 dakika kadar bir şey yemeyin ve içmeyin.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde HERKESA ALAY ETMİŞTİ AMA o YİNE HAKLI ÇIKTI KARATAY CORONA'YI YOK ETME KONUSUNDA HAKLI ÇIKTI!' görseli olabilir
Sadece virüsler değil, diğer boğaz kaynaklı kış hastalıklarına karşı da bu gargara öneri edilmektedir. Virüslerle beraber parazitler ve diğer zararlı mikro organizmalarda bu sayede yok olmaktadır. Karbonat haricinde tuzlu su ya da sirkeli suyla de gargara yapılabilir. Özellikle sabah evden çıkmadan ve işten eve geldiğimizde bu uygulamayı yapmak son derece önemlidir.

 

Prof. Dr. Canan Karatay’dan Kovid-19 tavsiyeleri

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yeni tip koronavirüse karşı C ve D vitamini alınması önerisinde bulundu.

Prof. Dr. Canan Karatay'dan Kovid-19 tavsiyeleri

Karatay,  yaptığı açıklamada, asırlardan bu yana toplumlara salgın hastalıkların musallat olduğunu, bunun büyük kitleleri de yok ettiğini söyledi.

Salgın hastalıklarda insan temasının önüne geçmek gerektiğini dile getiren Karatay, salgının, kışın insanların kapalı mekanlarda, kalabalık ortamlarda bulunmasından dolayı arttığını belirtti.

Karatay, salgın döneminde vücudun direncinin artırılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Vücudu güçlendiren en önemli vitaminlerin başında D vitamini geliyor. D vitamini vücut için çok önemli. D vitamininin vücutta 100’ün üzerine çıkarılması gerekir. D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hastalıklarla da savaştığı gösterildi. Güneşten de alınabiliyor. Hastalıklı kişilerde, bilhassa virüs ve bakteri enfeksiyonu olanlarda D vitamini yüksek olduğu zaman hastalanmıyorlar, hastalansalar da çok hafif atlatıyorlar. Bu birçok çalışmada gösterildi. Ben uluslararası D Vitamini Konseyi üyesiyim.”

Canan Karatay koronavirüs konusunda haklı çıktı! 5

“Vatandaşlar kurallara daha çok uymalı”

Yüksek doz C vitamininin de çok önemli olduğuna değinen Karatay, şunları kaydetti:

“2012’de yapılan bir çalışma, C vitamininin hakikaten akciğerlere birikmiş sıvıyı temizlediğini gösterdi. Koruyucu olarak bütün hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve halkımızın, vücutlarında D ve C vitaminini yüksek tutmalarını her zaman öneriyorum. Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli. C vitaminini ağızdan almak çok önemli. Ayda bir mutlaka D vitamini yaptırıyoruz. Bunlar virüslere karşı çok önemli. Deniz ve tuzlu su da çok önemli. Kalabalığa karışmıyorum. Alışverişimi de online yapıyorum.”

Sağlık Bakanlığının aldığı tüm tedbirleri yerinde bulduğunu vurgulayan Karatay, vatandaşların bu kurallara daha çok uyması gerektiğini dile getirdi.

Karatay, sağlık çalışanlarının fedakarlığına tedbirlere uyularak karşılık verilebileceğini sözlerine ekledi.

Canan Karatay koronavirüs konusunda haklı çıktı! 7

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.