Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Neden Tüketmeliyiz?

05.05.2021
172
Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Neden Tüketmeliyiz?

Balık yağı haplar ve tabletleri günlük yaşamda sözü geçen besin takviyesi arasındadır.Balık yağının kullanım sıklığı, günlük olarak ne kadar tüketmeliyiz, kimler tüketmeli, balık yağının yararları nelerdir? Gibi sorulara cevap vereceğiz.İnsan sağlığı için pek çok olumlu etkisi bulunan balık yağını normal balık tüketerek vücut ihtiyacını karşılamak bir hayli zordur.Balığın tüketim azlığı ve yağının daha etkin şekilde yararlanmak için balık yağı kapsülleri kullanmanızı öneriyoruz.

Ne Kadar Balık Yağı Tüketilmelidir?
Günlük ihtiyaç ortalama 1000 mg civarındadır.Bunu balık yiyerek karşılamak zor olduğu için günde 1 adet kapsül tüketmenizi öneriyoruz.Sağlık problemleri olanların muhakkak doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedirler.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

1: Kalp Sağlığını Korur
Doymamış yağ asitleri ve omega-3 yağ asidi açısından zengin olan balık yağı kalp sağlığı için en kıymetli yağların başında yer almaktadır.Kalp damarlarında meydana gelecek muhtemel tıkanmaları engellemektedir.Damar içerisindeki tıkanmaları engeller.Aynı zamanda şehir hayatında kirli havanın kalbe olumsuz etkilerini en aza indirmektedir.Yapılan incelemelerde günde 3 gr balık tüketen kişilerde yapılan kirli hava deneyinde balık tüketenlerin daha az etkilendiği görülmüştür.

2: Kemik Sağlığını Korur
Balık yağındaki besin maddeleri kemik sağlığını korur ve eklemlerde meydana gelen kirençlenmeleri önler.Aynı zamanda D vitamini emilimi açısından da olumlu etkileri bulunan balık yağını kemik sağlığını korumak için de tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Kemik sağlığını korur ve osteoporoz riskini en aza indirir.

3: Yaşlılık Belirtilerini Azaltır
Balık yağındaki omega-3 sayesinde hücre yenilenmesi hızlanmaktadır.Bu sayede yaşlı hücrelerin yeni hücreler ile değişme hızı artarak yaşlılık belirtileri azalmaktadır.

4: Kilo Vermenize Yardımcı Olur
Balık yağında bulunan DHA (docosahexaenoic asit) maddesi insülin sentezine yardımcı olmaktadır.Bu sayede yemek yedikten sonra tokluk hissi erken gelir ve fazla yemek yemenin önüne geçmiş olursunuz.Ayrıca bu madde fazlalık yağların yakılmasında özellikle bel çevresindeki yağların yok edilmesinde yararlı etkileri görülmüştür.

5: Kas Erimelerini Azaltır
Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana çıkan kas erimelerini balık yağı ile azaltabilirsiniz.Yapılan incelemelerde balık yağı tüketenlerin diğer kişilere göre kas erime oranı%39 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

6: Kas Üretimini Arttırır
Özellikle spor yapanlar için balık yağı tüketmek stres hormonu olan kortizolu azaltarak kas üretimini hızlandırmaktadır.Bu yüzden vücut geliştiricileri balık yağını sıkça tüketmektedir.

7: Beyin Sağlığını Korur
Balık yağı tüketimi çocuklarda ve yaşlılarda beyin gelişimi ve beyin sağlığı bakımından önemli etkileri vardır.Omega-3 yap asidi unutkanlığı azaltır ve beyin sağlığını korumada, zeka gelişiminde olumlu etkileri vardır.

Değerli okurlarımız.Balık yağının bu yararlı özelliklerini çoğaltmak için:

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Sağlık Haberleri. Her Gün Balık Yağı Tüketmenin Mucizevi Faydaları' görseli olabilir

Tok karnında tüketin.
Balık yağlarını oda sıcaklığında hava ve ışık almayan şartlarda saklayın.
Balık yağını çiğnemeden bütün halinde yutun.
Balık yağı tüketimi ile beraber ufak da olsa spor yapın.
Başka ilaç kullanıyorsanız muhakkak doktorunuza danıştıktan sonra alık yağı tüketin.
Mutlu ve Sağlıklı Günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.