Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ağrıyan Dişlere Mucize İkili Karışım! Diş Ağrısına Kesin Çözüm

05.05.2021
3.112
Ağrıyan Dişlere Mucize İkili Karışım! Diş Ağrısına Kesin Çözüm

ŞİFALI BİTKİ VE BAHARAT: KİŞNİŞ DİĞER BİR ADIYLA AŞOTU
Aşotu olarak da bilinen Kişniş hem baharat olarak hem de şifalı bir bitki olarak kullanılacak olan bir hayli yararlı bir bitkidir. Hem yaprakları aynı zamanda tohumları baharat olarak kullanılıyor. Çin maydanozu olarak da bilinmektedir. Tohumları turunçgillere benzer bir kokuya sahiptir. Yazımızda İbrahim Saraçoğlu hocamızın kürlerinden derlediğimiz aşotu bitkisinden bahsedeceğiz. Kişniş yani aşotu ile neler yapabiliriz, kürleri, yararları ve fonksiyonları hakkında bilgileri paylaşalım.

 

 

 

KİŞNİŞ (AŞOTU) NE İŞE YARAR?
Kullanım Alanları ve Özellikleri: ilaç sanayisinde tatlandırıcı olarak kullanılır. Parfüm yapımında kullanılır. Roma’da etleri muhafaza etmede ve tatlandırmada kullanılmıştır. Yaprakları taze ve yeşil olarak tüketimi öneri edilir. Tohumunun kokusu daha uzun süre dayanır. Yaprakları ve tohumu ağzı kapalı cam bir kavanozda saklanması öneri edilir. Ayrıca serini kuru ve karanlık bir ortam olmalıdır. Kişniş Tohumu 1 yıl kadar dayanabilir, yaprakları ise 6 ay kadar mukavemetlidir. Taze kişniş ise buzdolabında kökleri suyun içerisinde olacak biçimde muhafaza edilmelidir. Bu şekilde yaklaşık olarak 10 gün daha dayanır.

KİŞNİŞ – AŞOTU FAYDALARI NELERDİR?

 

Uykusuzluğa iyi gelir. Gerginliğe karşı yararlıdır. İnsülin salgılar ve kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Demir, magnezyum ve manganez bakımından zengindir. Kafeik, klorojenik ve fenolik asit bileşenleri içermektedir. Bu bileşenler kanser, şeker ve kalp rahatsızlıklarında tedavi edici ve önleyici özelliğe sahiptir. Kadınlarda cinsel isteği artırdığı çok uzun seneler önce ispatlanmıştır ve bu gayeyle kullanımı mevcuttur.

Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan dodesenal adlı bileşim antibiyotiğe göre 2 kat daha fazla fayda sağlamaktadır. Aşotu sindirime yardımcı bir baharattır. İştah açıcıdır. Bağırsak gazlarını gidericidir ve hazmı kolaylaştırır. Karın ağrılarını gidermede kullanılır. Doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır. Kusmaya karşı önleyicidir. Baş dönmesini giderir. Aşotu kullanımı tansiyonu düşürür.

KİŞNİŞİN ÇEŞİTLİ KULLANIM ALANLARI; KİŞNİŞİ BİR SUYUN İÇERİSİNDE BİR MÜDDET BEKLETİN VE ARDINDAN OVALAYARAK TEMİZLEYİN. BU İŞLEMİ 2 KERE TEKRARLAYIN.
Tohumlarını havan, tokmak yardımı ile ya da elektrikli baharat öğütücü ile toz haline getirmeniz mümkün. Vanilyalı soya sütü ile bal, tarçın ve kişniş karıştırarak kısık ateşte lezzetli bir içecek elde edebilirsiniz. Tohumlarını güveçlerde, çorbalarda ve balıkta kullanabilirsiniz. Dilerseniz waffle ve kreplere de kişniş ilave ederek tüketebilirsiniz. Taze kişniş kökü sebze gibi pişirilerek tüketilebilir. ( Kişniş kökü ile alakalı İbrahim Saraçoğlu’nun kürlerini araştırabilirsiniz.) Kişniş Tohumu güzel kokusu nedeniyle potpori tabaklarında kullanılır. Domates turşusu ve elmalı çöreklerde kullanılır. Turşu ve sosis yapımında kullanılır.

 

 

 

DİŞ AĞRISINA KARŞI KİŞNİŞ TOHUMU + SİRKE; İSLAM TIBBI DA KİŞNİŞİN BOLCA TÜKETİLMESİNİ ÖNERMİŞTİR. İSLAM HEKİMLERİNDEN RAZİ “KALP ÇARPINTISINA KARŞI KİŞNİŞ YİYİNİZ” DEMİŞTİR. NİDAİ İSE KİŞNİŞ TOHUMUNU DÖVDÜKTEN SONRA SİRKE İLE KAYNATIN VE AĞRIYAN DİŞE KARŞI AĞIZDA ÇALKALAYARAK UYGULAYIN. AĞRININ DERHAL GEÇECEĞİNİ BELİRTMİŞTİR.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.