Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kahvenize Ekleyeceğiniz Üç Malzeme İle Metabolizmanızı Hızlandırın

03.05.2021
956
Kahvenize Ekleyeceğiniz Üç Malzeme İle Metabolizmanızı Hızlandırın

Damağımızda bıraktığı eşsiz tat ve bizi sabahları uyandırması haricinde kahvenin sağlığımıza pek çok yararı var. Birçok kişi bilmiyor olsa da kahve, kansere ve Alzheimer riskini azaltıyor. Kahvenize ekleyeceğiniz üç şeyle metabolizmanızı canlandırmanız da mümkün! Yapılan araştırmalarla kafeinin metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlandı.

 

 

ABD’da yapılan bir deneyde, 22 hafta boyunca hergün yeşil kahve çekirdeği tüketen deneklerin %10 oranında kilogram vermiş olduğu görüldü. Tabii ki düzenli şekilde spor yapmak ve daha sağlıklı beslenmek olmazsa olmazlardan. Ancak bunun beraberinde kahve de çok etkili oluyor.

KAHVE’NİN FAYDASINI ARTIRACAK ÜÇ MALZEME HEMEN HEMEN HERKESİN EVİNDE BULUNMAKTA. İŞTE ONLAR:
BAL

Kahvenize Ekleyeceğiniz Üç Malzeme İle Metabolizmanızı Hızlandırın 1
Bal, eşsiz tada sahip olmasının yanında vücuda enerji veren doğal şeker de içerir. Balın içinde C, B6 vitaminleri, folik asit, demir, kalsiyum, sodyum, çinki, potasyum, fosfor ve metabolizma hızını artırdığı kanıtlanmış diğer besin maddeleri bulunmaktadır. Yine diğer araştırmalar da balın stresi önlediğini, anskiyeteye iyi geldiğini ve kolesterolü düşürdüğünü kanıtladı.

 

 

TARÇIN

Kahvenize Ekleyeceğiniz Üç Malzeme İle Metabolizmanızı Hızlandırın 3
Tarçının iltihap sökücü olduğunu hemen herkes bilir. Son yapılan incelemelerde, tarçının kuvvetli bir antioksidan olan polifenoller açısından zengin olduğu görüldü. Sağlığımıza en büyük katkısı da sindirimi hızlandırması ve kan şekerini dengelemesi. Bunlar gerçekleştiğinde ise hiç acıkmıyorsunuz.

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI:

Kahvenize Ekleyeceğiniz Üç Malzeme İle Metabolizmanızı Hızlandırın 5


Hindistancevizi yağının içinde metabolizmamızı hızlandırdığı bilinen orta zincirli yağ asitleri bulunmaktadır. Hindistancevizi yağı tüketildikten hemen sonra bu yağlar, karaciğerden sindirim sistemine doğru harekete geçer. Orta zincirli yağ asitleri ayrıca yağ yakar ve keton üretimini çoğaltır.

 

 

KAHVENİZE EKLEMENİZ GEREKENLER:
170 ml hindistancevizi yağı

1 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı tarçın

HAZIRLANIŞI:
Malzemeleri bir kâsede karıştırın ve üstünü kapatın. Buzdolabınızda saklayın.

KULLANILIŞI:
Kahvenize her sabah karışımdan bir çay kaşığı ekleyin. İyice karıştırdığınızdan emin olun! Fazlalıklarından muzdarip ve güne zinde başlayamamaktan dert yanan arkadaşlarınızla tarifi paylaşmayı unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.