Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Boğaz gırtlak kanserinin sebepleri ve belirtileri nelerdir?

03.05.2021
1.530
Boğaz gırtlak kanserinin sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Gırtlak kanseri çağımızda geçmiş yıllara göre daha sık rastlanılan kanser türü arasında bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni sigara, alkol, hava kirliliği ve daha sağlıklı beslenme olarak kabul edilir. Gırtlak kanser ilk belirtileri ses kısıklığı, boyun ve boğazda ağrılar, yutkunma güçlüğü gibi etkilerinden söz edilebilir.

İçindekiler
GIRTLAK KANSERİ NEDİR?
GIRTLAK KANSERİ TÜRLERİ NELERDİR?
GIRTLAK KANSERİ BELİRTİLERİ
GIRTLAK KANSERİNİN SEBEPLERİ
GIRTLAK KANSERİ TEDAVİSİ
Gırtlak kanseri için yaygın tedaviler:
GIRTLAK KANSERİ NEDİR?
Laringeal kanser olarak isimlendirilen bu tür genel itibari ile ses tellerinde başlayıp boğaz içinde yayılmaktadır. En önemli nedeni sigara ve alkoldür.

GIRTLAK KANSERİ TÜRLERİ NELERDİR?
Ses tellerinde, boğaz içinde gırtlağın çevresinde olması gibi farklı türleri yer almaktadır. Kısacası bulunduğu kısma göre farklı türleri yer almaktadır. Ancak ilerleyen seviyelerde tüm boğaza etki edecek bir hale gelmektedir.

GIRTLAK KANSERİ BELİRTİLERİ
Diğer kanser türlerinden farklı olarak, gırtlak kanserinin semptomlarını tespit etmek bir hayli kolaydır. En yaygın işaretlerden bazıları şunlardır:

Seste bozukulk
Nefes alırken zorlanma
Sebepsiz öksürük
İlerleyen durumda kanlı öksürük
Boyun problemleri
Boğaz ağrısı
Kulak ağrısı
Yemek yerken yutkunma zorluğu
Hızlı zayıflama
Bu uyarılar ilk ve erken belirtiler olabilir. Eğer bu konu da şüpheniz var ise muhakkak hızlı bir biçimde doktora danışarak emin olmanızda fayda vardır.

GIRTLAK KANSERİNİN SEBEPLERİ
Kesin ve net olarak sebepleri belli olmasa da yapılan incelemelerde kanser vakalarının %90 ı sigara tüketen kişilerde görüldüğü için en önemli etken maddesinin sigara olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Sigara ve tütün tüketimi
Alkol içilmesi
İnsan Papilloma Virüsü (HPV)
Aynı zamanda genetik bazı faktörler de etkili olmaktadır. Bununla beraber az da olsa bazı virüsler de nedeniyet vermektedir.

GIRTLAK KANSERİ TEDAVİSİ
Bu aşamada erken tanı büyük rol oynamaktadır. İlk evrelerde kanser hücrelerinin yok edilerek başlangıçtan itibaren durdurulması amaçlanır. İlerleyen durumlarda ise tedavi biraz daha zorlaşmaktadır. Son evrede ise gırtlağın alınmasına kadar gidebilir. Bu yüzden dikkat etmenizde büyük yarar olacaktır.

İlgilini çekebilir Soğuk havalarda bağışıklığınızı güçlendirecek 6 besin
Gırtlak kanseri için yaygın tedaviler:
Radyasyon tedavisi ve kemoterapi gibi tedaviler çağımızda mevcuttur. Yazımızı temel amacı erken önlem alarak ilk andan itibaren rahatsızlığın fazla ilerlemeden yok etmeyi hedefliyoruz. Eğer bu belirtiler var ise yapacağınız ilk şey sigarayı bırakmak olacaktır.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'BU KANSER TİPİNE DİKKAT! BOĞAZ AĞRISI VE BOYUN AĞRISI OLARAK BELİRTİ VERİYOR!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.