Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Arterleri Doğal Olarak Temizleyen En Etkili Gıdalar Nelerdir

03.05.2021
2.251
Arterleri Doğal Olarak Temizleyen En Etkili Gıdalar Nelerdir

Arter, yani kısaca atardamarlar, vücudumuza kan pompalayan damardır.Tüm doku ve organlara oksijen ve besin maddelerini taşıyan kan öncelikle burdan geçer.Dolayısıyla daha sağlıklı bir kalp ve damar sistemine sahip olmanız gerekir.Arterler genel itibari ile damar içinde plaklanma, yağ birikmesi gibi nedenlerden dolayı kan akışı yavaşlar ve bir süre sonra tıkanabilir.En olumsuz yani ise herhangi bir belirtisi yoktur ve ani olarak kalp krizlerine sebep olabilir.Bu yüzden belirtisi olmayan bu rahatsızlığı riske etmeden önlem almak gerekir.

Bir şunu diyen bir yazı 'Damarlarınızı Tertemiz Yapacak Bllgi Doktoru 남 Detaylar Hikayemizde DAMARLARI TERTEMİZ YAPAN SIR KARIŞIM' görseli olabilir

Genel olarak arter tıkanmaları aşırı yağlı beslenme,sigara içmek, aşırı şekerli beslenme, hareketsiz yavaş, obezite, aşırı kilolar gibi sebepler arterlerin tıkanmasına sebep olabilir.Bu yüzden günlük olarak belli süre yürüyüş ya da sporla beraber aşağıda belirttiğimiz gıdaları tüketerek arter tıkanmalarının önüne geçebilirsiniz.Şimdi bu gıdalara göz atalım:

Arterleri Doğal Olarak Temizleyen En Etkili Gıdalar Nelerdir?

1: Nar Suyu

Nar suyu
Nar suyunun içerisindeki besin maddeleri doğal olarak kolesterolü düşürücü etkisi bulunur.Bu yüzden arterlerin tıkanmasını engellemektedir.Nar suyu ya da narın meyve olarak direk tüketebilirsiniz.

2:Balık

 

Haftada en az 2 kere balık tüketmeniz gerekir.Sağlık bakanlığı da bunu ısrarla dile getirmektedir.Balıkta bulunan omega yağ asitleri damar tıkanıklarını engelleyecek, kolesterolün yükselmesini önleyecektir.

3: Sarımsak

Sarımsak sülfür açısından zengin bir gıdadır. Bu sülfür ile damar içinde yağ parçacıkları ve lipitleri parçalayacaktır.Sarımsağı haşlama yemeklerinde ve iyice dilimleyerek tüketebilirsiniz.Ayrıca kokusu hoşunuza gitmiyorsa 1-2 diş sarımsağı iyice rendeleyip ılık 1 barda süt içerisine koyarak içebilirsiniz.

4: Bal- Süt- Zerdeçal Karışımı

 

 

Altın süt olarak bilinen bu karışım, antioksidan, anti – inflamatuar açıdan zengin bir içecektir. Bu sayede kanın akışını hızlandırır,damar tıkanıklıklarını önler ve kolesterolü düşürür.1 bardak süte 1 yemek kaşığı bal ve zerdeçal ekleyin ve karıştırıp içebilirsiniz.

5: Acı Kırmızı Biber

Biberde bulunan kapsaisin maddesi damar tıkanıklıklarını önlemede etkisi bulunur.Burada önemli nokta ise kapsaisin maddesi biber ne kadar acı olursa bu madde içeriği de artmaktadır. Yani bibere acılık veren kapsaisin maddesidir. Bu yüzden acı sevme talebinize göre kırmızı biberi tüketebilirsiniz.

6: Zencefil

Zencefilde bulunan besin maddeleri ve anti – inflamatuar etkisi ile kan akışını kolaylaştırır, kolesterolü düşürür ve damar içinde birikimini engeller.Tadı biraz acımsıdır ama bu konu da etkili gıdalardan birisidir. Aynı zamanda zencefil metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza yardım edecektir.

7: Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı da yağ yakıcı etkisi ile, fazlalık yağların enerji olarak yakılmasına yardımcı olur. Bu sayede arter tıkanmalarını bir nebze azaltabilirsiniz. Ayrıca keten tohumu yararları için: https://gidabilinci.Com/yag-yakan-yag-keten-tohumu-faydalari-nelerdiryazımıza göz atabilirsiniz.

 

Tüm bu bilgilerle beraber sigarayı muhakkak azaltmalısınız.Çünkü sigara arterlerde iltihaplanmalara sebep olarak yine aynı şekilde tıkanmalara sebebiyet vermektedir. Mutlaka günlük en az 30 dakika yürüyüş ya da egzersiz yapın.Bu aktivitelerde beraber yukarda belirttiğimiz gıdalara tüketerek arter tıkanmalarının önüne geçeceğinizden şüpheniz olmasın.

 

Mutlu ve Sağlık Günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.