Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücudunuzun Folik Asite İhtiyacı Olduğunu Gösteren Belirtiler

02.05.2021
1.562
Vücudunuzun Folik Asite İhtiyacı Olduğunu Gösteren Belirtiler

Merhaba sevgili okurlarımız. Vücudumuz rahatsızlanmadan önce bize birkaç sinyal göndermektedir. Bu sinyalleri doğru ve zamanında dikkate almak sağlığımız açısından önemlidir. Hatta bazen bu uyarılar hayati risk taşımaktadır. Bu yüzden vücudumuzu iyi tanımalı ve hayati tehlike oluşturabilecek durumları daha önce bilmeliyiz. Hayati rizikolar dışında vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve minerallerin eksik olması ile vücutta sağlam çalışan aksamlar doğru çalışamaz. Düzgün ve daha sağlıklı bir biçimde çalışmayan her organ bizler için risk oluşturmaktadır.

1- Ağız için yaralar: Folik/folat asit eksikliğinin belirtilerinden ilki ağızda oluşan yaralardır. Ağız içinde oluşan yaralar dışında dilde şişmeler ve kızarmalarda olabilmektedir. Dildeki şişkinlikler ve ağız içerisindeki yaralar diğer bir sebepten dolayı değil ise folik asit eksikliğindendir.

Vücudunuzun Folik Aside İhtiyacı Olduğunu Gösteren 7 Belirti

2- Sindirim problemleri: Folik asit eksikliğinin ani kilogram kayıpları ve sindirim problemlerinin ikinci olarak belirtisidir. Yemeklerden sonra kusma, ishal, mide ağrısı ve kramplar belirtileri arasındadır.

3- Soluk ten: Kırmızı kan hücreleri arasında bir protein olan hemoglobin , vücut içerisinde oksijen taşımasından sorumludur. Ancak vücudunuzda yeterli miktarda folik/folat asit yoksa iç organlara hemoglobin bulunmaz. Buda vücutta zamanla yorgunluk,halsizlik, kan eksikliği ve soluk tene sebebiyet verir.

Vücudunuzun Daha Fazla Folik Asit İhtiyacı Olduğunu Gösteren 7 İşaret  biacaip

4- Vücut ağrıları: Folat eksikliğiyle beraber vücutta oksijen azlığı olabileceğinden bahsetmiştik. Akciğerlerden tüm organlara oksijen taşınır. Ancak folat eksikliğiyle beraber beyinde oksijen azlığı olur. Böylece baş ağrıları öncelikle görülür. Zamanla eklem ağrıları da oluşabilir.

5- Tat duyusunda azalma: Son zamanlarda tat duyusundaki azalma covid-19 dan kaynaklı olsa da, folik asit eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Covid testiniz negatif çıktıı halde tat almada problem yaşamaktaysanız nedeni büyük ihtimal folik asit eksikliğindendir.

Bir 2 kişi ve şunu diyen bir yazı 'BU 7 BELİRTİYİ HİSSEDİYORSANIZ VÜCUDUNUZUN FOLİK ASİTE İHTİYACINIZ VAR DEMEKTİR' görseli olabilir

6- Nefes darlığı: Vücuttaki oksijen eksikliğiyle beraber nefes darlığı problemi de yaşarsınız. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğiyle beraber oksijen seviyeniz azalır ve nefes darlığı problemi yaşamaya başlarsınız. Nefes darlığı dışında baş dönmesive bayılma hissi de yaşayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.