Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm Nedir..? İşte Cevabı!

02.05.2021
1.276
Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm Nedir..? İşte Cevabı!

Facebook Twitter Pinterest E-Posta ile paylaş Yazdır
Uzmanlar, C vitamini sayesinde kansızlığın etkilerinden kurtulmanın mümkün olduğunu söylerken meyve suyu tüketmenin önemini vurguluyor Vücudumuzdaki kanın azalmasıyla ortaya çıkan kansızlık ve yanı sıra gelen demir eksikliği yaşam kalitemizi azaltıyor. Demir eksikliğinin özellikle çocukların zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek olup besinlerden alınan demirin emilimi için meyve suyu tüketilmesi gerekmektedir.

 

 

Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç kansızlığı ‘Kandaki hemoglobin miktarının azalması ve buna bağlı şekilde demir eksikliği’ olarak yorumluyor. Prof. Dr. Neriman İnanç demir yetersizliğinin genelde büyümenin çok hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıktığına da dikkat çekiyor.

Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm Nedir..? İşte Cevabı! 1

Kansızlık en çok kimlerde görülür?
“Dünyada her 5 erkekten biri, her 3 kadından biri, her 5 çocuktan biri kansızlık problemi yaşıyor.” diye konuşan Prof. Dr. Neriman İnanç, şunları söylüyor: “Gelişmiş ülkelerde 0 – 5 yaş arası çocuklarda kansızlığa rastlanma sıklığı % 4 ile 20 arasında iken az gelişmiş ülkelerde aynı yaş grubunda bu oran % 80’lere kadar çıkıyor. Ülkemizde bu oran % 50 gibi epey yüksek bir değerdedir.”

 

 

Demirin hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Neriman İnanç, “Besinlerdeki demirin tamamı vücutta emilemez. Aldığımız demirin faydalı olabilmesi için C vitamini içeren besinlerle beraber tüketmeliyiz. Bu sebeple vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynaktır. Özellikle C vitamini içeren portakal suyu, ananas suyu, greyfurt suyu ve limonata gibi meyve sularının tüketilmesi demir emilimini artırır” dedi.Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Kansızlığa Karşı İncir Kürü Yeterli ve dengeli beslenememek sonucu oluşan demir eksikliği, kansızlığın ya da diğer adıyla aneminin en önemli nedenidir.

Çeşitli sebeplerle, vücudun demir emiliminin azalması da kansızlığa neden olur. Böyle bir durumda, demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği ya da kansızlık durumu giderilmeye çalışılır. Kan yapıcı gıdalar olarak, üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal, bir hayli faydalıdır. Ancak, vücudun demir emilimini azaltan, çay, kahve, sigara, alkol ve asitli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Ayrıca, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun, kan yapıcı bitkisel tedavisi ile de kansızlığa çare bulabilirsiniz.

 

Kansızlığa İyi Gelen İncir Kürü:

 

Kansızlığa Karşı En Doğal Çözüm Nedir..? İşte Cevabı! 3

Yarım litre su, 8-9 adet incir.

Kaynamakta olan yarım litre suyun içerisine, 8-9 adet inciri atın ve kabın ağzını kapatarak 7 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra ocağın altını kapatın ve karışımın ılınmasını bekleyin.

Ilındıktan sonra karışımı süzün. Günde 2 ya da 3 kez, öğünlerden 15 dakika önce, aç karnına 1 bardak bu karışımdan için. (Yarım litreyi 2 ya da 3 e bölüyorsunuz. Her seferde yarım litre içmiyorsunuz.)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.