Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dr. Öz’den kalbinizin sağlıklı olup olmadığını gösteren basit test!

02.05.2021
4.411
Dr. Öz’den kalbinizin sağlıklı olup olmadığını gösteren basit test!

ABD’da yaşamakta olan, dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Dr. Mehmet Öz‘ün 60 saniye gibi kısa bir süre içinde yapılan ve sağlık açısından çok doğru sonuçlar veren basit testleri bulunuyor. Ünlü kalp doktorunun önerdiği bu testleri evinizde birkaç dakika içinde uygulayarak, vücut ve kalp sağlığınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kalp sağlığınız için bu testleri muhakkak uygulayın.

Vücut ve kalp sağlığınız için basit testleri
1- Ayak testi;

Vücudunda Bir Casus Var! Ayak Tipin Senin Kim Olduğunu Söylüyor! - onedio.com

Ayak testi, omurganın ve kalbin sağlığı hakkında pek çok bulguyu ortaya çıkaran en basit testlerden birisidir. Bacaklarınızı uzatarak yere oturun ve ellerinizle ayak parmaklarınızı yakalamaya çalışın.

Sırtınız bunu yapmanıza izin vermiyorsa, bu sırtınızın oldukça sıkı olduğu ve esnek olmadığı manasına gelir. Dr. Öz, bu testi kalp krizi geçirme riskinin artmasıyla ilişkilendirildiğinden kalbinize iyi bakmanızı önerir.

2- Avuç içi testi;

Dikkat! Avucunuzdaki işaretlerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? - Son Dakika Ekonomi Haberleri
Dr. Öz, avuç içi testinin anemiden (kansızlık) mustarip olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olan çok hızlı bir yöntem olduğunu söylüyor. Tek yapmanız gerekli olan şey, avuçlarınızın içinden geçen çizgilerin hangi renk olduğunu görmek için avucunuza yakından bakmak. Avuç içi çizgileri avucun diğer kısımlarından daha koyu renkteyse, o zaman kansızlık sorununuz yok. Ancak çizgiler avuç içinin diğer kısımları ile aynı renkte ise veya daha soluksa şiddetli kansızlık yaşıyor olabilirsiniz. Dr. Öz bu durumda acilen profesyonel bir doktora gitmeniz konusunda uyarıda bulunuyor.

3- Sinüs testi;

Dr. Öz, sinüs ağrınızın soğuk algınlığı, alerji ya da enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için sinüslerinize baskı uygulamanız gerektiğini söylüyor. Sinüs bölgesinde şiddetli ağrı hissederseniz enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Dr. Öz, sinüslere ılık tuzlu suyla kompres uygulamanızı öneriyor.

4- Şişmiş ayak testi;

Ayak şişmesine ne iyi gelir? Ayak şişmesi neden olur ve nasıl geçer?


Ayaklarınızda şişkinlik hissediyorsanız, ayak bileğinizin herhangi bir yerine işaret parmağınızla birkaç saniye bastırın. Parmağınızı bıraktıktan sonra ayağınızda oluşan çukur kısım hemen düzelmiyorsa damarlarınızda, karaciğerinizde ya da böbreklerinizde bir sorun olabilir. Uzun süre ayakta kalmak nedeniyle ayaklarınız şişebileceği gibi ciddi bir sağlık probleminin de habercisi olabilir. Dr. Öz böyle bir durum yaşanması halinde, ayak şişliğinin sebebini belirlemek için acilen profesyonel bir doktora gitmenizi öneriyor. Doktorunuz problemden kurtulmak için varis çorabı giymenizi öneri edebilir.

Dr. Öz’ün önerdiği bu testler neticesinde kendinizde bazı bulgular hissettiyseniz muhakkak profesyonel bir doktora danışmanızı öneririz!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.