Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bilim insanları endişeli: NASA’nın Mars uçuşunda veba paniği

Bilim insanları endişeli: NASA’nın Mars uçuşunda veba paniği

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Mars’ta devam etmekte olan operasyonu ile alakalı bilim adamları çok ciddi bir endişeleri olduğunu duyurdu. Bilim insanları, “NASA’nın Dünya’ya getireceği Mars yüzeyinden alınmış kaya parçası çok büyük bir risk taşıyor” diyerek ayrıntıları anlattı.

Bilim insanları endişeli: NASA’nın Mars uçuşunda veba paniği
Bilim insanları endişeli: NASA’nın Mars uçuşunda veba paniği
NASA’nın çok büyük bir merakla takip edilen Perseverance isimli mekiğinin “Kızıl Gezegen” Mars’taki çalışmaları devam ediyor. Her hamlesi ve attığı adım yakından takip edilen Perseverance’ın Dünya’ya Mars’tan göndereceği kaya parçası örneği ise şimdiden çok büyük bir merak konusu oldu.

NASA’da Gezegen Bilimi Departmanı Direktörü olan Lori Glaze, “Çok gelişmiş laboratuvar teknolojisi ve ekipmanlarıyla beraber Mars’tan gelecek örnekleri inceleyerek yeni bilgiler elde etmeyi bekliyoruz” dedi. NASA’nın geliştirmiş olduğu Perseverance mekiğindeki 43 metal tüp içine örneklerin depolandığını ve bunların birkaç yıl içinde Dünya’ya gönderileceğini aktaran NASA’nın bu adımını ise bir grup bilim insanı eleştirdi.

Bilim insanları endişeli: NASA’nın Mars uçuşunda veba paniği 2
NASA’nın Mars’taki görevi devam ediyor.

Amerika’de kurulmuş olan ve Mars’tan numune getirilmesine karşı çıkan ICAMSR isimli bir kuruluş ise NASA’nın bu adımının büyük tehlike doğurabileceğini duyurdu. Bir grup bilim insanının kurmuş olduğu bu ufak kuruluş bir açıklama yaparak Mars yüzeyindeki kimyasalların Dünya’da çok büyük bir tehlike yaratabileceğini duyurdu.

Kuruluşun Direktörü Barry DiGregorio, “NASA, Mars’tan topladığı numuneleri direk olarak Dünya’ya getirmemeli. Bu numuneler Ay’a kadar ulaştırılmalı. Eğer zararlı ve tehlikeli bir unsur tespit ederlerse bunlar Dünya’ya gelmemeli” dedi.

“MARS VEBASI RİSKİ VAR”

İngiliz tabloid gazetesi Daily Star’da yer alan haberde DiGregorio, Mars’tan gelen numunelerin analiz edilmesinin çok kritik bir öneme sahip olduğunu söylerken, “Olası bir uzaylı enfeksiyonuna karşı insanlığın bir bağışıklığı olmayabilir ve bu durum da potansiyel bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Ünlü astronom Carl Sagan’ın 1973’te yazdığı makaleye atıfta bulunan DiGregorio, Sagan’ın, “Mars’ın çevresi pek çok biyolojik unsura da ev sahipliği yapıyor ve Mars’taki organizmaların başka gezegen ve bölgeler de Mars vebası gibi biyolojik zarar verme ihtimali bulunuyor” sözlerini kamuoyu ile paylaştı.

NASA, Dünya'ya bir asteroit çarpması ihtimaline hazırlanıyor - Londra Gündem


NASA’nın Uzay Görevinden Sorumlu Direktörü Wanda Peters da Perseverance’ın yol haritasını ve projenin ayrıntılarını paylaştı. Peters, “Perseverance’ın numunelerle Dünya’ya geri dönme tarihi olarak 2026’yı belirledik” dedi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.