Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler

02.05.2021
1.953
Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler

Sık sık kabızlık sorunu mu yaşıyorsunuz? Günlük beslenmenize ekleyeceğiniz doğal yiyeceklerle bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz. İşte kabızlığı önleyen yiyecekler..

 

 

Yeşil yapraklı sebzeler

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler 1

Günde bir bardak kadar ıspanak, lahana ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler lif ve magnezyum ihtiyacınızı karşılamaya yeter. Özellikle çiğ tüketildiğinde su ihtiyacınızı da destekler.

 

 

Avokado

Kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olan avokadoda bulunan magnezyum kasları rahatlatıyor.

Terbiye edilmiş ya da fermantasyon geçirmiş sebzeler

 

 

 

Turşu gibi kolayca hazırlanabilecek fermantasyon geçirmiş sebzeler harika bir lif kaynağı olmasının beraberinde probiyotik ve sindirim enzimleri içeriyor.

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler 3

Yoğurt

Bütün yoğurtlar aynı değildir. Sade ve organik yoğurt, özellikle evde yapılan, çok miktarda probiyotik içerir ve tuvalete çıkma alışkanlığınızı düzenlemeye yardımcı olur.

Turp

 

 

Karaciğeri temzileyen ve fazla safranın atılmasını sağlamayı başaran turp, hemde ince bağırsağın rahatlamasını ve açılmasını sağlar.

Keten tohumu / keten tohumu yağı

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler 5

Taze çekilmiş keten tohumu ve keten tohumu yağı kabızlıkta kurtarmakla kalmaz kalp ve damar sağlığımız için de faydalıdır. İyi bir omega 3 kaynağıdır.

Fasulye

Bolca lif ve magnezyum içeren fasulye, bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur. Kuru fasulye, börülce, barbunya… Fasulyenin her türlüsünü tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler 7

İyi bir magnezyum kaynağı olan bitter çikolata sindirim yolu kaslarını çalıştırır. Ancak tüketmeniz gerekli olan bitter çikolata organik olmalı ve en az %72 oranında kakao içermelidir.

Zeytinyağı / zeytin

Safrayı tetikleyerek sindirime yardımcı olur. Sabahları aç karnına 1 çay kaşığı zeytinyağı kabızlığı önler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.