Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücutta protein eksikliğinin belirtileri nelerdir?

01.05.2021
1.399
Vücutta protein eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Proteinler vücudumuzun en önemli besin maddesi ve yapı taşlarıdır. Bütün hücrelerde protein bulunmakla beraber kas ve kemik sistemi, beyin sağlığı, genel vücut sağlığı için çok önemli etkileri vardır. Bu yüzden ergenlik çağından itibaren vücuda yeterli protein alınmalı ki daha sağlıklı bir yaşantı olsun, protein eksikliği önlenmiş olsun. İlerleyen yaşlarda da aynı şekilde protein önemlidir çünkü yetersiz alınması durumunda kas ve kemik erimesi gibi olumsuz etkileri gözükebilir. Şimdi protein eksikliğinin vücuttaki bazı belirtilerine göz atalım.

1: Unutkanlık

Unutkanlığa Yol Açan 3 Nedene Dikkat - Memorial

Protein eksikliğinin en belirgin özelliği hafıza problemleridır. Hafıza sistemi de protein ve enzimlerden oluşmaktadır. Doğal olarak protein eksikliği var ise hatırlama ve hafıza problemleri meydana gelebilir. Aynı şekilde küçük çocuklarda da öğrenme zorluğuna sebebiyet verebilmektedir.

2: Uyku Sorunları

Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil | UYKU BOZUKLUKLARI
Beynimizde yer alan uyku sinyalleri ve uyuma sistemi proteinlerce kontrol edilmektedir. Proteinler amino asit yapı taşlarıdır. Bu yüzden uykusuzluk sorunu sık sık yaşamaktaysanız protein eksikliğinden şüphe edilebilir.

3: Kemik Sorunları

Kemikler ve kıkırdaklar neden eriyor? - Prof.Dr. Mustafa Şehsuvar GÖKGÖZ

Protein azlığı kemik problemlerini yanı sıra getirmektedir. Proteinler kalsiyum emilimi yapmaktadır. Kas ve kemik arasında kalsiyumun geçişi proteinler tarafından yapılmaktadır. İlerleyen durumlarda kemik ve eklem ağrıları, kemik kırıklarının artış göstermesi gibi maddeler gözükebilir.

4: Karaciğer Yağlanması

Yağ yakma hormonları için proteinler gereklidir. Yetersiz ve az protein karaciğer yağlanması ve kilogram alımına sebep olur.

5: Erken Yorulma Durumu

Kas ve kemik sistemindeki yetersiz protein erken yorulmaya sebebiyet verir. Çünkü kaslarda geçişin azlığı ile proteinler yeterli ve etkili biçimde ilerleyişi için proteinler önemlidir.

Protein Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?
Balık
Kırmızı Et
Yumurta
Süt
Tavuk eti
Fasulye
Nohut
Mercimek
gibi belli başlı gıdalar protein açısından zengindir. Bu gıdaları yemeklerimizde mümkün olduğunca daha sık tüketmeye özen gösterin.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'VÜCUDUNUZDA YETERİNCE PROTEİN OLMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.