Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

1 Hafta Boyunca Turşu Suyu İçti Ve İnanılmaz Etkilerini Gördü

01.05.2021
882
1 Hafta Boyunca Turşu Suyu İçti Ve İnanılmaz Etkilerini Gördü

Geçen sene elinde bir paket turşu suyu ile eve dönen sporcu sevgilisini gören Ileana Bronet şaşkınlıkla bu durumun sebebini sormuş. Turşu Ilena tarafından çok sevilse de sporcu sevgilisinin nerdeyse tiksindiği bir gıdaymış. Ama gelin görün ki spor hocası tarafından önerilmiş. Ilena da spor hocasının neden öğrencilerine egzersizle beraber turşu suyu önerdiğini merak etmiş.

 

 

Kısa bir süre önce kendisi bir hafta boyunca turşu suyunu içerek denemeye karar vermiş. Ilena’nın tecrübelerini sizlerle paylaşmadan önce öncelikle turşu suyunun faydalarından biraz bahsedelim. Turşu suyu kansere sebep olan serbest radikallere karşı savaşan pek çok antioksidan içerir. Bu da demektir ki salatalık turşusu kuvvetli antioksidanlar olan A vitamini ve E vitamini içerir. Turşu suyu fermente bir gıda olduğundan, sindirim sistemi için faydalıdır ve bağırsak sağlığını iyileştirmede de etkisi olabilir.

1 Hafta Boyunca Turşu Suyu İçti Ve İnanılmaz Etkilerini Gördü 1

Turşu suyu kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Journal of Diabetes Research dergisinde yayımlanan bir araştırmada, yemekten önce tüketilen sirke, yemekten sonra tip 2 diyabetlilerde kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu anlatıldı. İşte Ilena’nın bir hafta boyunca turşu suyuyla yaşadığı tecrübe.

 

 

1. GÜN
Turşuyu kıtır kıtır yemeyi seviyorum ama yalan söylemeyeceğim turşu suyundan pek hazzetmezdim. Ancak önyargım yüzünden fazla tuzlu olabileceğini düşündüğüm turşu suyu içinde bol miktarda sirke olsa da, çok asitli tadı yoktu.

2. GÜN
Tesadüfen kas kramplarım oldu. Bu konu da etkili olduğunu bildiğim turşu suyunun yardımcı olacağını umuyordum, kramplarımdan kurtulacağından umutluyum. Gün sonuna kadar, kramplarım kayboldu. Turşu suyu sayesinde mi oldu pek emin değilim.

3. GÜN
Turşu suyu içmeye alıştım. İşten sonra 2 saat boyunca spor yaptım ve hiç kas ağrım olmadı!

4. GÜN
Artık hoşuma gitmeye başladı.

 

 

5. GÜN
Bugünkü şimdiye kadar yapmış olduğum en ağır egzersizdi ancak hiçbir ağrı hissetmedim. Turşu suyunun bunda ne kadar etkisi var emin değilim.

6. GÜN
Erkek arkadaşım turşu suyundan ne kadar tiksinse de ben alıştım. Söylendiğine göre, onu öpmeye çalıştığımda kaçmadı, ki bu beni turşu suyunun nefes kesici faydalarının kesinlikle çalıştığına inandırdı. (Ağız kokusu yapmıyormuş)

7. GÜN
Artık turşu suyu tecrübeinin sonuna yaklaştığım için mutluyum! (Hoşlanmadığım için değil, normal bir şahıs gibi turşu yemek için sabırsızlıkla beklediğim için) Genel olarak kesinlikle bir başarılıydı ancak hergün içebilmek için yanımda taşımaktan bıkmıştım.

1 Hafta Boyunca Turşu Suyu İçti Ve İnanılmaz Etkilerini Gördü 3

Gözlemleyebildiğim Sonuçlar:
Turşu suyunun kan şekerimi düzenlemeye yardımcı olup olmadığını, serbest radikallerle mücadele etmesini ya da kilogram vermemde yardımcı olup olmadığını söyleyemem ancak kas kramplarım ve ağız kokusu konusunda yardımcı oldu. En fazla etkisini gördüğüm alan egzersizlerdi. Bu yüzden bir daha ki sefere spor içeceği düşünürken turşu suyunu aklımda tutacağım..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.