Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yüzünüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemi

30.04.2021
664
Yüzünüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemi

Siyah noktalar hem bayanların hem de erkeklerin yaşadığı bir cilt problemidir. Siyah noktalar, cildin aşırı yağlanmasıyla, ölü hücrelerin fazlası ile ciltte birikmesinden oluşur. Cildimizin yüzeyindeki gözenekler kirli hava, toksinler, makyaj kalıntıları, yağ, kir, cildin üretmiş olduğu sebum ve bu gibi iç ve dış sebeplerden oluşur. Gözeneklerdeki bu maddeler siyah nokta dediğimiz oluşumları neden olur. Gözenekler genişler ve cildin yağ ve nem dengesinin bozulmasıyla, siyah noktalar oluşur. Siyah noktalar, cilt niteliğini bozarak kötü bir cilt görünümüne neden olur. Cilt bakımıyla siyah noktalardan kurtulmak mümkün olsa da evde hazırlayacağınız doğal formüllerle de siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

 

 

Yüzünüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemi 1

Siyah noktalar için evde yapılacak maskeler
KİL MASKESİ İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME
Siyah noktalar için en etkili maske kil maskesidir. Aktarlardan alacağınız doğal kil ile bir miktar limon suyu ve ya elma sirkesiyle (elma sirkesi sivilcelerinize de iyi gelecektir.) karıştırarak göz çevresi hariç cildinize sürün, 15 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Maskeleme işleminden önce yüzünüze sıcak su buharı tutarak gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz, böylece kil maskesi daha derine nüfuz ederek görevini daha etkin şekilde yerine getirir.

BAL İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME;
Bir cam kaseye 1 çay kaşığı ılık sütü 1 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışım macun kıvamına geldiğinde yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Yaklaşık 10 dakika sonra cildinizi suyla yıkayın.

 

 

LİMON SUYU İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME;
Güne limon suyuyla yüzünüzü temizleyerek başlayın. Limon suyu gözenekleri küçülterek siyah nokta oluşumunu engeller. Bunun için cildinize limon suyunu uyguladıktan sonra cildinizi suyla durulayın. Limon suyu cildinize çok kuvvetli geliyorsa suyla inceltebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise 4 çay kaşığı limon suyunun içine 2 yemek kaşığı süt katabilirsiniz. Bu karışımı 30 dakika boyunca cildinizde bekletip cildinizi su ile durulayabilirsiniz.

Yüzünüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemi 3

DİŞ MACUNU İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME;
Siyah nokta temizlemek için kullanacağınız diş macunu jel, beyazlatma özelliğini taşıyor ve hassas dişler için kullanılacak olan bir diş macunu olmalıdır. Ayrıca naneli bir diş macunu daha faydalı olacaktır. Daha daha önce ılık su ile yıkayın. Diş macununu siyah noktaların olduğu bölgelere elinizle yayarak sürün. Diş macununu sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Diş macunu kuruyunca cildinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Siyah nokta temizleme konusunda daha hızlı sonuçlar almak için diş macununa tuz ekleyebilirsiniz.

YUMURTA İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME;
Yumurta ile siyah nokta temizleme için küçük bir kasede bir adet yumurta beyazını köpürüne kadar çırpın. Köpüren yumurta beyazını cildinize sürün ve cildinizine kağıt havlu yapıştırın. Kağıt havlu kuruduğunda kağıdın üstüne bir kat sürün ve ardından bir kağıt daha yapıştırın. Daha sonra tüm katmanı cildinizden çekip soyun. Bu işlem sonrasında cildinizi ılık su yardımı ile yıkayın ve yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayın.

 

 

KABARTMA TOZU İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME;
Kabartma tozunu ile suyu karıştırın. Bu karışım macun kıvamına geldiğinde parmaklarınız ile cildinize masaj yapın. Ardından suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Kuru cilt yapısına sahipseniz, kabartma tozuna zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

TEMİZLEME BANDI İLE SİYAH NOKTA TEMİZLEME;
Siyah nokta temizleme bantları pek çok kozmetik mağzalarında ve eczanelerde bulunur. Kullanımları ise suyla nemlendirilmiş cilde uygulanarak gerçekleşir. Siyah nokta temizleme bandı 5 dakika kurutuktan sonra yavaşça çekilir. Bu işlemden sonra cilt gözenek sıkılaştırıcı tonik ile temizlenmelidir ki boşalan gözenekler açık kalıp tekrar kir ile dolmasın.

Yüzünüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemi 5

SİYAH NOKTA TEMİZLEME ÜRÜNLERİ;
Siyah nokta temizleme konusunda pek çok ürün vardır. Ancak sizlere tavsiyemiz siyah nokta temizlemek için alacağınız ürünleri seçerken içerisinde retinol, C vitamini, çay ağacı yağı içeren ürünleri tercih etmeniz olacaktır. Düzenli olarak yüz yıkamak, cilt rutinleri oluşturmak ve cildi nemlendirmek oldukça önemlidir. Siyah noktaların oluşumunu önlemek için yüzünüzü günün sonunda Yüz toniği ile temizlemelisiniz. Herhangi bir yüz temizleme jeli veya sabunun temizleyemeceği gözenek içlerini derinlemesine temizleyen tonikler bir olmazsa olmazdır. Gözenekleriniz fazla büyükse, gözenek sıkılaştırıcı tonikler tercih edebilirsiniz. Tonik kullanımının beraberinde haftada bir peeling yapmak da siyah nokta probleminize son verecektir. Cildinizde fazla sayıda siyah nokta var ise haftada bir kere peeling uygulaması yapabilirsiniz. Böylece haftaya yeni bir ciltle başlamanın beraberinde siyah nokta oluşumunu da engellemiş olursunuz.

SİYAH NOKTA SIKMAK;
Cildinizde bulunan siyah noktaları sıkmak, deri üstünde tırnak izleri kalmasına ve elleriniz yeteri kadar temiz değil ise bakteri üremesine neden olur. Siyah nokta oluşumu yoğunsa öncelikle bir dermatologtan yardım almanız, onun önereceği ve vereceği reçetelerle yola koyulmanız, sonrasında bu cilt sorununu kendi başınıza yönetmeniz en daha sağlıklı yöntem olacaktır. Herkesin cilt yapısı farklı olduğundan bu metotları deneyip sizin için en işe yarayanı tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.