Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Göz Sağlığını Artıran Net Görmeyi Sağlayan Yöntemler

30.04.2021
3.121

Günümüzde tv, bilgisayar ve telefon kullanımından dolayı göz sağlığımız ciddi derecede olumsuz etkilenmektedir. Bulanık görme, göz bozuklukları, uzak ya da yakını görememe en rastlanılan sorunlardır. Tabi ki bu teknolojik aletleri kullanacağız ancak zararlarından da elimizden geldiğince kaçınmaya özen göstereceğiz. Yazımızda göz sağlı için ciddi oranda görmeyi artıran yöntemlere yer vereceğiz. Bu bilimsel metotlar gözün dinlendirilmesi, çalışmayan göz kaslarının aktif olarak çalışmasını hedeflemektedir.

1: Gün içinde 1-2 saatte bir muhakkak gözünüzü 3-4 dakika kapatın ve dinlendirin. Bu yöntem kısa süre de olsa göz hücrelerini dinlendirip yenilenmesine yardım edecektir.

Uzmanlar uyarıyor; dijital çağ gençlerde göz hastalıklarını artırıyor |  Haberler.com Sağlık

2: Gözlük kullanıyorsanız gözlük taktığınız süreleri kısaltmaya çalışın. Gözlük göz kaslarını tembelleştirmektedir.

3: Gün içinde gözlerinize daireler biçiminde masaj yapın. Bu masaj gözlerin her kısmına kan geçişine yardım edecektir.

4: Dışarı çıktığınızda bol bol temiz hava ve yeşilliklerden faydalanın. Bakabildiğiniz kadar uzak yere bakarak egzersiz yapın.

Göz sağlığını korumak için 9 ipucu - Sağlık Haberleri | NTV

5:Bol bol havuç tüketin. Havuçta bulunan A vitamini göz sağlığı için son derece önemlidir. A vitamini gözlerin net görmesine yardımcı olur ve hücrelerin yenilenmesinde görev alır. Hem de kalorisi düşük ve lezzetli bir gıda havucu bol bol tüketin.

6: Göz kuruluğuna dikkat edin. Gece uyumadan önce göz damlası kullanabilirsiniz. Ayrıca doktora danıştıktan sonra aloe vera ile gece uyumadan önce gözlerinize masaj yapabilirsiniz.

7: Karanlık yerlerde televizyon ve telefon ile uğraşmayın. Karanlık yerlerdeki düşük ışık seviyesi göz sağlığı bakımından büyük zararları vardır.

8: Gece uyumadan önce alışkanlık haline gelen son ez telefon ya da televizyona bakmak gözü bozan sebeplerdendir.

9: Gözlerde yanma var ise yine A vitamini içeriği yükse ince dilim bir patates ile gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. Olumlu etkileri olacaktır. Aynı zamanda havuç da bol bol tüketin. Havuçta bulunan A vitamini de göz sağlığını korur.

İlgilini çekebilir Yulaf mı, Çavdar mı? Hangisi daha besleyici ve yararlı?
10: Gözlerinize dikkat edin. Vücut için en önemli organlarımızdan birisidir. Gözlüğe mahkum kalmamak ve daha sağlıklı bir hayat için bu maddelere dikkat edin. Ayrıca genç arkadaşlarımız da gözler yaş ilerledikçe daha olumsuz etkileri olur. Bu yüzden şimdi bir sorun olmasa da ilerleyen yaşlarda çok ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Bir şunu diyen bir yazı 'ŞAHİN GİBİ GÖZLERE SAHİP OLMANIZI SAĞLAYACAK KANITLANMIŞ 10 BİLİMSEL YÖNTEM' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.