Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Filizlenen Sarımsakları Asla Çöpe Atmayacaksınız

30.04.2021
1.353
Filizlenen Sarımsakları Asla Çöpe Atmayacaksınız

Yapılan incelemelerde filizlenen sarımsakların, filizlenmemiş sarımsaklara oranla daha fazla antioksidan barındırdığı görüldü. Muhtemelen başınıza gelmiştir. Tam sarımsağa ihtiyacınız olmuştur ve bir bakmışsınızdır ki sarımsak filizlenmiştir.

 

Filizlenen Sarımsakları Asla Çöpe Atmayacaksınız 1

 

Siz de bunun zararlı olacağını düşünerek sarımsağı çöpe atmışsınızdır. Sarımsakların filizlenmesinin sebebinin uzun süre kullanılmamaları ve eskimeleri olduğunu bilirsiniz. Ancak yapılan son araştırmalarla filizlenen sarımsakları çöpe atmanın çok büyük bir yanlış olduğu kanıtlandı. Besleyici olan ve antioksidan görevi gören sarımsakların sinir sistemine ve soğuk algınlığına iyi geldiğini herkes bilir.

 

 

Filizlenen Sarımsakları Asla Çöpe Atmayacaksınız 3

Kore’de yapılan son araştırmada ise filizlenen sarımsakların, filizlenmeyenlere oranla çok daha fazla antioksidan barındırdığı görüldü. Peki bu neden önceden keşfedilmedi? Bunun asıl sebebi ise incelemelerde hep taze sarımsak kullanılmasıydı. Journal of Agricultural and Food Chemistry‘nin 2014 senesinde yayımladığı bir makalede en fazla beş gün içerisinde filizlenen sarımsaklarda aşırı derecede antioksidan yer aldığı yazıldı. Bir dahaki sefere sarımsağınızın filizlendiğini görürseniz hemen çöpe atmayın.

Yemeğinize sarımsağı eklemekten çekinmeyin. Faydasını uzun sürede göreceksiniz. Muhtemelen bunu bilmeyen pek çok kişi vardır. Yiyecek israfını önlemek ve insanların sağlıklı yaşamasını sağlamak adına bu bilgili paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.