Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Soğanı Rendeleyip Beyaz Saçınıza Sürün! Sonuç Muhteşem!

29.04.2021
3.760
Soğanı Rendeleyip Beyaz Saçınıza Sürün! Sonuç Muhteşem!

Kadınların en büyük dertlerinden birisi de beyazlayan saçlardır. Peki beyazlayan saçınıza soğanın iyi geldiğini söylesek! İşte detaylar. Amerikan Saç Vakfı Uzmanı Ebru Çelik, “Soğan suyu, saç beyazlamasına iyi gelir mi?” sualimizi şöyle cevaplıyor: Başınızda beyaz bir saç teli gördüğünüzde yapmanız gerekli olan ilk şey, soğan suyunu beyaz saçlara ve çevresindeki bölgeye uygulamak olmalıdır. Böylece çıkması olası yeni beyaz saçları da önlemiş olursunuz. Yapılan bilimsel araştırmalar, saç beyazlamasının, saç diplerinde Hidrojen peroksitin birikmesiyle meydana geldiğini gösteriyor.

 

 

Bu birikim de katalaz enziminin azalması neticesinde gerçekleşir. Soğan suyuysa katalaz enziminince bir hayli zengindir ve asırlardır saç beyazlaması için doğal tedavi metotlarınin arasında yer alır. Soğan suyu katalaz üretimini artırır ve saçların beyazlamasını da engeller. İngiltere Bradford Üniversitesinde yapılan bir bilimsel çalışmada, soğanın katalaz enzimi içeriği sayesinde, saç köklerinde biriken ve renklerini kaybetmelerine yol açan hidrojen peroksidi ortadan kaldırdığı tespit edildi. Ayrıca soğanın saça uygulanmasıyla beraber saçlarınızın daha sağlıklı uzaması da desteklenmiş olur. Soğan suyu, beyazlamış saçların doğal rengine dönmesinde çok etkilidir.

Saç köklerini besler, saç köklerindeki mikropları ve parazitleri öldürerek saç derisi bakımını yapar. Soğan, sulfur içeriği sayesinde saç derisindeki iltihabik sorunlar ve mantar gibi saç problemlerini tedavi etmeye de yardımcı olur.

 

Soğanı Rendeleyip Beyaz Saçınıza Sürün! Sonuç Muhteşem! 1

 

Soğan suyu hazırlama metotları;
1) MEYVE SIKACAĞI KULLANMA
Soğanı ortadan ikiye kesip portakal sıkar gibi soğan suyunu çıkarabilirsiniz. Yahut soğanı dilimleyip katı meyve sıkacağında suyunu çıkarabilirsiniz.

2) BLENDER VEYA RONDO YÖNTEMİ
Soğanları üç dört parçaya bölüp blenderdan ya da rondodan geçirin. Ardından posayı süzgeçten geçirip suyunu çıkarın.

3) RENDE
Evde katı meyve sıkacağı, blender ya da rondo yoksa, soğanı ortadan kesip rendeden geçirip posasını çıkarın, daha sonra süzgeçten geçirin ve suyunu çıkarın. Soğan suyu doğal bir uygulama olsa da saçlarınıza soğan suyu sürmeden önce boyun bölgesi gibi küçük bir alanda alerji testi yapmanız sağlıklı olacaktır. Yani soğan suyunu boynunuza sürün şayet kızarma, yanma gibi belirtiler yoksa soğanı saç diplerine sürebilirsiniz.
Soğan suyu saç beyazlatmasını gidermek için nasıl kullanılır?

 

Soğanı Rendeleyip Beyaz Saçınıza Sürün! Sonuç Muhteşem! 3

 

Yukarıda bildirdiğimiz yöntemlerden biriyle soğanın suyunu çıkarın. Bu suya pamuk batırıp soğan suyunu saç diplerine ve saçlarınıza sürün. Uyguladığınız soğan suyunu 30 dakika ile 1 saat arasında saç diplerinizde bekletebilirsiniz. Uygulamadan kesin sonuç almak için haftada 3 kere soğan kürüne devam etmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.