Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Beyaz Ekmek Zararları Nelerdir? Neden Tüketmemeliyiz?

29.04.2021
2.243
Beyaz Ekmek Zararları Nelerdir? Neden Tüketmemeliyiz?

Ekmek ülkemizde en çok tüketilen gıdaların başında yer almaktadır.Öyle ki Dünya üstünde kişi başına ekmek tüketimi 130 kg ile ön sıralarda yer almaktayız.Genel olarak besin değeri açısından ekmeğin dengeli tüketimi yararlı etkileri bulunur.Ancak ülkemizde ekmek fazla tüketilmekte ve özellikle beyaz ekmek tüketildiği için ekmek tüketiminin muhakkak azaltılması gerekiyor.

Ekmek tüketiminden vazgeçemiyorsanız, beyaz ekmekten kesinlikle uzak durmalısınız.Çünkü beyaz un yani rafine un vitamin,mineral, ruşeym kısmından uzaklaştırılmış halidir. Sadece renginin beyaz olması için yapılan bu işlemde buğdayın bütün yararlı fonksiyonları atılıp, vitamin ve besin değerince az olan rafine beyaz un kısmı kalmıştır. Beyaz ekmek ise bu undan yapılmaktadır.Şimdi bu rafine undan yapılan beyaz ekmeğin zararlarına kısaca göz atalım:

Beyaz Ekmek Zararları Nelerdir? Neden Tüketmemeliyiz?

Ekmek yemek zararlı mı? 7 gün boyunca ekmek yemezsek... - SAĞLIK Haberleri

1: Glisemik İndeksi Yüksektir
Glisemik indeks kısaca kan şekerinizi yükseltme hızıdır.Yani beyaz ekmek lif açısından fakir olduğu için bağırsaklarda hızlı bir şekilde emilip kan şekerini ani olarak yükseltmektedir.Bu durumda şeker hastalığı yani diyabete davetiye çıkarmış olursunuz.İnsülin direnci ve dengesi yerle bir olmaktadır.

2: Diyet Lifi Açısından Yetersiz
Beyaz ekmek diyet lifi açısından fakirdir. Diyet lifi ise daha sağlıklı bir sindirim sistemi için olmazsa olmazlardandır.Diyet lifi eksikliği sindirimi yavaşlatır, kilogram almanıza neden olur, kan şekerinizin hızlı yükselmesine sebebiyet verir, sindirimi yavaşlatması gibi pek çok olumsuz etkileri bulunur.

3: Tahıllı Ekmeklere Göre Kalorisi Yüksektir
Diğer tahıllı ekmeklere göre kalorisi bir hayli yüksektir. Ülkemizde obezite ağır ağır sorun olmaya başlamaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de beyaz ekmektir.

4: Doyma Hissi Gecikir
Beyaz ekmek tükettiğimiz zaman kan şekerinin ani yükselmesi ve yemek bitmeden ani olarak düşmesi nedeniyle doyma hissi gecikecektir.Bu yüzden kilogram almanıza neden olacaktır.

5:Katkı Maddesi Daha Fazladır

Ekmek yemekten vazgeçmek istiyorsanız kesinlikle bunları deneyin!
Diğer ekmeklere göre kıvam,renk gibi fonksiyonlarınin iyileştirilmesi için katkı maddeleri kullanılıyor.

Merhaba sevgili okurlarımız. Son zamanlarda sayfamıza gelen mesajlar sonrası ekmeği bırakamıyorum, ekmek yemekten yapamıyorum,nasıl bırakabilirim? Gibi sorular fazlası ile gelmeye başladığı için bu yazıyı yazma gereği duydum.Öncelikle ekmek yememek için bir kaç nedeni sonrasında ise nasıl bırakacağınızdan bahsedeceğiz.Ekmek derken genel itibari ile bahsetsek de evvela beyaz ekmekten yola çıkacağız.Tam tahıllı ürünler beyaz ekmeğe nispeten daha daha sağlıklıdır.İçeriğinde lif oranı ile bağırsak sağlığı bakımından yararları vardır. Ayrıca vitamin ve mineral emilimini azalttığı söylenmektedir.

Günümüzde ekmek ekmekte bulunan fitik asit maddesi tahıllı ekmeklere katılan fitaz enzimi ile bu asit parçalanmakta ve vitamin ve mineral emiliminin olumsuz özelliği ortadan kalkmaktadır.Fitit asit maddesi demir,magnezyum gibi maddeleri bağlar ancak tahıllı ürünlere katılan mayadaki fitaz enzimi ile fitik asit parçalanmaktadır.Bunu bilmenizi istiyoruz.

Ekmeğin yararlarından çok zararları daha fazla.Çünkü ülkemizde kilogram alma sorunu yok,kilogram verme problemi vardır.Obezite daha çok büyük bir sorun haline gelmektedir.Bu yüzden tahıllı ekmeklerde dahil ekmek kullanımını bırakmalı ya da azaltmalısınız.Beyaz ekmeği temelli bırakmalı ekmek yiyecekseniz en azından tahıllı ekmek tüketmenizi öneriyoruz.

Neden Ekmek Tüketmemeliyim? ( Özellikle Beyaz)
Kan şekeri ani ve hızlı bir oranda yükseltip aynı şekilde düşürmektedir.Bu şeker hastalığının en temel sebeplerinden birisidir.
Bağırsakta uzun süre kalarak özelikle kolon kanserine sebep olabilir.
Sindirim yavaşlatır.
Fazla karbonhidrat alınır ve yediğimiz diğer yağlar vücutta yağ olarak depolanır.
Faydalı diğer besinlerin tüketimi azalır.

Ekmeğin Zararları: Yemeli mi Yememeli mi? - Nefis Yemek Tarifleri


Midemizin genişlemesine sebebiyet verir.
Beyaz ekmek beynimizdeki hormonlara etki ederek bağımlılık yapar.
Özet olarak faydasından çok zararı vardır. Bu yüzden evvela hafif bile olsa kilogram sorunu olanlar tahıllı ekmek dahil ekmek tüketmesini öneri etmiyoruz.Enerji ihtiyacımızı günlük almış olduğumuz besinlerden karşılamakta ve bizler için yeterlidir.
Ekmek Bağımlığından Nasıl Kurtulurum? Ekmeği Nasıl Bırakırım?
Öncelikle kendinizi şu soruyu sormanızı istiyorum. Vücudum için zararlı olan bir gıdayı neden tüketiyorum? Bu soruya vicdanınızla mukayese edip düşünmenizi öneriyorum.Şimdi maddeler şeklinde sizlere yardımcı olalım.

Ekmek tüketmezseniz fazlalık kilogramlarınız azalacaktır.
Ekmeğin zararlarından korunacaksınız.
Şeker hastalığına yakalanma riskiniz azalır.
Daha daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olursunuz.
Ekmeği Nasıl Bırakırım?
Öncelikle bir anda bırakamazsanız. Günde ya da bir öğünde na kadar ekmek yiyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra hemen yarıya indirin.
Yemek esnasında değil yemeğe başlamadan evvel yiyeceğiniz ufak bir parçayı ayırın ve yalnızca onu tüketin. Her kaşıkta minik lokmalar ile o ekmeği yemek sonuna kadar yetmelidir.
Bu şekilde her öğünde ekmek miktarını biraz daha azaltın.
Ekmekte sigara gibi bir bağımlılıktır. Bunu bırakabileceğinize inanın.
Ailenizde eşiniz,yakınlarınız ve arkadaşlarınıza da bu yöntemi öneri edin ve beraber bırakın.İkna etmek için evvela yukarda belirttiğimiz zararları söylemeyi unutmayın.
Yemeklerde bol lifli gıdalar tüketin. Brokoli,lahen temel,havuç,mısır,kabak,patlıcan,bamya gibi gıdalar tüketin.
Bol su içmeniz son derece önemlidir. Her aklınıza geldiğinizde muhakkak su için. Yanınızda devamlı bu bulunsun ki susanmasanız bile su içebilirsiniz.
Suyunuza limon damlatarak tatlandırabilir ve erkenden acıkmayı önleyebilirsiniz.
Son olarak bu iş bütünüyle sizde bitiyor.Başta belirttiğimiz gibi size zarar veren bir gıdayı neden tüketmek isteyesiniz ki değil mi? Sağlık parayla alamayacağınız bir şeydir. Bu yüzden vücudunuza iyi bakın.Ekmeği bırakarak ilk başta şeker hastalığı riskini azaltmaktasınız.Bu size az bir şey gibi gelirse bir şeker hastası ile muhabbet etmenizi rica ediyoruz…

Bir şunu diyen bir yazı 'Ekmeği Bırakmanın Zamanı Gelmedi Mi? Ekmek Yemekten Nasıl Kurtulurum? Ekmek yemekten vazgeçmek istiyorsanız kesinlikle bunları deneyin! Detaylar Hikayemizde Ekmeği Bırakamayanları Hikayemize Davet Ediyoruz' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.