Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Katarakt Hastalığından Kurtulmanın En Basit Yolu

Katarakt Hastalığından Kurtulmanın En Basit Yolu

Katarakt Hastalığından Kurtulmanın En Basit Yolu : A Vitamini, daha sağlıklı bir görüş için hayati önem arzeder ve göz kuruluğunu, göz iltihaplanmalarını ve gece körlüğünü engeller.
Bu vitamin, diğer bazı sağlık problemlerinin tedavisinde de yardımcıdır. Her yetişkinin hergün alması gerekli olan günlük A vitamini miktarı 5000 IU’dur.

 

 

A vitamini yönünden zengin ve görüş kalitenizi geliştirmenize yardım edecek 24 gıdayı açıklıyoruz.

Domates

Domates vitamin ve mineral bir hayli açısından zengindir ve kalorileri düşüktür. Yani, bir tane orta boy domates, günlük A vitamini gereksiniminin % 20’sini verir. Ayrıca domatesler Vitamin C ve likopenin kusursuz bir kaynaktır.

 

 

Kavun

Kavun, vitamin ve besin maddeleri açısından zengin ancak yağ ve kalorimetrede düşüktür. 1 büyük dilim kavun (yarım ay biçiminde) önerilen günlük A vitamininin % 120’sini karşılar.

Ciğer

Sığır ciğeri, zengin C ve A vitamini kaynakları sayesinde ve kansızlık sorununa da kusursuz bir çare. 100 gramlık bir ciğer, günlük A Vitamininin gereksiniminin % 300’ünü içerir.

 

 

Göbek salata

Bir kase marul yalnızca 10 kaloriye sahiptir, Bu sebeple az kaloriyle çok nitelikli besin ihtiyacınızı giderecek mükemmel, daha sağlıklı ve lezzetli bir sebzedir.

Katarakt Hastalığından Kurtulmanın En Basit Yolu 1

Şeftali

Şeftali oldukça besleyici bir meyvedir ve zengin bir potasyum, demir, magnezyum, C vitamini, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca, orta boy bir şeftali, günlük ortalama bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu A vitaminin miktarının % 10’nu içerir.

Yaz aylarının sulu ve tatlı meyvesi şeftali

 

Tatlı patates

Tatlı patates besin doludur ve leziz bir tada sahiptir. Orta boy bir tatlı patates, günlük A vitamini gereksiniminin % 438’ini verirken sadece 103 kaloriye sahiptir.

Kırmızı Biber

Lezzetli ve çok yönlü kırmızı biber, A, C vitamini ve likopen ile doludur.

Mango

Bu tatlı, sulu meyve oldukça besleyici ve bir fincan günlük tavsiye edilen vitamin A miktarının % 36’sını sağlar.

Ispanak

Ispanak oldukça daha sağlıklı bir besindir ve A, C, K, demir, kalsiyum ve manganez açısından zengin bir kaynaktır. Bir tabak ıspanak, günlük tavsiye edilen değerin% 49’unu sağlar.

Şalgam

Şalgam, yaprakları da yenebilen geniş köklü bir bitkidir. Besleyici maddeler açısından zengin olmakla beraber kalorisi düşüktür. Şalgam yeşillikleri kusursuz bir A vitamini kaynağıdır.

Yulaf

Birçok tahıl ve süt ürünleri, vitamin A ve D gibi gerekli vitaminlerden zengindir1 fincan yulaf günlük gerekli olan A vitamini gereksiniminin % 29’undan fazlasını sağlar.

Katarakt Hastalığından Kurtulmanın En Basit Yolu 4

Tam yağlı süt

Zengin tat ve sayısız besin maddesi, tam sütü mükemmel, daha sağlıklı bir alternatif yapar. Vitaminler D ve A, protein, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir.

Havuç

Havuç A vitamini deposudur ve bir orta boy havuç günlük A vitamini gereksiniminin % 200’ünden fazlasını karşılar. Havuç hemde lif, magnezyum ve Vitamin C, K ve B bakımından zengindir.

Balkabağı

Bal kabağı neye iyi geliyor? Bal kabağının faydaları nelerdir? - Güncel  yaşam haberleri

Balkabağı, vücutta A vitamini haline dönüşen beta karoten açısından zengindir. Kabak küplerinin bir fincan porsiyonu günlük tavsiye edilen Vitamin A değerinin % 400’ünden fazlasını içerir. Ayrıca potasyum, elyaf ve C vitamini ile de yüklüdür.

Paprika

Paprika, Hint, Güney ABD ve İspanyol mutfağında popüler bir baharattır ve bir çorba kaşığı tavsiye edilen günlük A vitamini miktarının % 69’unu verir. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve C vitamini açısından zengindir.

Bezelye

Bir porsiyon bezelye (yarım bardak), A vitamininin tavsiye edilen miktarının% 134’ünü içerir ve yalnızca 62 kaloriye sahiptir. Ayrıca, B, C ve K vitaminlerinde yüksektir.

Kuru kayısı

Kurutulmuş meyveler antioksidan ve enerji yönünden muhteşem bir kaynaktır. Kuru kayısı, A vitamini içinde yüksektir. 5-6 adet günlük A vitamini gereksiniminin % 94’ünü içerir.

Papaya

PAPAYA MEYVESİ NEDİR? - NASIL KESİLİR? - FAYDALARI NELERDİR? - YouTube

Tropik papaya meyvesi A vitamini, antioksidanlar, mineraller, diğer vitaminler ve enzimler yönünden bir hayli zengin. Küçük bir papaya günlük tavsiye edilen A vitamini değerinin % 29’unu sağlayabilir.

Vitamin A, cildimizin sağlığı, bağışıklık sistemi ve gözlerin düzgün gelişimi, işleyişi ve bakımı için son derece önemlidir.

En iyi yanı, çeşitli sebze, meyve, balık, süt ve et tüketerek seviyelerini optimize edebilmeniz ve bu şekilde ilaç takviyesi olmadan sağlığımızın tadını çıkarabilmemiz!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.