Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri Ve Sebepleri!

27.04.2021
1.371
Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri Ve Sebepleri!

Böbreklerinizde enfeksiyon oluştuğunda bu durum sizi gitgide yavaşlatır ve yorgunluğunuzun gün geçtikçe daha kötü hale geldiğini fark edersiniz. Kadınlar anatomik yapılarından dolayı böbrek enfeksiyonu yaşamaveyaha yatkındır. Sadece kolay bir i-drar yolu enfeksiyonu böbreklere sıçrayarak karmaşık bir hale gelebilir ve bu durum da bazılarımızın ne yazık ki daha öncesinden yaşadığı tatsız sonuçlara neden olabilir.

 

 

Böbrek enfeksiyonuna ne sebebiyet verir;
Semptomlarınız yüksek ihtimalle aniden ortaya çıkar ve gün geçtikçe ansızın değişir. Birçok kadın böbrek enfeksiyonu teşhisi konulduğunda şaşkınlığa uğrar. Fakat bu duruma sebep olan çok fazla semptom vardır. Dikkatli olun:

En bilinen nedeni hiçbir zaman eksiksiz olarak iyileşmeyen mesane enfeksiyonudur. Bazen bu durum uygun tedavi süreçlerinin takip edilmemesinden kaynaklanır. Örneğin pek çok kadın kendi kendisini tedavi etmeye çalışır. Ancak bu kesinlikle iyi bir fikir değildir. Bir enfeksiyona sebep olan her bakteri türü için ayrı antibiyotik vardır. Hepsi aynı değildir. Bu sebeple doktorunuza görünmeniz bir hayli önemlidir. Böylece mesane enfeksiyonu böbreklerinize sıçrama şansı bulmadan önce bütünüyle iyileştirilebilir. Kadınların anatomileri gereği bu enfeksiyona yakalanmaveyaha yatkın olduğunundan bahsetmiştik.

 

 

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri Ve Sebepleri! 1

Bu sebeple enfeksiyondan kaçınmak için gerekli hijyeni sağlamak son derece önemlidir. Fakat dikkatli olun. Aşırı derecede yapılan temizlik vücudun doğal dengesini sağlamayı başaran faydalı mikropların yok olmasına neden olabilir. Cinsel aktiviteler sırasında da enfeksiyon kapmamak için dikkatli olmalısınız. Polikistik böbrekler de bu enfeksiyonların nedeni olabilir. Şeker hastalığı göz önüne alınması gerekli olan başka bir faktördür. Geçmişte yaşanan böbrek taşı problemleri böbrek enfeksiyonun habercisidir. Düşük koruma veya zayıf bağışıklık sistemi başka bir risk faktörüdür.

Böbrek enfeksiyonunun belirtileri;
1. SEBEPSİZ YORGUNLUK

Sebepsiz yorgunluk ve öfke nöbetleri tiroit habercisi - istanbulgercegi.com
Yorgunluk ağır ağır gelir. Kesinlikle normalden daha yorgun hissettiğimiz günlerin olması doğaldır: Regl zamanlarında, migren ağrılarında… Fakat bir böbrek enfeksiyonu vakasında zamanla tüm gücünüzü kaybettiğinizi fark edersiniz. Kendinizi nerdeyse tren çarpmış gibi hissedersiniz ve sadece oturduğunuzda veya uzandığınızda rahatlarsınız. Yorgunluk derece derece artar. Bu da günden güne durumun kötüleşeceği, kendisinizi iyi hissedeceğiniz bir gün olmayacağı manasına gelir. Stresle ve yaptığınız fiziksel aktivite ile hiçbir alakası yoktur. Hiçbir ilaç tedavisi sizi rahatlatmaz ve günlük aktivitelerinizi tamamlamak size zor gelmeye başlar.

2. FARKLI TİPTEKİ AĞRILAR

Bu ağrıların sebebi psikolojik olabilir… En yaygın psikolojik ağrılar -  Sağlık son dakika haberler


Böbrek enfeksiyonları fark etmeyi öğrenmeniz gerekli olan genelde farklı tipte rahatsızlıklara neden olurlar: Karnın her iki tarafında da ağrı. Ara ara kasığa doğru yayılan ve bu bölgenin üzerine baskı uygulandığında geçici şekilde azalan ağrı. Genellikle tek bir bölgede şiddetli sırt ağrısı. Sanki ağrı bölgesinde sıcak bir disk varmış gibi hissedilir. Aralıklı fakat yoğun baş ağrısı.

3. İ-DRARDA DEĞİŞİKLİK
Böbrek enfeksiyonunun yaygın bir belirtisi ani şekilde beliren tuvalete gitme isteğidir. İ-drarınızı her yaptığınızda sanki hala i-drarınız varmış gibi hissedersiniz. İ-drar kola gibi ayrı bir renk alır. Bu içinde kan veya iltihap olduğunun göstergesi olabilir. Sıradan i-drara çıkma işlemi bir hayli ağrılı geçebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.