Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Bitkiler Karaciğere Çok Faydalı!

27.04.2021
544
Bu Bitkiler Karaciğere Çok Faydalı!

Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, devedikeni, karahindiba ve enginarın karaciğere yararlı bitkiler olduğunu belirtti. Aksuvital Ar-Ge Merkezinden Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, karaciğer sağlığını koruma amacı ile yurttaşlar için bitki sıralaması oluşturdu. Yıldırım, devedikeni, karahindiba ve enginarın karaciğere yararlı olduğunu belirtti.

 

 

Yıldırım bitkiler hakkında şu bilgileri verdi: Karaciğer korunması elzem olan, hayati organlardandır. İnsan vücudunda yalnızca bilinen beş yüze yakın işlevi vardır. Karaciğer olmadan hayati fonksiyonlar bir saniye dahi faaliyetini sürdüremez.

Bu konu da insanoğluna destek olabilecek çeşitli bitkiler vardır. Bunlar içerisinde en dikkat çekenleri; devedikeni, karahindiba ve enginardır.

DEVEDİKENİ (SİLYBUM MARİANUM)

Bu Bitkiler Karaciğere Çok Faydalı! 1

Devedikeni bitkisi, yabani olarak kolayca büyüyebilen, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında yararı sağlanabilen bitki çeşididir. Çeşitli cilt hastalıklarında da iyileştirici etkisi bulunur. İçeriğinde bulunan silimarin ile karaciğerde oluşan toksik yağ birikimlerinin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Silimarin alkolik karaciğer rahatsızlıkları, akut ve kronik viral hepatit ve toksin ya da ilaçların sebep olduğu karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

KARAHİNDİBA (TARAXACUM OFFİCİNALE)

Bu Bitkiler Karaciğere Çok Faydalı! 3
Karahindiba otu gövdesiz bir bitki çeşididir. Karaciğer, pankreas, mide ve bağırsak salgılarını arttırıcı, hazmettirici, kan temizleyici fonksiyonları vardır. Bunların beraberinde şeker hastalığı, şişmanlık, gut vb hastalıklara karşı da etkilidir.

ENGİNAR (CYNARA SCOLYMUS L.)

Bu Bitkiler Karaciğere Çok Faydalı! 5

Kökeni Akdeniz Bölgesi olan Enginar Bitkisi mineraller ve omega yağ asitleri bakımından zengindir. Kabukları ve kökü karaciğere zehirli etki yapması haricinde enginar karaciğer için çok yararlı bitki çeşididir. Karaciğer ve safra kesesi özelliklerinı iyileştirici, sindirimi kolaylaştırıcı, kan basıncını düşürücü, endotel özellikleri iyileştirici etkileri vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.