Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Alzheimer Hastalığı Nedir,Belirtileri Nelerdir

27.04.2021
1.908

Bireylerde unutkanlık fazlaca rastlanan bir durumdur. Gerek iş ortamında yaşanan stres, yorgunluk, aşırı iş temposu gibi faktörler unutkanlığın nedenlerinden gösterilebilir. Ancak unuttuklarımızı hatırlamak çok da uzun bir zaman almaz.Bu çokta hayatımızı önemli derece de etkileyen,sorun yaratan bir problem değildir. Alzheimer nedir ne demektir belirtileri nedir kısaca bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Alzheimer nedir? Alzheimer belirtileri ve tedavisi

Ancak Alzheimer, bireyin yaşının ilerlemesiyle unutkanlığının baş göstermesi, hafıza kayıpları, konuşma zorluğu gibi durumlarda önemli sorunlar yaşanan, ayrıca bireyin günlük yaşantısını ciddi derecede etkileyen bir hastalıktır.

Bu hastalık unutkanlık ile başlayıp daha sonra bunamaya kadar giden, daha çok belli bir yaş üstü bireylerde görülmekte olan beyin sinir hücrelerinin yaşlanması ile beraber oluşur.

Bu hastalığın geri dönüşü yoktur ve devamlı ilerleme gösteren bir hastalıktır. Oldukça ciddi bir hastalıktır. Belirtileri ortaya çıktıktan nerdeyse 7 – 8 yıl sonra ölüme sebep olur.

Bu hastalığın herkeste görülebilmesinin beraberinde 65 yaş üstü bireylerde daha çok görülmektedir. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. Diğer yaş aralıklarına göre bu yaşta daha sık görülmektedir.

Alzeimer Hastalığının Nedenleri:
— Kalıtsal faktörler

— Beyinde protein birikmesi

— Beyin hücrelerinde ölüm gerçekleşmesi

— Sinirsel iletim yolunun bozulması

— Bazı zehirli maddeler

Alzheimer Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

— Hafıza kaybı sorunu

— Düşünme ve nedenselleştirmede güçlük yaşama

— Karar verirken zorlanma

— Kelime bulmada zorlanma

— Aritmetik işlem yaparken zorlanma

— Bireyin kişiliğinde ve davranışında oluşan değişiklikler

— Bireyin unutkanlıkla beraber evinin yolunu şaşırma,kaybolma davranışı

— Günlük yapması gerekli olan işlevleri yerine getirmede zorlanma

— Eşyaların yerlerini karıştırmak

Hastalığın Süreci:

Demans ve Alzheimer Hastalığı Arasındaki Farklar Nelerdir? - Sinirbilim


— İlk evrelerde göze batmayan, hafif ve bu nedenle önem verilmeyen belirtileri görülmektedir. Unutkanlık, kelimeleri hatırlayamama, yorgun hissetme, yeni şeyleri öğrenmede zorlanma, karar verme ve sosyal davranışlarda zorlanmalar gözlenmektedir.

— Biraz daha orta düzeye ilerledikçe hastalık, günlük yaşamı zorlaştıran güçlüklar yaşar. Yolunu şaşırır kaybolmalar başlar, motor becerilerinde gerileme, huzursuz davranma, agresyon, sosyal ilişkilerinde problemler yaşamaya başlar.

— İleri seviyelerde ise bu hastalık artık hastayı başkaları tarafından bakılması gerekli olan duruma getirir. Hasta diğer bir bireye bağımlı hale gelmektedir. Bunun yanında fiziksel bozulmalarda baş göstermeye başlar. Mesane ve bağırsak kontrolsüzlüğü, konuşma ve basit görevlere uymada zorluk yaşama, hayal görmeye başlama, farkındalık halini kaybetme ve devamlı dolanıp durma hali baş göstermeye başlar.

Bu hastalık öldürücü değildir fakat devamlı ilerleyen, yeni yeni durumlar sorunlar eklenen bir hastalık olmasından dolayı bireyin yaşam süresini bir hayli etkilemektedir.

Tanı Koyma:

Alzheimer Hastalığı Evreleri Nelerdir? Alzheimer Nasıl İlerler? | SAĞLIK'lı


Bu hastalığına tek bir testle tanı koyulamamaktadır. Demansın vücutta var olduğu kanıtlandıktan sonra buna sebep olan diğer bütün durumların olmadığının da araştırılması ve kanıtlanması gerekiyor. Bu yüzden hastalığın tanısı için nörolojik muayene, kan testleri, zihinsel testler, beyin görüntülemesi yapılmaktadır. Bazı durumlarda EEG, SPECT, lomber ponksiyon ve psikiyatri konsültasyonu gibi ek önlemlere gerek duyulabilmektedir.

Bu hastalık bulaşıcı olmadığı halde kimi zamanda bulaşıcı hastalıklarında araştırılmasının da gerektiği durumlarla karşılaşılabilir.

Alzheimer’ın kesin sebebi çağımızda debilinememektedir. Fakat bu hastalığa yakalanma riskini arttıran bazı durumlar mevcuttur:

-Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Hastalık süresi daha uzundur.

-60 yaşın üzerinde olan bireylerde risk faktörü daha çoktur. 80-90 yaşlarında ise risk sabit kalır.

-Eğitim düzeyi arttıkça hastalığa yakalanma riski de o derece gecikmektedir.

-Bazı genetik faktörler hastalığın ortaya çıkmasını neden olur.

Hastalığı yok etmek mümkün olmasa da süreci yavaşlatmak ve görülen semptomları hafifletmek mümkündür. Bu yüzden daima erken tanı ve doğru teşhis önem arz eder.

Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılmalı:
Vitamin C ve E kullanılması yaşlılarda hastalık riskini azaltmaktadır.

Uygulanan diyette ilave olarak C -E vitamini ve beta koreten kullanımı algılama özelliklerinda olumlu etkiye sebep olur.

Yapılan fizik egzersizleri de beyin sağlığı için bir hayli önemlidir.

Eğim seviyesi yüksek olan kişilerde demans riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Okuma,bulmaca çözme,oyun oynama konjinitif özellikleri uyarıcı bir etken olduğu düşünülmektedir.

Alüminyum, bakır, çinko, gümüş, demir, cıva gibi maddelerden uzak durulması da yararlı olacaktır.

Yeterli oranda suyun tüketilmesi gerekiyor.

Akdeniz tarzı beslenme (sebze/meyve) çok yararlı olduğu söylenmektedir.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'ALZHEİMER OLMAMAK YAPMANIZ GEREKEN BU ÖNERİLERİ DİKKATE ALIN. Detaylar Hikayemizde Geri Dönüşü Olmayan Hastalık..' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.