Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yanlızca 1 Dakikada Uykunuzu Getirecek Muhteşem Karışım

26.04.2021
2.414
Yanlızca 1 Dakikada Uykunuzu Getirecek Muhteşem Karışım

Endişeniz var ise veya önemli bir olaydan önce stres altındaysanız, uykuveyalmak ve uykuda kalmak ciddi bir sorun olabilir. Sinirlerini sakinleştirmek ve biraz dinlenmek için bunları deneyin.

 

 

Buna ‘4-7-8’ yöntemi denir . Yapman gerekli olan ise:

1- Sakin biçimde burnunuzdan 4 saniye nefes alın.

2- Nefesini 7 saniye tutun.

 

 

3- 8 saniye soluduğunuz havayı yavaşça bırakın.

Gerçekten çok kolay. Çılgınca gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

Yanlızca 1 Dakikada Uykunuzu Getirecek Muhteşem Karışım 1

NASIL ÇALIŞIR:
Stresli ya da endişeli olduğunuzda, kanınızdaki adrenalin miktarı artar ve nefesiniz daha hızlanır ve hafifleşir. Bu nefes egzersizi bir çeşit sakinleştirici gibi davranıyor. Nefesinizi kasıtlı olarak bu biçimde yavaşlatmak kalbinizin ritmini yavaşlatır ve sizi çok çabuk sakinleştirir; kolay bir fizyoloji! Aynı egzersiz, zihninizi de sakinleştirmeye yardımcı olur çünkü bu bütünüyle size solunum üstünde yoğunlaşmanızı sağlar. Farkında değilsiniz, ancak şu an için merkezi sinir sisteminiz etkinliğini ağır ağır azaltıyor ve kaygı duyguları kayboluyor. Herhangi bir nörolog sizin için bunu onaylayabilir. Sonuç, tüm vücudunuzun rahatlamış olmasıdır. Sahip olduğu fiziksel etkinin hızı ve gücü açısından, egzersiz bir anesteziye benzer.

 

 

Harvard tıp doktoru Andrew Weil , ‘4-7-8’ yönteminin birkaç yüzyıl boyunca Hint yogisi tarafından iyi bilinen bir yöntem olduğunu araştırdı. Tam bir gevşeme durumu elde etmek için bunu meditasyon uygulaması sırasında kullanıyorlar. Bu sebeple, bütünüyle zararsız olduğunu söylemek güvenlidir.

ÖZELLİKLE SİZİN İÇİN NASIL FAYDALI OLABİLİR?
Mesela bir şey sizi rahatsız ettiği için geceleri uyanırsanız bu yöntem yardım edecektir. Aynı durum, bir yarışmadan ya da önemli bir yaşam badiresinden önce veya sinirlendiğinizde de işinize yarayacaktır.

Yanlızca 1 Dakikada Uykunuzu Getirecek Muhteşem Karışım 3

Daha İyi ve Etkili Bir Uyku İçin Karışım: Yatmadan önce zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için aşağıdakileri karıştırın

1/4 çorba kaşığı bal

 

 

1/8 çorba kaşığı deniz tuzu

1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı

Bu karışımı olduğu gibi yutabilir ya da bir bardak ılık su içine ekleyebilirsiniz – etki aynı olacaktır. Bu bileşenler sadece sağlığınız üstünde büyük etkiye sahip olmayacak, hemde uyku kabiliyetinizi ve gece sizi uyandırmanızı engelleyen kortizol sivilerini de azaltacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.