Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer?

26.04.2021
1.643
Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer?

Tırnaktaki beyaz lekeler esasında sağlık açısından bize bir şeyler belirtmektedir. Genel olarak kalsiyum eksikliği kan düşüklüğü gibi nedenlerden dolayı tırnaklarda bazı ufak kusurlar meydana gelmektedir. Herkeste farklı şekilde gözükebilecek bu lekelerin sebeplerine göz atacağız.

Bu lekeler ufak noktalar, daireler, geniş şekilde tırnak üstünde yer alabilir. Genelde zararsız olarak bilinir ancak bazı vitamin ya da mineral eksikliğinden dolayı bu lekeler ortaya çıkmaktadır.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Sebepleri
1:

Protein eksikliği belirtileri neler? Hangi hastalıklara neden olur?

Genel olarak tırnakla et arasında ufak bir boşluğun oluşması ile meydana çıkan beyaz lekedir. Elinizle bastırdığınızda yok oluyorsa protein eksikliğinden şüphelenilir. Bu durumda proteince yüksek gıdalar, et, süt, yumurta tüketimini arttırmanızı öneriyoruz.

2: Mineral Eksikliği

Mineral eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? - Sağlık son  dakika haberler
Genel olarak kalsiyum eksikliği tırnaklarda bu lekelere sebep olabilir. Süt, peynir, yeşil sebzeleri daha çok tüketmeniz gerekli olduğu manasına gelmektedir.

3:Karaciğer Sorunları

Bire bir bağlantı olmasa da karaciğerde yağlanma, karaciğer problemleri de bu etkiye sebep olabilir. Toksinlerin yeterince parçalanmaması bu lekelere sebebiyet verebilir. Aynı zamanda kan hücrelerinin yeterince üretilmemesi de bu belirtiye sebep olabilir.

4: Sindirim Sorunları

Sindirim sistemi hastalıkları nedir?

Beslenme yetersizliği ve sindirim problemlerinin da olumsuz etkileri olarak bu lekelere ortaya çıkabilir. Sağlıklı beslenme ile beraber daha sağlıklı bir sindirim sistemi önemlidir. Bazı vitaminlerin sindirim sistemi sayesinde vücuda karışır. Örnek olarak K vitamini bağırsaktan emilim yapılır. Eğer düzgün çalışmıyorsa bazı vitamin eksiklikleri meydana gelebilir.

Beyaz Lekeler İçin Ne Yapılmalıdır?
Protein bol et, balık, tavuk eti, bakgagilleri bol bol tüketmeliyiz.
Bolca su içmeliyiz.
Aşırı tuzlu, şekerli gıdalardan uzak durmalı.
Selenyum, çinko mineralleri için balık,ceviz, ve diğer çerezleri tüketmeliyiz.
Tırnak bakımında sert darbelere özen gösterilmelidir..

Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Sağlık Haberleri. Tırnağınızdaki 0 Lekeler Hastalık Habercisi!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.