Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

PAZARTESİ 3 HAFTA TAM KAPANMA ÇIKACAK

26.04.2021
6.509
PAZARTESİ 3 HAFTA TAM KAPANMA ÇIKACAK

Vaka sayılarında kısmi kısıtlama sonrası son iki günde hızlı bir düşüş yaşansa da Pazartesi toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden yeni bir tam kapanma kararı çıkacağı belirtiliyor. Alınacak kararları yarın toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak.

 

PAZARTESİ 3 HAFTA TAM KAPANMA ÇIKACAK 1

 

Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosu son iki günde vaka azalış rekoru kırıyor. Vaka sayısı son 48 saatte 60 binlerden 40 binlere geriledi. 2 hafta önce getirilen kısmi kısıtlama sonrası vakalar düşerken, kısıtlamalar bu hafta sonu bitiyor. Pazartesi günü (yarın) toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden yeni kısıtlama kararları çıkacağı belirtiliyor.

Ankara’da tüm gözler Ramazan bayramına ve alınacak yeni tedbirlere çevrilmeye başladı. 14 Nisan’da başlayan kısmi kapanma uygulamasının süresi yeni haftada bitiyor. Pazartesi günü gözler Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde olacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, pazartesi günü Beştepe’de toplanacak.

 

PAZARTESİ 3 HAFTA TAM KAPANMA ÇIKACAK 3

 

3 BAKAN İLK KEZ KABİNE’YE KATILACAK
Kabine’nin 3 yeni ismi ilk defa toplantıya katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantının öncelikli gündemi yine koronavirüs ile mücadele olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı’nda son Bilim Kurulu’nda alınan kararları açıklayacak ve bir sunum gerçekleştirecek.

RAMAZAN BAYRAMI KARARI ÇIKACAK
Kısmi kapanma sürecinin verileri analiz edilecek. Tedbirlerin tabloya nasıl yansıdığına bakılacak. Nüfusa oranlı il vaka haritası üstünde yeniden değerlendirme yapılacak. Ek tedbirler alınacak mı, yoksa tam kapanma mı olacak? Ramazan ayının geri kalanında ve bayramda tedbirlere nasıl devam edileceğine karar verilecek.

 

 

PAZARTESİ 3 HAFTA TAM KAPANMA ÇIKACAK 5

17 MAYIS’A KADAR TAM KAPANMA
Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrasında tam kapanma önlemlerinin 17 Mayıs’a dek süreceğini ilan edeceğini iddia etti. Candaş Tolga Işık da, Kabine’de konuştuğu tüm isimlerin 3 hafta tam kapanmaya destek verdiklerini yazdı.

BİLİM KURULU ÜYESİ: TAM KAPANMA GELEBİLİR
Sağlık Bakanlığı Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş, “Vaka sayılarında kasım ayındaki gibi kuvvetli bir düşüş olmadığı takdirde, daha kuvvetli önlemleri alması hükümetin kaçınılmaz bir görevi” dedi. Şu andaki tedbirlerle geçen senenin kasım ayındaki düşüşün sağlanamadığına dikkati çeken profesör Odabaş şöyle devam etti:

– Cumhurbaşkanı da söylemişti, ‘İki haftalık kısmi kapanma, ondan akabinde de yeterli azalma olmazsa tam kapanma veya daha sert önlemler’ diye ifade etmişti. Şu anda, esnek çalışma ödeneklerinin tekrar gündeme gelmiş olmasını, bu sektörlere yönelik de bazı sınırlamaların olacağı yönünde bir niyet göstergesi olarak okuyorum.

PAZARTESİ 3 HAFTA TAM KAPANMA ÇIKACAK 7

– Açıkçası hükümet, bir anda tam kapanma noktasında, aşı tedarikini önceledi diye düşünüyorum. Kapandığınız zaman, aşılarınızı hızlı bir biçimde yapmanız lazım ki açıldığınızda bağışıklık düzeyini yükseltmiş olun, bir işe yarasın. Aşı tedariki sürecini de eş zamanlı yürütmeye çalışıyorlar. O sebeple büyük olasılıkla kısmi kapanma uygulandı.

 

 

– Vaka sayılarında kasım ayındaki gibi kuvvetli bir düşüş olmadığı takdirde, daha kuvvetli önlemleri alması hükümetin kaçınılmaz bir görevi. Hükümet de bireyler de salgınla mücadelede önlemleri güçlendirerek almak mecburiyetinde. Tam kapanma noktasında hükümetimiz bu kararı aldığı noktada, vatandaş olarak da tam kapanma önlemlerine evimizde de uymamız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.