Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Günde 3 Adet Haşlanmış Yumurta Yemenin Faydaları

26.04.2021
2.203
Günde 3 Adet Haşlanmış Yumurta Yemenin Faydaları

Yumurta çocukluktan yaşlılığa kadar tüketebileceğimiz en daha sağlıklı gıdalar arasındadır. Çünkü yumurtada bir insanın ihtiyaç duyduğu besinlerin nerdeyse tamamı yer almaktadır. Bu yüzden yumurtayı evimizden eksik etmememiz gerekmektedir.

Sağlıklı bir bireyin günde en az 3 yumurta tüketmesini öneriyoruz. Canan Karatay’ından söylediği gibi en daha sağlıklı protein yumurtadır ve yumurta protein olarak yeterlidir.‘ sözleri ile de yumurtanın yararını anlamak daha kolay olacaktır.

Neden Haşlanmış Yumurta?

Haşlanmış yumurta yemenin ilginç faydaları

Haşlanmış yumurtayı bile uzun süre değil kayısı kıvamında pişirmek yeterli olacaktır. Çünkü protein maddeleri sıcaklık arttıkça kayıp azalır. Haşlamada gıdanın çıkabileceği maksimum sıcaklık 100 derecedir. Ancak kızartmada 150 – 200 dereceye kadar çıkabilir. Gıdanın besin değerini öldürmemek için düşük sıcaklıkta pişirmemiz gerekir. Bu yüzden haşlama ile pişirmeyi öneri etmekteyiz.

Günde 3 Adet Haşlanmış Yumurta Yemenin Faydaları Nelerdir?

 

Günde 3 adet haşlanmış yumurta yediğinizde bakın ne oluyor
Sağlıklı protein alarak vücudu beslemiş oluruz. Günlük protein gereksiniminin çok büyük bir miktarını 3 adet yumurta ile karşılaşabilirsiniz.
En önemli organımız olan beyinin daha sağlıklı çalışması için kolin adlı besin maddesini büyük ihtiyaç vardır. Yumurta ile yüksek miktarda kolin içerir. Bu sizi sağlıklı beyin yapısı, düşünme sistemine yardımcı olmakla beraber Alzheimer gibi rahatsızlıkların da önlenmesine yardımcı olur.
Göz sağlığı bakımından önemli maddelerden bir tanesi olan lutein de yine yumurtada bolca bulunmaktadır. Sağlıklı bir göz yapısı ve göz hastalıklarından kaçınmak için yumurta tüketebilirsiniz.
Özellikle kışın güneş daha az olduğu için D vitamini eksikliği sık sık meydana gelmektedir. Yumurta bu konu da da yardımcı olmaktadır. Günde 3 yumurta tüketerek eksiksiz olarak yeterli olmasa da günlük ihtiyacın çok büyük bir bölümünü kapsamaktadır.
Kalp sağlığını içeriğinde omega-3 yağ asitleri ile korur. Bazı yerlerde yumurtanın kolesterolü yükselttiği söylenmektedir. Yumurtada çok az miktarda kolesterol vardır ve bu da beynimizin ihtiyacı için harcanır. Bu yüzden sağlık problemleri olmayan kişiler harici herkes yumurta tüketebilir. Sarısını a beyazını da tüketebilirsiniz. Beyazı protein açısından zengin ancak önemli mineraller sarı kısmında bulunur.
Bunlarla beraber A vitamini ile göz ve cilt sağlığının korur. E vitamin ile cildi güzelleştirir. Demir ile kansızlığın önlenmesine yardımcı olur. B6 vitamini ile kan üretimine yardımcı olur.
Tok tutucu özelliğe de sahiptir. Bu yüzden diyet yapanlar, ekmeği bırakanların özellikle kan şekerinin dengelenmesi için yumurta tüketmelerini öneriyoruz.

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'Her Gün 3 Yumurta Yiyenin Vücudunda Gerçekleşenler Detaylar Hikayemizde Günde en az üç yumurta yediğinizde vücudunuzda olan 9 şey' görseli olabilir


NOT: Belli kişilerde ufak alerjilere sebep olabilir. Yumurtadaki lesitinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu yüzden böyle durumda beyaz kısmını tüketebilir. Ancak yine alerji devam ediyorsa doktora danışmalarını öneriyoruz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.