Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

3 haftalık tam kapanma geldi! İşte o tarihler

26.04.2021
3.451
3 haftalık tam kapanma geldi! İşte o tarihler

Kabine toplantısı sonrası açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “29 Nisan Perşembe saat 19.00’dan başlayarak, 17 Mayıs’a kadar sürecek tam kapanmaya geçtik” dedi.

Üç haftalık 'tam kapanma' iddiası! Kabine üyelerinin tamamı destekliyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan kabine, bayramı da kapsayacak şekilde tam kapanma kararını verdi. İşte ayrıntılar…

Koronavirüsle mücadele konusunda iki hafta önce alınan kararların beklenen sonuçları vermemesi üzerine yeni planlama yapıldı.

Ramazan Bayramı’nı da içerisine alan 3 haftalık bir kapatma kabineden ortak kararla çıktı. Hükümette yapılan değerlendirmelerde, bu süreçte aşılamanın hızlandırılmasının amaçlandığı, İsrail’in başarısının da bundan kaynaklandığına ilişkin saptamalar yapıldığı öğrenildi.

İşte Erdoğan’ın konu hakkında yapmış olduğu açıklamalar:

Rakamların bugünün çok daha altına düşmemiz şarttır. Vaka sayılarımızı süratla 5 binin altına indirmemiz lazım. Aksi takdirde ağır bir fatura ile karşı karşıya kalabiliriz.

Önümüzdeki hep birilkite biraz daha fedakarlık yerine getirmemiz önem arz ediyor. Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetlerinden ücret taleb edildiğine dair şikayetler alıyoruz. Hukuken söz konusu hizmetler için halkımızdan hiçbir ücret talep edilemez.

3 haftalık tam kapanma mı geliyor? Kabine toplantısı toplanıyor - Kocaeli Gazetesi

29 Nisan 2021 yani perşembe saat 19:00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Mayıs pazar günü sabah 05:00 kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

 

İŞTE TAM KAPANMA KARARININ AYRINTILARI

29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00’dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 5:00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

Bu tarihler arasında kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacak.

Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecek.

Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak.

Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak, Şehirler arası araçlar yüzde 50 ile çalışabilecek.

Konaklama tesislerinde rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamaları için teşkil etmeyecek.

Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecek.

Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.

İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebilecekler.

Şehirlerarası seyahatler izne tabi olacak

 

Erdoğan’ın dış politikadan koronavirüs salgını tedbirlerine kadar çeşitli konularda yapmış olduğu açıklamalarında salgınla ilgili ön plana çıkan ifadeler şunlar oldu:

“Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Türkiye’de sağlık hizmetleri çerçevesinde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Ramazan tedbirlerinin sonuçlarını ağır ağır almaya başladık. Ramazan Bayramı’nın ardından hayatımızı kolaylaştırabilecek adımlar için rakamları bugünün altına düşürmemiz şart. Vaka sayılarını süratle 5 binin altına indirmeliyiz. Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır. Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiği şikayetleri alınıyor. Hukuken yurttaşlardan bunlar için ilave ücret talep edilemez. Bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirler şu biçimde;

3 haftalık tam kapanma geliyor: 'Neredeyse tüm kabine üyeleri destekliyor!'

29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm işletmeler faaliyetlerine ara verecektir.

Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları % 50 kapasiteyle çalışabilecek.

Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci derslikler dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.”

Kararlarla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelge ilerleyen saatlerde bültenimizde olacak…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.