Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dilinizin Üstündeki İzler Ne Anlama Geliyor?

25.04.2021
1.593
Dilinizin Üstündeki İzler Ne Anlama Geliyor?

Diliniz, sağlık durumunuzu gözler önüne seren bir harita gibidir. Sağlıklıysanız diliniz kırmızıdır ve her yeri aynı tondadır. Sulu bir görünümü vardır. Diğer bir yandan, herhangi bir organınızda dengesizlik veya yetersizlik gibi bir problem yaşamaktaysanız, bu durum dil dokunuzun rengindeki değişimden ve dilin belli bölgelerindeki izlerden hemen anlaşılır.

 

 

Geleneksel Çin tıbbı, bu işaretleri okumamız ve belli hastalıkların önüne geçip tedavi etmede bizlere yardımcı olur. Genel olarak dile önden baktığınız zaman;

Orta bölge mide ve dalak,

Yan taraflar karaciğer ve safrakesesi,

 

 

İç kısımlar böbrekler,

Dilin ucu ise kalp hakkında bilgi verir.

Dilinizin Üstündeki İzler Ne Anlama Geliyor? 1

DİLİN RENGİ
Dilinizin rengi, yetersiz çalışan ya da işlev kaybı yaşamakta olan bir organınız hakkında sizi uyarır. Sarımtırak bir dil, karaciğer, safrakesesi ve mide sorunlarıne işaret eder. Dilin rengi yeşile dönük ise karaciğerinizde bir sorun var demektir.

 

 

Öte yandan gri renkteki bir dil, karaciğer ve bağırsak sorunlarına işarettir.

Beyaz dil ise, parazit, kansızlık, böbrek veya hormonal problemler, yetersiz kan dolaşımı ve yetersiz beslenmeye işarettir.

Gelin dengesizlikleri saptayabilmeniz için dilinizin üstündeki yaralara daha yakından bakalım.

Sarı Beyaz Katman

Dilinizin üzerini, özellikle de iç kısımların nerdeyse hepsini kaplayan sarımtırak ve/ya da beyaz bit katman var ise, safrakesenizde bir sorun var demektir. Bu sorun sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olur. Emilimi gerçekleşmemiş yemek kalıntıları fermantasyon ve çürüme aşamasına geçerek toksik maddelerin açığa çıkmasına sebebiyet verir.

 

 

Dilin Yan Taraflarındaki Diş İzleri

Bazı kişilerin dillerinin yan tarafında diş ısırık izlerine benzer izler oluşur. Bu kişiler bazen beyaz mukus benzeri bir balgamı çıkarma isteği duyar ve öksürmeye başlarlar. Bu durum, sindirim sisteminin düzgün çalışmadığını ve besin artıklarının ince bağırsakta düzgünce emilmediğini gösterir. Bu izler mineral eksikliğinden de kaynaklanabilir.

Dilinizin Üstündeki İzler Ne Anlama Geliyor? 3

Dilin Üzerindeki Kabarıklar

Dil üstündeki kabarcıklar da yetersiz sindirimin ve hem kalın hem ince bağırsaktaki yemek artıklarının yeteri kadar parçalanmadığının göstergesidir.

Dilin Üzerindeki Çatlaklar

Dil üstündeki çatlaklar çok sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Bu çatlaklar farklı bölgeler de derin ya da yüzeysel olarak ortaya çıkabilir fakat çoğu zaman dilin tam ortasında görülürler. Bu problem, yetersiz sindirimden kaynaklanan zehirli asit problemi yaşamakta olan bağırsağın bir parçası olan kolon duvarlarında eskiden beri bir sorun olduğunun göstergesidir. Bu durumun yetersiz vitamin alımıyla da ilgili vardır. Dilin üstünde balgam tabakası da görülebilir.

Boğaz veya Dil Üzerindeki Balgam

Boğazımızdaki ve bazı durumlarda dile kadar çıkabilen balgam, faranjit, sinüzit gibi iltihaplanmaların bir göstergesidir. Bu balgamın nedeni yetersiz sindirimdir ve vücudumuzun derhal dışarı atması gerekli olan zehirli maddeler ürettiğini anlatır. Ağzınıza kötü bir tat geliyorsa, bunun da nedeni safra suyunun yukarı çıkmasıdır. Bunun beraberinde yiyecekleri düzgün bir biçimde sindiremiyorsanız ve mideniz yanıyorsa (reflü), oluşan balgam vücudunuzun sindirim sistemini oluşturan bölgeleri koruma mekanizmasıdır.

Ağız Ülseri

Ağız ülseri, ülseriniz veya gastrointestinal alanların bir kısmında iltihap var ise oluşur ve kötü sindirimin bir belirtisidir. Aslında bu yaralar yemeği yedikten sonraki gün ortaya çıkar.

Bu yaralar kimi zaman ağzınızın dışında veya çevresinde ortaya çıkar ve iyice kötüleşirse kabuklu bir yaraya dönüşebilir. Bu ülserler, sindirim sorunları nedeniyle onikiparmak bağırsağında oluşan ülserlerin bir yansıması gibidir.

Dilinizin size vermiş olduğu sağlıksız durumdan kurtulmak ve çok daha iyi bir hayat sürmek istiyorsanız, yediklerinize dikkat etmeli ve vücudunuza zarar veren bütün zehirli maddelerden arınmalısınız. Gerekli durumlarda sindirim sisteminiz için doğal takviyelere de başvuru yapabilirsiniz. Son olarak yağ gargarası yapabilirsiniz. Düzenli olarak hergün yağ ile gargara yaptığınız takdirde sindirim sisteminiz düzene girecek ve ağız ve dil sağlığınız genel anlamda iyileşecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.