Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Beyin tümörünün bu 5 belirtisine dikkat

25.04.2021
1.352
Beyin tümörünün bu 5 belirtisine dikkat

Her yaştan insanı etkileyen beyin tümörünün belirtilerini muhakkak okuyun..
Beyin tümörünün meydana gelmesine neyin veya nelerin sebep olduğu eksiksiz olarak bilinmemektedir. Beyin tümörü iki çeşittir.

 

 

İyi huylu beyin tümörü

Kötü huylu beyin tümörü (habis)

Her yaş grubunda görülebilen beyin tümörü belirtileri, büyüklüğüne, bulunduğu yere ve hücre tipine göre değişiklikler göstermektedir.

 

Beyin tümörünün bu 5 belirtisine dikkat 1

 

Belirtileri tümör beyine baskı yapmaya başladığında ve beyindeki sinirler tahrip edilmeye başladığında ortaya çıkar. Aynı zamanda beyin sıvısı dolaşımı tümör yüzünden sekteye uğradığında da bazı belirtiler ortaya çıkar.

Beyin Tümörünün Belirtileri Nelerdir?
Baş Ağrısı:

Beyin tümörünün neden olduğu baş ağrısı, en şiddetli olarak sabah saatlerinde yaşanır. Önceden baş ağrısı problemi yaşamayıp son dönemlerde sık baş ağrısı çekmek, uykudan baş ağrısı ile uyanmak, baş ağrısının zamanla sıklaşması, baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ve kusma beyin tümörünün belirtisidir.

 

 

Sabahları başlayan baş ağrısı öğle saatlerinde hafifler. Tümörün beyin üstündeki baskı arttıkça ağrı ve ağrının şiddeti artar. Baş ağrısı beyin tümörü belirtisi olabildiği gibi stres, kötü beslenme, vücudun susuz kalması gibi bir çok farklı sebeple oluşabileceği de unutulmamalıdır.

Tümörü olan her üç hastadan bir tanesi doktora şiddetli baş ağrısı ile başvurmaktadır.

Beyin tümörünün bu 5 belirtisine dikkat 3

Halsizlik ve Uyuşukluk:

Halsizlik ve yorgunluk hali, tümör belli bir büyüklüğe ulaştığında başlar. Tümör baskı yaptıkça halsizlik, yorgunluk ve uyku hali artar.

 

 

Görme ve Konuşma Bozuklukları;

Tümör sebebiyle görme bozuklukları, nesnelerin dalgalı ve bulanık görülmesi, çift görme ve görüş kaybı gibi sorunlar oluşabilir. Konuşurken kelimelerin unutulması, telaffuz edilememesi ve karşıdakinin konuşmalarını anlamama gibi sorunlar yaşanılabilir.

Mide Bulantısı:

Beyindeki tümörün yol açtığı mide bulantıları daha çok sabahları görülür. Kusma, geçmeyen hıçkırıklar bu bulantının devamında gelen problemlerdir.

Titreme ve Seğirmeler:

Beyin tümörüne bağlı şekilde ortaya çıkan titreme ve seğirmeler genel olarak el, kol ve bacaklarda görülür. Titremeler vücut genelinde, nöbet biçiminde görülebilir. Hasta bu durumda birkaç dakika bilinç kaybı yaşayabilir.

Beyin tümörünün bu 5 belirtisine dikkat 5

Eğer beyin tümörü doğru ve başarılı bir biçimde tedavi edilirse titreme ve seğirmeler bütünüyle ortadan kalkar ancak, bazı durumlarda tümör alınmasına rağmen beynin hasar gören dokusu sebebiyle titremeler ve kas seğirmeleri devam edebilir. Bu titremeler ve seğirmeler ilaçlar ile kontrol altında tutulabilir.

Diğer Belirtiler:

Vücutta denge bozukluğu ve yürüme sırasında yaşanan sorunlar. Ruh halinde dalgalanmalar. Konsantre olamama ve hafıza problemleri, unutkanlık, anlama ve kavrama güçlüğü, dikkat dağınıklığı, zihin dağınıklığı gibi belirtiler olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.