Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Tüketilir ? Faydaları Nelerdir?

24.04.2021
5.059
Dut Yaprağı Çayı Nasıl Tüketilir ? Faydaları Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarımız. Bu yazımızda ülkemizde bolca bulunan ve pek çok yararı bulunan dut yaprağından bahsedeceğiz. Tüketebileceğiniz yöntem olan çayının tarifi ve yararlarından bahsedeceğiz.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Tüketilir ? Faydaları Nelerdir?

 

Ülkemizde alternatif tedaviler arasında dut yaprağının yararları olarak iltihap önleyici ve enerji verici olarak kullanılıyor.Aynı zamanda şeker hastalarına tavsiye edilen bitkiler arasında bulunmaktadır.Aynı zamanda yüksek içerikli protein sayesinde hem çay içip hem de protein olarak faydalanacaksınız.Aynı zamanda en önemli özelliğinden biri sütten 20-25 kat daha fazla kalsiyum minerali içermektedir.Aynı zamanda içeriğinde vitaminler sayesinde hem sağlığınızı koruyacak hem de metabolizma hızını arttıracaktır.

Önemli özelliğinden biri tıp olarak kanıtlanan deokrisin maddesi sayesinde kan şekerini dengeleyici özelliği bulunur.Bu madde özellikle şeker hastaları için önemli bir gereksinimdir. Şeker hastalarının rahatça kullanabileceği çaylar arasına eklenebilir.Maddeler halinde yararlarına göz atalım:

Dut yaprağının faydaları nelerdir? Dut yaprağı çayı nasıl yapılır? - SAĞLIK  Haberleri

A,C, ve B vitaminleri açısından zengindir.
Karaciğer sağlığı bakımından önemli etkileri vardır.
Kanseri engelleyen ve serbest radikalleri barındıran antioksidanlar açısından zengindir.
Göz sağlığını korur ve daha net görmenizde yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Sindirim ve kas fonksiyonlarını güçlendirir.
Antikor ve hemoglobin üretiminde görev alır.
Kalsiyum,potasyum,magnezyum gibi mineraller açısından zengindir.
Kan şekerini düzenlemede görevlidir.
Zayıflamaya yardımcı olur.
Yüksek tansiyonu engeller.
Cildi yeniler.
Saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

 

Dut Yaprakları Nasıl Tüketilmelidir?
Kurutularak yemeklere eklenebilen bir yapraktır. Damak tadı hoşuna gidenler güneşte kurutup parçaladıktan sonra yemeklere baharat gibi katılabilir.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Zararları Nelerdir? Neye İyi  Gelir? – Kadınlar Kulübü

Çay olarak ise kurutulmuş yapraklar demliğe konur ve su eklenip 10 dk süreyle kaynatılıp çay içebilirsiniz. Ek olarak içerisine nane,kekik, limon gibi bitkileri damak zevkinize göre katabilirsiniz.

Unutmayın zararlı olan hiç bir bitkiye böceklerde tüketmez. Örnek olarak ilaçlı elmaya hiç bir kurt içerisine girmez. Dut yaprakları bir tırtılın tükettiği yaprak arasındadır. Buda bu bitkinin güvenli olması için bir nedendir.

Bir şunu diyen bir yazı 'Sütten 25 kat fazla Kalsiyum, Ispanaktan 10 kat fazla demir içerir. Detaylar Hikayemizde Organik Yaşam organik Koçu Bedava olduğu için reklamı yapılmıyor. Şekere, İltihaba, Kalp, Damar ve Kemik Sağlığına Şifa Diyabete gösterdiği etki akılalmaz...' görseli olabilir


Mutlu ve Sağlıklı günlere…
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.