Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Tabiat ananın bizlere sunmuş olduğu bitkilerin hepsinin değişik bir şifa kaynağı olduğunu, kalp sağlığımızdan tutun da sindirim sistemi sağlığımıza kadar bir çok açıdan sağlığımızı gözettiğini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden sebzelere ve bitkisel besinlere diyetlerimiz ve öğünlerimizde sıklıkla yer vermeye çalışıyor, bitki ve sebze tüketerek, yaşam ömrümüzü uzatabilmeyi tercih ediyoruz.

Lakin bitkilerin hemde cildimizi güzelleştirdiğini, cilt bakımında da bu mucizevi bitkilerden yararlanabileceğimizi büyük çoğunluğumuz bilmiyoruz.

Bitkisel yağlar ve faydaları nelerdir?

Cilde iyi gelen yağlar bitkisel yağlar başlıklı bu makalemizde cilde topikal olarak sürüldüğünde doğal bir peeling etkisi gösteren, cilt gözeneklerini derinlemesine temizleyen hemde cildimizi güzelleştiren en etkili bitkisel yağları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bitkilerin birtakım işlemlere tabi tutulması sonrasında elde edilen bu bitkisel yağlarla cildinize ayrıntılı bir bakım yapabilir, ışıl ışıl, tertemiz, nemli ve canlı bir cilde kısa bir süre içinde kavuşabilirsiniz.

İşte, muhakkak denemeniz gerekli olan cilde iyi gelen bitkisel yağlar listemiz:

Cildi İyi Gelen Bitkisel Yağlar
Cildi iyi gelen etkili yağlar nelerdir sorusuna bu makalemizde yanıt vermek istiyorum. Cildi iyi gelen yağlar ayrıca cildin yumuşak ve bakımlı kalmasının sağlamaktadır.

Badem yağı:

Badem yağının saça ve cilde faydaları nelerdir? Badem yağı neye iyi  geliyor? Tüm faydaları… - Güncel yaşam haberleri
Cildi besleyen ve nemlendiren yağlar listemizde ilk sırada bulunan badem yağı; göz çevresine ve göz altı bölgesine sürüldüğünde koyu renkli halkaları ve morlukları gideriyor. Cilt ton rengini açmanın beraberinde doğal bir tonik etkisi göstererek, gözeneklerimizi önce temizlemektedir, arkasından da sıkılaştırıyor.

Üstelik peeling ve makyaj temizleyici olarak da kullanılabiliyor. En zorlu makyajınızı bile bir parça pamuğa damlattığınız badem yağı ile kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için Badem Yağının Faydaları yazımız okuyabilirsiniz.

Limon yağı:

Limon yağı ne işe yarar? Limon yağının faydaları nelerdir? Limon yağı nasıl  kullanılır?


Güçlü bir antibakteriyel olan limon yağı, hemde muhteşem bir antiseptik olarak cildimizdeki iltihaplar ve mikroplarla savaşıyor. Kuru cildi nemlendiren bu yap yağlı ciltlerinde nem oranını korur.

Cilde düzenli şekilde sürüldüğünde gözenekleri derinlemesine temizlemektedir. Ciltteki siyah noktaları, sivilceleri ve akneleri de tedavi edici bir özellik sergileyerek, yağlı ciltlerdeki parlama sorununu bir çözüme kavuşturuyor.

Özellikle yağlı bir cilt tipine sahipseniz; cildinizdeki akne ve sivilcelerle mücadele etmek, akne, sivilce, leke izlerinin kötü görünümünü gidermek adına cildinize düzenli şekilde limon yağı sürebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı:

Hindistan Cevizi Yağı (105 cc)


Akne ve sivilce tedavisinde bir hayli etkili olan Hindistan cevizi yağı; ciltteki sivilce ve akneleri iyileştiriyor. Düzenli olarak kullanıldığında kuru cildi besleyen ve nemlendiren yağlardan birisidir.

Aynı zamanda ciltteki siğillerin üzerine sürüldüğünde siğilleri de tedavi ediyor. Kolajen etkisi göstererek, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik ediyor. Cildi yenileyerek, cilde canlılık katıyor.

Ayrıntılı bilgi için Hindistan Cevizi Yağı Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Lavanta yağı:

Lavanta yağının faydaları neler? Lavanta yağı neye iyi gelir? - Güncel  yaşam haberleri
Tüm cilt tipleri ile uyumlu olan yani en hassas ciltlerin bile kullanabileceği lavanta yağı; cilt hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyor.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı da cildimizi koruyan lavanta yağı; cilt lekelerine ve güneş yanıklarına oldukça iyi geliyor.

Stres ve gerginliği alarak, kişiye huzur veren bu mucizevi bitkisel yağın koklanması bile daha rahat bir uyku çekmenize imkan tanıyor.

Gün içerisinde lavanta yağı koklayarak, kendinizi daha sakin, mutlu ve stresten arınmış bir biçimde hissedebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için Lavanta Yağının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Gül yağı:

Gül yağının cilde faydaları nelerdir? | Sağlık Haberleri
Mükemmel bir cilt nemlendirici olan gül yağı; ciltteki yaraların daha hızlı bir biçimde iyileşmesine yardım ediyor.

Bol miktarda antioksidan içeren bu bitkisel yağ; cildimizdeki akne ve sivilceleri tedavi ediyor.

Cildin nefes alıp vermesini sağlayarak, ciltteki ölü hücreleri cildimizden uzaklaştırıyor.

Kayısı çekirdeği yağı:

Kayısı çekirdeği yağı faydaları nelerdir? Kayısı çekirdeği yağı neye iyi  geliyor? - Güncel yaşam haberleri
İçerisinde yer alan A ve E vitaminleri sayesinde cildimizi ultraviyole ışınlarına karşı koruyan kayısı çekirdeği yağı; cildin elastikiyetini arttırıyor.

Böylelikle cilt gerginliğini alarak daha yumuşak ve esnek bir cilde kavuşabilmenize öncülük ediyor.

Doğal bir güneş kremi olarak kullanabileceğiniz kayısı çekirdeği yağı sayesinde özellikle yaz mevsiminde cildinizde istemediğiniz güneş lekeleriyle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

Buğday yağı:
Özellikle sonradan ciltte beliren güneş lekeleri ve çillerden kurtulmak adına tercih edebileceğiniz buğday yağı; cildimizi yenileyerek, bizi lekesiz, çilsiz yani problemsiz bir cilde kavuşturuyor.

Kolajen üretimini uyararak, hücre yenilenme sürecini hızlandırıyor. Yani cildimizde ölü hücre birikimini en aza indirgiyor.

Biberiye yağı:

Biberiye yağı faydaları nelerdir? Biberiye yağı neye iyi geliyor? - Güncel  yaşam haberleri
Anti-aging etkisi gösteren, yaşlanma karşıtı bir çok cilt bakım kreminin ve kozmetik ürünün bileşenlerinde yer alan biberiye yağı; göz altı şişliklerini ve morluklarını toparlıyor.

Şişlikleri ve morlukları ciddi ölçüde hafifletmekle kalmayarak, göz altındaki ince çizgileri, cildimizde erken yaşlarda beliren kırışıklıkları minimize ediyor.

Düzenli olarak biberiye yağı kullanarak; yaşınızın ilerlemesine rağmen cildinizin daha genç ve pürüzsüz görünmesini garantileyebilirsiniz.

Argan yağı:
Antioksidanlar, E vitamini ve Omega 3 yağ asitleri açısından ideal bir kaynak olan argan yağı; kuru ciltlerdeki pullanma, kaşıntı, kabarma sorununu en aza indirgiyor.

Cildi nemlendirmenin ve beslemenin beraberinde cildin yenilenmesine aracılık ediyor.

Pürüzsüz ve ipeksi bir cilt için argan yağı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için Argan Yağının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Nane yağı:
Cildimizde biriken makyaj kalıntıları, kir ve toz yüzünden iyice tıkanan gözeneklerimizi açan nane yağı; hemde ciltte aşırı sebum üretimini engelliyor.

Yağlı bir cilt yapınız bulunuyorsa, cildinizdeki parlamanın önüne geçmek adına nane yağına bir şans verebilirsiniz.

Eter yağlar arasında bulunan nane yağının doğrudan cilde uygulanması cilde zarar verebileceğinden muhakkak taşıyıcı bir yağla karıştırılarak, cilde sürülmesi gerekmektedir.

Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağının faydaları nelerdir? - Sağlık  Haberleri, Haber7
Akneli ve sivilceli cildi yatıştıran çay ağacı yağı; iltihabı kurutarak, cildi bakteri ve bakterilerden arındırıyor.

Ancak cildi tahriş edebileceğinden cilde muhakkak bir miktar zeytinyağı veya badem yağı gibi ‘taşıyıcı yağlarla’ inceltildikten sonra uygulanması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için Çay Ağacı Yağı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zeytinyağı
Cildin nem dengesini gözeterek, cildi nemlendiren zeytinyağı; özellikle kuru ciltler için ideal bir nemlendirici olma özelliği taşıyor.

E vitamin deposu da olan zeytinyağı; taşıyıcı bir yağ olduğundan eter yağların inceltilmesi aşamasında da tercih ediliyor.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının Saça Faydaları

Jojoba yağı:
Cildi yenileyen bitkisel yağlar listemizin son üyesi olan jojoba yağı; içeriğindeki çinko ve bakır sayesinde cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor.

Bileşenlerindeki C ve E vitaminleri sayesinde cildimize ayrıntılı bir bakım yapıyor.

Cilde İyi Gelen Yağlar ve Faydaları
Cilde iyi gelen yağlar cilt tipinize göre bazı yararları bulunur. Bazı yağlar cildi nemlendirirken bazı yağlar ise sivilce ve siyah noktaların yok olmasında faydalıdır. Kuru, karma yağlı cilt tipinize uygun olan bitkisel yağları kullanarak cildinizin hem yumuşak aynı zamanda bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkisel Yağları Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar:

Özellikle eter yağların bileşenlerine karşı aşırı hassasiyetiniz bulunuyorsa, cildinizde kızarma, kaşıntı vb. Birtakım yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bunu test etmek adına evvela birkaç damla yağı elinize damlatın. 1 saat boyunca herhangi bir yan etki ile karşılaşmamanız durumunda bu yağı cildinize sürebilirsiniz.
Uçucu yağları yani esansiyel yağları cildinize direk sürmeniz; birtakım sakıncalar doğurabilir. Uçucu yağları taşıyıcı yağlarla seyrelterek kullanmalı, doğrudan cildinize sürmemelisiniz.
Hem uçucu hem de esansiyel yağları cildinize uygulamadan önce muhakkak bir dermatologa danışmalı, doktorunuzun önerisi üzerine bu yağları kullanmalısınız. Aksi halde cildinizde kaşıntı, kızarıklık, yanma, döküntü vb. Komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.
Cilde iyi gelen bitkisel yağlar başlıklı bu makalemizde cildi güzelleştiren ve besleyen en başarılı bitkisel yağları sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizlere cilde iyi gelen yağlar hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.