Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

ABD Başkanı Biden’dan tarihi skandal: 1915 olayları için “soykırım” dedi

24.04.2021
388
ABD Başkanı Biden’dan tarihi skandal: 1915 olayları için “soykırım” dedi

Amerika Başkanı Joe Biden 1915 olaylarına ilişkin ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Öte yandan Biden’dan önceki iki Amerika başkanı olan Donald Trump ve Barack Obama, göreve geldikten sonra konuyla alakalı yapmış oldukları tüm açıklamada Ermenice “Büyük Felaket” manasına gelen, “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Amerika Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında, “Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz.” ifadesini kullandı.

AA’nın aktardığı habere göre, Amerika Başkanı Biden, 1915 olaylarına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

Amerika Başkanı Biden’ın açıklamalarına tepkiler çığ gibi büyüdü: Tümüyle reddediyoruz
Biden, açıklamasında, “Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz. 24 Nisan 1915’ten başlayarak, Ermeni entelektüeller ve toplum liderlerinin Osmanlı güçleri tarafından İstanbul’da tutuklanmasıyla, 1 500 000 Ermeni sınır dışı edildi, katledildi veya yok etme kampanyasıyla ölüme yürüdü.” ifadelerine yer verdi.

Son dakika: ABD Başkanı Joe Biden'dan skandal açıklama! 1915 olaylarına soykırım  dedi - Takvim

Açıklamasında, Ermenice “büyük felaket” manasına gelen “Meds Yeghern” kelimesini de kullanan Biden, “Biz nefretin tüm şekillerinin çürütücü etkilerine karşı kuvvetli duruşumuzu devam ettiriyoruz.” dedi.

Biden, 1915 olaylarından etkilenen pek çok kişinin Amerika dahil dünyanın pek çok yerinde yeni hayat kurduğunu vurgulayarak, uzun senelerdir Amerika’deki Ermenilerin ülkeye zenginlik kattığını vurguladı.

Son Dakika! ABD Başkanı Biden, tarihi skandal: 1915 olayları için 'soykırım' dedi

Ermenilerin atalarının hikayelerini Amerikan topraklarına getirdiğini vurgulayan Biden, “Ermenilerin tarihine saygı duyuyoruz. Bu acıyı görüyoruz. Tarihi tasdik ediyoruz. Bunu da suçu birilerine yüklemek için değil, bunun bir daha asla yaşanmaması için yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu..

Biden, insan haklarına saygı duyulan, insanların onur ve emniyetleri ile yaşadığı bir dünya inşa etmek için çalıştıklarını belirterek, “Dünyada bir daha zulüm yaşanmasını önleme hedefimizi yeniliyoruz. Dünyadaki tüm insanların iyileşmesi ve uzlaşması peşindeyiz. Amerikan halkı 106 sene önce bugün başlayan soykırımın kurbanı olan Ermenilere saygı duyuyor.” görüşünü paylaştı.

Amerika BAŞKANLARI “BÜYÜK FELAKET, TEHCİR VE KATLİAM” İFADELERİNİ KULLANIYORDU

Son Dakika! ABD Başkanı Biden'dan tarihi skandal: 1915 olayları için 'soykırım' dedi

Biden’dan önceki iki Amerika başkanı olan Donald Trump ve Barack Obama, göreve geldikten sonra konuyla alakalı yapmış oldukları tüm açıklamada Ermenice “Büyük Felaket” manasına gelen, “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Amerika başkanları, 1993 senesinde Bill Clinton döneminden bu yana 1915 olaylarıyla ilgili düzenli şekilde her sene yazılı açıklama yapıyor. 1915 olayları genelde “büyük felaket, tehcir ve katliam” gibi ifadelerle betimleniyordu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.