Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bir Hafta Boyunca Aç Karınla Sarımsak ve Bal Tüketin Faydalarını Görün

Bir Hafta Boyunca Aç Karınla Sarımsak ve Bal Tüketin Faydalarını Görün

Bu yöntemden en iyi sonucu alabilmeniz için iki malzemenin de nitelikli olması son derece önemlidir. Ayrıca bu tedaviyi daha sağlıklı bir hayat biçimi ile desteklemelisiniz. Sarımsak dünya genelinde mutfaklarda en yaygın kullanılacak olan doğal besinlerden biridir. Eşsiz aroması diğer baharatlarla uyum içerisindedir ve yemeklerin tadını zenginleştirir. Mutfakta harikalar yaratmanıza yardımcı olan sarımsak, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir ve yüzyılalrdır kullanılıyor..

 

 

Sarımsak enflamasyon, kronik hastalıklar ve enfeksiyonla savaşmak için kullanılabilir. Sarımsağın faydasının çoğu yüksek kolesterol seviyelerini, kan basıncını ve kardiyovasküler sistemi ile ilgili rahatsızlıkları kontrol altında tutmaya yarayan, alisin (allicin) adlı aktif bir bileşenden gelmektedir. Ayrıca sarımsak sindirim problemleri, solunum rahatsızlıkalrı ve mantar enfeksiyonlarına karşı da kullanılıyor.

Bir Hafta Boyunca Aç Karınla Sarımsak ve Bal Tüketin Faydalarını Görün 1

Hatta antienflamatuar fonksiyonları ve antioksidan içeriği sayesinde sarımsak, artrit, kanser ve diyabet tedavilerinde yararlı bir destek olarak kullanılabilir. Beslenme uzmanları, tüm aktif bileşenlerinden faydalanabilinmesi için sarımsağın çiğ olarak tüketilmesini öneriyorlar. Ayrıca bal ve sarımsak ile bir karışım hazırlayarak sarımsak tüketmeyi hem daha basit bir hale getirebilir hem de etkisini arttırabilirsiniz. Bu yazımızda size 7 gün boyunca bal ve sarımsak tüketmenin sağlığınız üstündeki olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

 

 

1. DOLAŞIM SİSTEMİNE İYİ GELİR
Sarımsağın içerdiği sülfür balın şifalı fonksiyonları ile birleştiğinde, dolaşım sisteminiz için çok yararlıdır. Bu iki malzeme de pıhtılaşmayı önler ve damarlarınızı güçlendirerek, tromboz (damarda kan pıhtılaşması) ve varisli damar oluşmasını önler..

2. TANSİYONU DÜŞÜRÜR
Yüksek tansiyon tüm kalp ve damar sağlığınızı tehtid eden bir rahatsızlıktır. Tansiyonunuzu doğal yöntemler ile kontrol altına almak için, hergün aç karınla sarımsak ve bal tüketmeye çalışın..

3. KÖTÜ KOLESTEROLÜ KONTROL ALTINA ALIR
Çiğ sarımsağı ezdiğinizde ortaya çıkan alisin, birikmiş kolesterolü atarak kan dolaşımınızı temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca trigliserit düzeylerinin de dengeli kalmasına yardımcı olur..

4. ENFLAMASYONU AZALTIR
Yapılan çalışmalar bir çok kronik rahatsızlığın, bedendeki dengesizliklerden kaynaklannan enflamasyon yüzünden ortaya çıktığını göstermektedir. Hem sarımsam hem de bal enflamasyonla savaşır ve artrit, ödem ve kas rahatsızlığı gibi durumlara etkili doğal ağrı kesicilerdir..

 

Bir Hafta Boyunca Aç Karınla Sarımsak ve Bal Tüketin Faydalarını Görün 3

 

5. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
Bal ve sarımsağın antimikrobiyel ve antifungal fonksiyonları bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. İkisi de bedeninizin virüsler, parazitler ve diğer patojenlere karşı olan savunmasını arttırır..

6. ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR
Öksürüğünüz ister bakteryal enfeksiyon ister virüs sonucu olsun, bal ve ezilmiş sarımsakla hazırlayacağınız kolay bir şurup, öksürüğünüzü tedavi edecektir. Bu karışım hem hissettiğiniz rahatsızlığı azaltır hem de balgam söktürücü etkisi vardır.

7. GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞINDAN İYİLEŞMENİZİ HIZLANDIRIR
Tüm soğuk algınlığı ve grip semptomları bu karışımın düzenli kullanılması ile bastırılabilir. Bu karışım virüslerle savaşmanıza yardımcı olur, solunum yolunuzu muhafaza etmeye yardımcı olan antikorların üretilmesini tetikler.

Doğal bal ve sarımsak karışımının hazırlanışı:
Yukarıda saydığımız faydaların hepsinden yararlanabilmek için kullanmış olduğunuz sarımsak ve balın organik olduğundan emin olun. Mağzalarda ucuz bal bulabilirsiniz ama bu ballar %100 doğal değildir ya da şeker ilavesi vardır.

 

 

Malzemeler:
1 bardak bal (335 gram)

10 diş sarımsak

1 kapaklı cam kavanoz

Hazırlanışı:
Sarımsağı soyup ya ufak ufak doğrayın veya ezin. Balı cam kavanoza koyup üzerine sarımsakları ekleyin. Kavanozun kapağını kapatıp, bir hafta boyunca karanlık bir yerde bekletin. bir hafta sonra, daha sağlıklı, ev yapımı bir şurubunuz olacak.

Kullanılışı:
Sabahları kahvaltıdan önce 1 kaşık karışımı ister olduğu gibi ister biraz ılık suya ekleyerek tüketin. Bu karışımı 7 gün boyunca her sabah tüketin, 1-2 hafta ara verip tekrar 7 gün boyunca tüketin. Şekerlenmesini engellemek için karışımı oda sıcaklığında muhafaza edin. Unutmayın, bu karışımın etkisi, günlük alışkanlıklarına göre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Eğer doymuş yağlar, şeker ve diğer zararlı yiyeceklerle beslenmeye devam ederseniz, şurubun çok bir etkisi olmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.