Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir?

22.04.2021
998
Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesinde taş olan insanların çoğu aynı tarz belirtiler gösterirken, birkaç kişinin de safra kesesinde taş olduğunu bilmeden ve hiçbir şey hissetmeden senelerce yaşadığı da bilinmektedir. Bu belirtiler kendisini aniden gösterdiğinde ise hastalar sıklıkla hazımsızlık yaşamaya başlarlar.

 

Safra kesesi taşı belirtileri neler? - Sağlık son dakika haberler

Bugün sizlere belirtilerini göstermek istememizin de nedeni bu, belirtileri öğrendikten sonra onları nasıl fark edeceğiniz konusunda da bir fikre sahip olacaksınız ve tedavi sürecine başlayacaksınız. Bu, sizi ani bir ameliyata girmekten de kurtaracaktır.

Safra kesesi taşının en yaygın sebeplerinden bir tanesi yüksek kolesterol ve safrada bilirubin (safra boyası) miktarının fazla olmasıdır.

 

 

Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir? 2

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Göğüs kafesinin sağ tarafında şiddetli ağrılar

Sırta ve sağ omuza doğru uzanan ağrılar

Karın bölgesinde hissedilen bir hayli şiddetli ağrılar (safra krampı)

Tekrar eden ve şiddetli kusma ihtiyacı

 

 

Aşırı gaz

Nefes alırken acı çekme

Yüksek ateş ve terleme

Safra kesesi taşı olan insanların % 80’i, hastalıklarından haberdar değildir çünkü vücutları hiçbir belirti göstermez, bunlar da belirti göstermeyen taşlardır.

Bu belirtilerden birkaçını kendisinizde düzenli şekilde ve gittikçe ağırlaşarak hissediyorsanız muhtemelen safra kesesi taşınız vardır ve bu durumda hastalık daha da ilerlemeden acilen tedavi olmanızı sizlere şiddetle öneriyoruz.

 

 

Her zaman söylediğimizi de unutmayın: Hastalığı önlemek tedavi olmaktan çok daha iyidir, özellikle de bu durumda. Böyle bir durumda her an acil bir hasta olabilirsiniz ve safra keseniz iflas edebilir. Bu da hastanın acilen ameliyata alınmasını gerektirecek ani kramplara nedeniyet verebilir.

Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir? 4

Organın kendisini fazlası ile zorlaması ve tıkanması da muhtemel bir durumdur ve bu durumda sıklıkla görülür. Hasta düzenli bir tedaviye başlamazsa hayati bir risk taşıyor olabilir.

Son olarak, hala bir şüpheniz yoksa ve safra kesesi taşı teşhisi koyulduysa doktorunuzun söylediklerine harfiyen uymalısınız. Ameliyat olmak için beklerken, hastalığınızın kontrol edilemez bir seviyeye gelmesini engellemek için size verilen yemek programına uymalısınız.

Ameliyat sırasında tüm bu acılarınıza neden olan taşı safra kesenizden çıkaracaklar. Hiç şüphe yok ki bu ameliyat size yeniden doğmuşsunuz hissini verecektir ve siz mantıklı davranır ve doktorunuzun söylediklerinden çıkmazsanız her şey yoluna girecek ve hiçbir probleminiz kalmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.