Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kesinlikle Plastik Kap ile Saklamamanız Gereken 7 Yiyecek

22.04.2021
634
Kesinlikle Plastik Kap ile Saklamamanız Gereken 7 Yiyecek

Hiç yiyeceklerin plastik torba ya da kutu içinde saklandıktan sonra tadının plastik gibi olduğunu fark ettiniz mi? Bazı gıdalar plastikle temasa girdiklerinde olumsuz bir reaksiyon gösterirler. Bu gıdaların hangileri olduğunu ve bunları neden plastikte depolamamanız gerektiğini öğrenin. Plastik poşetler ve kaplar, her türlü pişmiş ve çiğ gıdaları depolamak için bir mutfak eşyasıdır.

 

 

Çoğu zaman kalan yemekleri saklamak için kullanılırlar ve öğle yemeklerini işe getirmek için kullanışlıdırlar. Bunların kullanışlılığı sebebiyle, özellikle alüminyumdan ya da diğer kap türlerinden daha hesaplı oldukları için onları her evde, her şekilde ve ebatta bulabilirsiniz.

Sorun, her şeyi plastik kaplarda saklayamamanızdır. Bazı gıdalar plastikle temas ettiğinde daha kolay bozulabilir ya da kap hasar görürse içeri bakteri girmesine izin verebilir. Bu tehlikeye rağmen, pek çok insan bunu bilmemektedir ve uygun önlemleri almadan bu poşetler ve saklama kaplarını kullanmaya devam etmektedirler. Bugün, plastikle asla temas etmemesi gerekli olan 7 gıdadan bahsedelim.

 

 

 

Dikkatinizi verin!
1. ÇİĞ YUMURTA

Çiğ yumurta içmenin faydaları nelerdir? Çiğ yumurta ile süt içmek neye iyi  gelir? - SAĞLIK Haberleri
Çiğ yumurta ve mayonez gibi gıdalar salmonella ya da E. Coli üretebileceğinden bu tür bir kapta saklanmamalıdır. Ne yazık ki, bu mikroorganizmalar çiğ yumurta vasıtası ile kolaylıkla yayılır ve plastikle temas ettiğinde çılgınca çoğalabilir. Çiğ yumurtaları güvenle depolamanın tek yolu yalıtımlı ya da buzlu bir kapta saklamaktır.

2. İŞLENMİŞ ETLER

WHO, işlenmiş et ürünlerini de kanser riski listesine aldı
İşlem görmüş etlerin Tupperware gibi kaplarda saklanmamasının sebebi, bunların, besleyici fonksiyonlarıni azaltma ve karakteristiğini bozma eğiliminde olmasıdır. Etler işlendiğinde (örneğin yahni ya da panelenmiş filetolar gibi), çok çabuk bozulur, tadı ve dokusu değişir.

3. SULU YEMEKLER VE ÇORBALAR

Baba Çorba | Baba Çorba Dörtyol - Çorba ve Sulu Yemek Lokantası


Yüksek ısılarda pişirilen yemeklerin ve çorbaların içeriği ve tatları plastiğe değdiğinde değişir. Ancak, onları plastik içinde saklamadan önce soğumaya bırakırsanız, ardından problemsiz bir biçimde buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu şekilde, ısı plastik parçacıklarını bozmaz ve böylece güvenli olur.

4. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

5. SOSLU SALATALAR

Evde salata sosu nasıl yapılır? - Yemek Haberleri


Birçok kişi, Tupperware’in taze sebzeleri saklamak için en iyi yol olduğunu düşünmektedir, o anda hazırlamış olsalar bile. Fakat, plastik kaplar çapraz kontaminasyonu önlemeye yardımcı olsa da, bu tür yiyecekleri daha uzun süre iyi durumdaa saklamakta iyi değildirler. Soslu salatalara gelince ise, plastik lezzetlerini etkiler ve içindekiler bazı besin değerlerini kaybedebilir.

 

 

6. KAHVE VEYA ÇAY

Çay ve Kahve Arasındaki 18 Dumanlı Fark - Yemek.com
Çay ve kahve gibi içecekleri koymak için kullanabileceğiniz plastik kaplar ve kupalar için bile, dökmeden önce soğumalarını beklemek en iyisidir. Bunun sebebi, yüksek sıcaklıkların değişikliklere neden olmasıdır ve bunun da bakteriyel kontaminasyon riskini arttırmaktadır. Bu içecekleri diğer malzemelerden yapılmış kaplarda saklamak daha iyidir, bu şekilde lezzetlerini ve besin değerlerini kaybetmezler.

7. PEYNİR
Peynir üstte bahsettiğimiz süt ürünleri kategorisine girmektedir, ancak plastik kaba peynir koymanın özel riskleri olduğu için, tekrar bahsetmeye değer. Herhangi bir çeşitteki peynirden kalan ve kapta biriken su, mikropların ve küfün büyümesini teşvik eder. Eğer kapağını açmadan üç günden fazla bırakırsanız, içinde gıda kontaminasyonunu destekleyen dengesiz maddeler oluşur. Sonuç olarak, bu, dokuyu ve besinsel fonksiyonları etkiler ve yediğinizde sindirim sorunlarına neden olabilir. Kullanışlı olsalar da, plastik kaplar yiyecekleri düzgün şekilde depolamak için daima en iyi seçenek değildir. Bu gıdaları plastik içinde saklamaktan kaçının, daha güvenilir ve daha sağlıklı bir alternatif bulun..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.