Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Blefarospazm” olarak da bilinen göz seğirmesi (göz atması), göz kapağının bir iki dakika boyunca her birkaç saniyede bir istemsiz olarak hareket etmesine denir.

 

 

Sol göz seğirmesi (bu durum sol göz atması ve sol göz kapağı seyirmesi olarak da bilinir) uykusuzluktan, magnezyum eksikliğine kadar bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir. İşte sol göz seğirmesinin nedenleri ve tedavi metotları:

D vitamini eksikliği

D vitamini, kalsiyum emilimine yardımcı olarak kas kasılması ve rahatlamasında önemli rol oynar. D vitamini yetersizliği ise kalsiyum emilimini azaltarak sol gözde seğirmeye yol açabilir. Göz seğirmenizin sebebi D vitamini eksikliği ise doktorun vermiş olduğu D vitamini ilacını kullanmalı ve balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri gibi gıdaları tüketmelidir.

 

Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer? 1

 

Stres

Herkesin bedeni strese farklı tepki verir. Sol göz seğirmesi de vücudun strese vermiş olduğu tepkilerdendir. Stres, bilgisayara uzun süre bakmak ya da kitap okumak gibi göz yorgunluğuyla alakalıysa, sol göz seğirmesi ile daha sık karşılaşırsınız. Stresten uzak durarak, stres kaynaklı göz seğirmesinden kurtulabilirsiniz.

Yorgunluk

 

 

Uykusuzluk ve yorgunluk da sol gözde seğirmeye yol açabilir. Uykunuzu iyi alıp, yorucu işlerden uzak durarak göz seğirmesini önleyebilirsiniz.

Kafein ve Alkol

Uzmanlar, aşırı kafein ve alkol alımının sol göz seğirmesini tetikleyebileceğini bildiriyor. Bunun çaresi ise alkolden uzak durmak, kafein tüketimini sınırlandırmaktır.

Alerji

Toz, polen vb alerjiler de sol gözde seğirme yapabilir. Gözlerin ovulması histamin üretir ve bu sol göz kapağının seğirmesinin bilinen bir sebebidir. Göz seğirmeniz alerjiden kaynaklanıyorsa, doktorunuza antihistaminik tablet ya da göz damlası reçete edebilir.

 

 

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamini eksikliği de sol gözde seğirmenin nedenlerindendir. Dahiliye doktoruna başvurup vitamin testi yaptırarak B12 eksikliğiniz olup olmadığını tespit edebilirsiniz. B12 eksikliğiniz var ise doktorun vermiş olduğu B12 ilaçlarını kullanarak ya da balık, kuzu eti ve dana eti gibi B12 açısından zengin gıdaları tüketerek bu eksikliğinizi giderebilir, göz seğirmesinden kurtulabilirsiniz.

Göz kapağı ya da kornea iltihabı

Bu duruma blefarit (göz kapağı iltihabı) adı verilir. Bakterilerin aşırı artması, göz kapağının yağ bezlerince tıkanması ve alerji gibi problemler blefarite neden olabilir. Blefarit de gözde seğirmeye yol açan faktörlerdendir. Göz kapağı iltihabını engellemek için elinizi gözünüze değmeden önce ellerinizi yıkayın. Göz makyajınızı çıkarmadan uyumayın.

Bazal Ganglia gibi nörolojik hastalıklar

Nörolojik hastalıklar da göz seğirmesi yapabilmektedir. Bazal Ganglia,hareket kontrolünden sorumlu olan beynin yapısında oluşan bir bozukluktur. Bu hastalık, bakır zehirlenmesi, karbon monoksit zehirlenmesi, kafa travması, aşırı doz ilaç kullanımı, enfeksiyon, inme, karaciğer hastalığı ve tümörler yolu ile beynin hasar görmesinden kaynaklanır.

Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer? 3

Sol göz seğirmesi nasıl geçer?

Sol göz seğirmesinden muzdaripseniz bir Göz doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz göz seğirmenizi, yaşamakta olduğunuz diğer sağlık problemleri ile beraber değerlendirecek ve gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir. Sol göz seğirmesinden kurtulmak için aşağıda belirtilen önerilere de uymanızı öneri ederiz.

Uykunuzu yeterli alın. Günde ortalama 7-8 saat uyuyun.

Stresten, sizi üzen kişilerden uzak durun.

Çay, kahve ve kola önemli kafein kaynaklarıdır. Kafein alımını sınırlandırın.
Pamuklu bezi ılıktan biraz sıcak suyla ıslatıp sıkın ve bir müddet bu bezi göz kapağınıza tutun. Ilık kompres uygulaması göz kaslarınızı rahatlatıp,göz seğirmenizin geçmesine yardım edecektir.

Sol göz seğirmesinin sebebi, D vitamini, B12 vitamini gibi vitamin eksikliği ise, doktorunuzun reçete edeceği vitamin ilaçlarını kullanmaya devam etmelisiniz.

Uzun süreli göz seğirmelerinde, altında diğer bir hastalığın da olmadığından emin olunursa, doktorunuz tedavi için botulinum enjeksiyonu yapabilir, bu uygulama, genelde kalıcı olarak sorunun çözülmesini sağlar. Göz seğirmeleri yorgunken ve stresliyken artar.

Bunun dışında sizi ciddi olarak rahatsız ediyorsa, bir nörolog ya da beyin cerrahi uzmanına başvurarak beyin mr görüntüleme yaptırmanızda fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.