Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Şevketi Bostan Bitkisi Faydaları Nelerdir?

21.04.2021
4.794
Saracoglu Şevketi Bostan Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarımız. Bu yazımızda sizlere günlük yaşamda çok duymadığımız fakat insan sağlığı için önemli özellikler taşıyan şevketi bostan bitkisinden bahsedeceğiz.

ŞEVKETİ BOSTAN OTU NEYE İYİ GELİR? | ŞİFALI BİTKİLER
İsmini çok fazla duymasak da şimdi bahsedeceğimiz bitkinin hangi hastalıklara ne şekilde faydalı ve yararlı olduğunu okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Şimdi bu harika bitkinin genel özelliklerinden, nerelerde yetiştiğinden bahsedelim.

Şevketi Bostan Çayı Faydaları Nelerdir? - Tavsiyeleri ve Yorumları  GuzelKizim.Com

Şevketi bostan genelde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde tarla kenarlarında yabani olarak yetişmekte. Şevketi bostanı çoğu aktarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Şevketi Bostanın Faydaları

Bu harika bitki genelde böbrek hastalıklarında kullanılması öneri edilmekle beraber böbrek taşı düşürmede de kolaylık sağlamaktadır. Böbrek taşları ile beraber idrar yolu enfeksiyonlarının da önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Antibiyotik özelliği sayesinde yaraları temizleme ve iyileştirme özelliği vardır. Hazırladığınız şevketi bostan çayını soğutarak pamuk yardımı ile yaranıza sürüp temizleyebilirsiniz. Özellikle acil durumlarda dezenfeksiyon amaçlı bir sıvı bulunmuyorsa bu bitkiden yararlanabilirsiniz.

Sindirim ve safra salgılarını arttırmakla birlikte idrar sökmeye de yardımcı olur. Bağırsakların düzene girmesine yardımcı olur.

İştah açıcı özelliği vardır. Zayıflık, güçsüzlük gibi şikayetlerinizde size yardımcı olacağından şüpheniz olmasın.

Her türlü mevsimsel ya da kronik alerjiye karşı öneri edilmektedir. İçerisinde bulunan kıymetli besin maddeleri alerji sorunlarına karşı sizlere yardım edecektir.

Uzun yolculuklarda araç tutmasını önler. Mide bulanması gibi problemlerinin engellenmesi için önerilmektedir.

Bir şunu diyen bir yazı 'ORGANIK UNLER Cutta Detaylar Hikayemizde Bu Otu Herkes Yesin Kırk Derde Deva Otun Adı Şefketi Bostan' görseli olabilir


Bu harika bitki beyindeki kan dolaşımını arttırdığı için hafızanızı güçlendirerek, konsantrasyonunuzu arttırmaya yardımcı olur.

Şevketi bostan çayı nasıl hazırlanır?

2 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 2 tutam şevketi bostan otunu atın. 10 dakika kadar kısık ateşte demlenmesini sağlayın. Bu işlemler tamamlandıktan sonra bu harika bitkinin özelliklerinden yararlanmak size daha da yakın.

Haftada 1-2 kere yemekten önce bir çay bardağı içebilirsiniz. Aynı zamanda limon damlatarak da tatlandırabilirsiniz. Bazı durumlarda tadı hoşunuza gitmeyebilir.

Sağlık ve Şifa: Şevketi Bostan Otunun Faydaları


Son olarak yemeğini yaparak da tüketebilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.