Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kabartma Tozunun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı!

Kabartma Tozunun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı!

Bu kimyasal madde, mutfaktan, banyoya, diş temizliğinden, vücut temizliğine kadar pek çok alanda kullanılabilir ve kendisini gösterebilir. Mutfakta hamur yapımında kullanılırken, aynı madde dişleri beyazlatmada da kullanılabilir. Bu kimyasal madde karbonat ile de sık sık karıştırılır. Aslında benzer işi yapsalar da, karbonat daha asidik bir maddedir, kabartma tozu ise asit ile bazı dengeler.

 

 

Yani bazı durumlarda hamur kabartmak için dengeyi sağlamak amacı ile mecburen kabartma tozu kullanılmalıdır. Kabartma tozu gerçekten mucizevi bir ürün! Yemek pişirmenin dışında kabartma tozunun 9 farklı kullanım şeklini sizin için derledik.

1- KİRLİ ÇAMAŞIRLARINIZI TEMİZLEMEK İÇİN

Kabartma Tozunun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı! 1
Suda eritilmiş kabartma tozunu direk çamaşırlarınızın üstünde veya çamaşır makinanıza katarak kullanabilirsiniz. Kabartma tozu: Çamaşırlarınızı yumuşatır ve kokulardan arındırır. Çamaşır ve iç çamaşırlarınızda ki sarı lekeleri çıkartır. Yaka ve kolluk lekelerini çıkartır. Durulama aşamasında makinaya eklediğinizde deterjan ve beyazlatıcınızın performansını yükseltir. Meyve ve şarap lekelerini çıkartır. Yağ lekelerini çıkartır. Mürekkep lekelerini çıkartır.

 

 

2- MUTFAĞINIZI TEMİZLEYİP KOKULARDAN ARINDIRMAK İÇİN
Kabarma tozu çok etkili ve doğal bir temizleyici olduğu için sünger ya da nemli bir beze uygulayarak mutfağınızda bulunan çoğu şeyi temizleyebilirsiniz.
Kabartma tozu: Mikrodalga ve fırın içini temizler.Tahta zeminlerde ve ocakta bulunan yağ lekelerini çıkartır. Kesme tahtasının kokusunu giderip ve dezenfekte eder. Boyasını çıkartmadan makinaların kontrol düğmelerini temizler. Cam dolapları temizler. Çay ve kahve lekelerini çıkartır. Sebze ve meyveleri yıkarken pestisitlerden arındırır. Buzdolabı ve buzluğun içini temizler. Mutfağı inatçı yemek kokularından kurtarır. Tava ve tencereleri temizler.

3- EV EŞYALARINIZI TEMİZLEYİP KORUMAK İÇİN
Çok amaçlı bir temizleyici arıyorsanız karbonat tozunu suya karıştırmanız yeterli olacaktır. Sonrasında direk spray olarak veya bez ya da süngere uygulayarak kullanabilirsiniz.
Kabartma tozu: Takı, gümüş ve metal aksesuarlarınızı temizler. Tuvalet ve yerleri dezenfekte eder ve duş perdesinde ki küfleri giderir. Tıkanmış boruları açar. Tahta zemin ve eşyaları lekelerden arındırır. Cam ve kristal parçaları temizler. Renkli kalem, mürekkep ve keçeli kalem lekelerini çıkartır. Şömine taşlarında ki is lekelerini temizler. Izgarayı kuru yanmış yemek kalıntılarından arındırır. Spor ayakkabılarınızı beyazlatır. Ütünüzün metal tabanını lekelerden arındırır. Hasır ev eşyalarını temizler. Peluş oyuncakları temizler. Metal aletlerin pasını giderir.

4- HER TÜRLÜ KOKUYU GİDERMEK İÇİN
Nemli bir beze uygulayarak veya su dolu bir bardağın içinde eritip köşede tutarak koku giderici olarak kullanabilirsiniz.

Kabartma tozu: Ayakkabı kokusunu giderir. Ellerinizi kokulardan arındırır. Mikrodalga ve buzdolabı kokularını giderir. Çöp kutunuzun kokusunu ortadan kaldırır. Kedi ve köpek çişi kokusunu giderir. Yatağınızı kokulardan arındır. Arabanızın kokusunu giderir.

5- YEMEK PİŞİRMEK İÇİN

Kabartma Tozunun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı! 3
Genelde her mutfakta bulunmaktadır ama sırf hamur işlerinde kullanmanıza gerek yok.
Kabartma tozu: Tavuk ve kırmızı eti yumuşatır. Patates püresini kabartır. Portakal suyunun asit seviyesini düzenler. Karnabaharın beyaz rengini koruyup kokusunu giderir. Yemeklerde istenmeyen sirke tadı ve kokusunu giderir. Sütün kesilmesini önler.

6- BAZI RAHATSIZLIKLARA İLAÇ OLARAK
Suda eritip sıcak kompres ya da gargara yaparak kullanabilirsiniz.
Kabartma tozu: Hazımsızlık ve şişkinliğe yardımcı olur. Zehirli sarmaşık ya da deniz anası çarpmalarının etkilerini azaltır. Su çiçeğinin yarattığı kaşıntıyı azaltır. Bademcik iltihabının acısını dindirir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Geniz tıkanıklığını giderir. Eklem ağrılarını dindirir. Yanmış dilin acısını yatıştırır. Ağız yaralarını iyileştirir.

7- DİŞ VE AĞIZ BAKIMI İÇİN

Kabartma Tozunun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı! 5


Ağız bakımı için diş fırçanıza uygulayarak veya gargara yaparak kullanabilirsiniz.
Kabartma tozu: Diş lekelerini çıkarıp tartar ve plak oluşumunu önler. Ağız kokusunu giderir. Diş eti iltihabını önler. Uçuk ve ağız kenarında oluşan yaraları iyileştirir.

 

 

8- CİLT VE SAÇ BAKIMI İÇİN
Kimyasal ürünler yerine kullanabilirsiniz.

Kabartma tozu: Tıraş sonrası cilt tahrişini önler. Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu önler. Derinizi toksin ve ölü deriden arındırır. Saçınızı şampuan kullanmadan temizler. Saç kepeğini önler. Koltuk altlarında koyulaşmayı beyazlatır. Dirsek ve dizlerini nemlendirip yumuşatır.

9- DİĞER KULLANIMLARI:
Hiç tahmin etmeyeceğiniz daha bir sürü faydası daha var. Acil durum anında yangın söndürücü olarak. Mantar önleyici ve böcek öldürücü olarak. Karıncalardan kurtulmak için pudra şekerle karıştırıp sprey olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.