Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Beyne Zararlı Beyni Bozan Gıdalar Nelerdir?

20.04.2021
2.071
Beyne Zararlı Beyni Bozan Gıdalar Nelerdir?

Beyin sağlığı küçük yaşlardan itibaren başlayıp ölene kadar dikkat etmemiz gerekli olan en önemli konulardandır. Tüm vücut sağlığı ile beraber vücudun merkezi beyin en önemli organımızdır. Bu yüzden daha dikkatli olmakta fayda vardır. Birazdan listeleyeceğimiz beyne zarar veren gıdalara göz atarken esasında fark edeceksiniz ki bu zarar bütünüyle vücuda ve diğer organlara da zarar vermektedir. Büyük bir bölümü Prof. Canan Karatay tarafından da yasaklanan gıdalar arasında bulunmaktadır. Şimdi listeye göz atalım :

Beyne Zararlı Beyni Bozan Gıdalar Nelerdir?
1: Şeker ve Türevleri

En tatlı zehir:Şeker

Şeker özellikle küçük yaşlardan itibaren beyine en zararlı gıdalar arasındadır. Şekerli işlenmiş ürünler şeker ile beraber renklendirici ve koruyucu maddeler de içermektedir. Kısaca zarar üstüne zarar olarak gelmektedir. Şekerin bu zararlı özelliği kan şekerini ani olarak yükseltip düşürmesiyle alakalı bir durumdur. Şekerli ürünler beyni çok kısa süre tetikleyip sonrasında zarar verir. Bu yüzden özellikle sınav esnalarında tüketilen şekerleri de öneri etmiyoruz.

2: Alkol

Alkol ve alkolün çeşitleri beyni olumsuz etkilemektedir. Alkolün en ciddi zararının karaciğere olduğu bilmeyenimiz yoktur. Yapılan incelemelerde alkol sonrasında beyin hücrelerinde zayıflama, kontrolsüzlük ve ufak da olsa kalıcı hasarlar meydana gelmektedir. Bu yüzden alkol tüketimi de beyin sağlığına ciddi olumsuz etkileri vardır.

3: Fast Food Ürünleri

Fast Food Ürünleri ~ Kuaza

Fast food ürünleri yapılan incelemelerde beyin kimyasına zarar vermiş olduğu ispatlanmıştır. Çünkü fast food ürünlerinde trans yağ ilk sırada olmak üzere pek çok çeşitli katkı maddeleri de vardır. Özellikle Monosodyum Glutamat yani Çin tuzu sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca soslarda da koruyucu,renklendirici ve aroma verici zararlı maddeler yer alır. Aşırı tuz, genel itibari ile servis edilen patatesin nişasta oranı ve trans yağı da eklediğimiz de beyin sağlığı bakımından ciddi anlamda zararlı bir gıdaya dönüşmektedir.

4: İşlenmiş Paketli Ürünler

İşlenmiş gıdalar neden zararlı? İşlenmiş gıdalardan kaçmak için 11 neden

Canan Karatay’ından sık sık söylediği gibi işlenmiş, paketli ürünlerden uzak durmalıyız. Çünkü bu ürünlerde nerdeyse hepsinde ayrı bir çok koruyucu katkı maddesi kullanılıyor. Bu maddeler beyin sistemine ciddi olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal beslenmeliyiz.

5: Un

Tahmin edebileceğiniz gibi unlu gıdalar da bu listede yer almakta. Ekmek, makarna, kurabiyeler, pastalar,kekler.. Gibi un ihtiva eden pek çok ürün beyne zararlıdır. Çünkü bu ürünler de şeker ile nerdeyse aynı etkiye sahiptir. Günümüzdeki tohumların da GDO lu olması nedeniyle bu zararı daha da artıyor. Bu yüzden 3 beyaz dediğimiz gibi undan uzak durmalıyız.

6: Salam- Sosisler

Sucuk salam sosis: Atom bombasına eş değer| Ak Kalemler

Ev yapımı sucuk hariç diğer bütün emülsifiye karışım ürünleri beyne zehir etkisi vardır. Hem kalitesiz etlerden yapılan, içerisine etin yenmemesi gerekli olan kısımlarının da katılmış olduğu bu ürünlerden uzak durmalıyız. Ayrıca bu ürünlerde nitrit- nitrat isimli koruyucu katkı maddesi kullanılır. Bu maddenin kanserojen etkisi vardır. Özellikle sıcaklık ile bu zararı daha da yükseliyor. Kendi ev yapımı sucuklarınız haricinde işlenmiş et ürünlerinden uzak durmanızı öneriyoruz.

7: Zararlı Yağlar

Yüksek sıcaklıkta kızartılan büyün yağlar, margarinler,kanola yağı,palm yağı.. Gibi yağlardan uzak durmalısınız. Bu yağlar da beyin kimyasını bozar. Genel olarak zeytin yağı ve tere yağı ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

8: Şekersiz Tatlandırıcılar

Şeker Yerine Tatlandırıcı Kullanımı - Rafinera

Şeker tadı veren ancak kalorisi düşük olan bu gıdalar karaciğer sistemimi ilk sırada olmak üzere vücuda ciddi zararları vardır. Hatta şekerden daha zararlı bir maddedir. Vücut tatlandırıcıyı tanımaz, nasıl parçalanacağı ya da depolacağına geç karar verir. Bu esnada vücudun, beynin hormon dengesi bozulur.

Tüm bunlarda beraber sigara, enerji içeceklerinden de uzak durmalısınız. Aynı zamanda aşırı yüksek çay ve kahve tüketimi de beyne zarar vermiş olduğumi unutmayın.

Bir şunu diyen bir yazı 'Beyni 4 Günde Bozan Besinler Detaylar Hikayemizde günde bozan besin! Yapacağınız bu hata dört gün içinde hafızanıza, dikkatinize ve ruh halinize zarar verebilir' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.