Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

3 haftalık tam kapanma geliyor

20.04.2021
4.839
3 haftalık tam kapanma geliyor

Tam kapanmada tarihinin öne çekilip Ramazan Bayramı’nı da içerisine alacak şekilde 23 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında olacağı iddia edildi.

 

 

3 haftalık tam kapanma geliyor 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve ölüm sayılarını artmasının ardından Bilim Kurulu’nun tam kapanma önerisini ksımen kabul edip 13 Nisan’da iki haftalık ‘kısmi kapanma’ kararı alındığını açıkladı. Erdoğan, iki haftalık kısmı kapanmada beklenilen etki olmazsa daha kalıcı kararlar alınabileceğini de işaret etti.

 

3 haftalık tam kapanma geliyor 3

 

Erdoğan’ın açıklamasına göre 27 Nisan’da sonra erecek 2 haftalık kısmı kapanma döneminde beklenilen düşüş yaşanmadığı gibi artışın da korkutucu boyutlara ulaşması iktidarı endişelendirdi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın fotoğrafı tatil olması ve ardından haftasonu tatilinin gelmesi tam kapanma tarihinin öne çekilmesini gündeme getirdi.

3 haftalık tam kapanma geliyor 5

KAPANMA TARİHİ NETLEŞİYOR
Odatv’de yayınlanan habere göre tam kapanma tarihinin Ramazan bayramını da içerisine alacak şekilde 23 Nisan ila 17 Mayıs tarihlerinde olacağı iddia edildi. Tam kapanma kararında ve tarihinin öne çekilmesinde turizm gelirlerinin de belirleyici olduğu değerlendiriliyor. İstanbul Valiliği pandemi gerekçesi ile kent genelindeki tüm eylem ve etkinlikleri 17 Mayıs’a kadar yasaklaması da dikkat çekti.

 

 

3 haftalık tam kapanma geliyor 7

TURİZM GELİRLERİ ÖNEMLİ
Almanya ve Amerika’nin Türkiye’ye yönelik Covid kaynaklı seyahat uyarılarının ardından, Rusya’nın da 15 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında uçuş yasağı başlatması turizmde moralleri bozdu. Avrupa Birliği’nin de listeye katılması korkusu ve yaz tatilinin yüksek vakalarla seyretmesi endişesine karşılık Ramazan Bayramı’ndan dahi vazgeçmeye hazır olduğunu bildiren turizmcilerin isteğinin kabul görmesi bekleniyor…

3 haftalık tam kapanma geliyor 9

TAM KAPANMA NEDİR?
Tam kapanma kısaca dışarıda olması mecburi kişiler dışında herkezin evde bulunması adlandırılabilir. Örnek olarak öğrenci ve öğretmenlerin online eğitime geçmesi, uzaktan çalışma olanağı bulunan kişilerin evden çalışmaları gibi. Tam kapanma kararı çıkması durumunda dışarıda olması mecburi meslek grupları dışında herkezin evde bulunması gerekecek.

Yani Pazar günleri uygulanmakta olan kısıtlamanın her güne çıkarılması olarak isimlendirilebilir. Sağlık çalışanları, güvenlik güçleri, fırınlar, bakkallar ve çalışmak durumunda olan kişiler yine kısıtlamadan muaf olacak. Dışarıda çalışma durumu olmayan kişilerin tamamının evde bulunması ile tam kapanma gerçekleştirilebilecek. Kısıtlamadan kimlerin muaf olacağı, hangi işletmelerin açık, hangilerinin kapalı olacağı ve tam kapanma kararının çıkıp çıkmayacağı ilk Kabine toplantısında netleşmiş olacak.

3 haftalık tam kapanma geliyor 11

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.