Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücudunuzun Size Verdiği 16 İpucu! Tam Anlamıyla Hayat Kurtaracak!

19.04.2021
1.205
Vücudunuzun Size Verdiği 16 İpucu! Tam Anlamıyla Hayat Kurtaracak!

PARMAKLARINIZ UZUN MU? GÖZLERİNİZİN İÇİNDE BEYAZ BİR DAİRE Mİ VAR? DİŞLERİNİZ Mİ KANIYOR?
İŞTE HAYAT KURTARACAK 16 SORU:
Londra’daki Kine College Hastanesi Yaşlanma Bilimi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, vücudumuzun bizlere hayatımızı kurtaracak tam 16 ipucu vermiş olduğuni ortaya koydu. Prof. Dr. Robert Bale, “Sadece parmaklarınızın uzunluğu bile sizin sağlığınız hakkında kayda değer bilgi sahibi olmamızı sağlıyor esasında.

 

 

Siz de vücudunuzla ilgili önemli ayrıntılara; dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz” diyor. Tırnaktan gözlere, doğum kilogramsundan avuç içerisine kadar vücuttaki her şey birer gösterge. O halde bir test yaparak ne kadar daha sağlıklı olduğumuzu anlamak mümkün. Test edin, kendi check-up’ınızı kendiniz yapın.. İşte vücudunuzun size vermiş olduğu 16 ipucu:

1. TIRNAKLAR
Tırnaklarınıza dikkatle bakın. Eğer hafif mavilik veya; morluk görürseniz bu bir kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuz manasına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması veya üstlerinde tümsekler olması da nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.

2. NEFESİNİZİ SAYIN
Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız daha sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demek.. Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

 

 

3. GÖZLER
Aynada gözlerinizden birine bakın. İris’in etrafında beyaz bir daire var ise kolesterol seviyeniz yüksek manasına geliyor. Bu aynı şekilde yaklaşan kalp problemlerinin da en büyük habercisi.

4. AVUÇ İÇİNİZE BAKIN
Avuç içlerinize dikkatle bakin. Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde sorun var demek.

5. HAFIZA KONTROLÜ
Bir tepsinin üstüne rastgele 10 eşya koyun. Tepsiye yalnızca 10 saniye bakın. Kaç tanesini hatırlayabildiniz? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karşılaşma riskinizin daha az olacağı manasına geliyor.

6. KAS KONTROLÜ
Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınız da bir zayıflık olduğu manasına geliyor.

 

 

7. DIŞ GÖRÜNÜŞ
Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu manasına geliyor.

8. TİROİT MİSİNİZ?
Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda bir şeye uzanıyormuş gibi uzatın. Ellerinize dikkat edin. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz çok.

9. DÜZ YÜRÜMEK
Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin. Üzerinde rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi işliyor demektir.

10. DOĞUM KİLONUZ?
Annenize kaç kilogram doğduğunuzu sorun. 3 kilogramnun altında doğmuşsanız kalp sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

11. BELİNİZ KALIN MI?
Vücut sekliniz elmaya benziyorsa, yani yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yasama riskiniz daha fazla.

 

 

12. TUVALET SIKLIĞI?
Her 3 saatte bir tuvalete birden fazla gitme ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Diyabetin en erken alarmlarından biri sık tuvalete gitmektir.

13. NABIZ KONTROLÜ
Nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yasayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70’in altındaysa daha sağlıklısınız manasına geliyor.

14. DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN
Eğer dişleriniz kanıyorsa, kalbiniz tehlikede demektir.

15. PARMAK UZUNLUĞU
İşaret ve yüzük parmakları aynı uzunlukta olan kişilerin kalp krizi geçirme riski daha fazla.

AYAK BİLEKLERİNDEKİ ÇUKURLARA DİKKAT!

16. AYAK BİLEKLERİ
Baş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. Eğer bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.