Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Pekmez Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Pekmezin Bilinmeyen Faydaları

19.04.2021
1.143
Pekmez Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Pekmezin Bilinmeyen Faydaları

Her ne kadar kışın aklımıza gelse de pekmez eski tarihlerden bu güne kadar uzanan yolculuğunda pek de hak ettiği değeri bulamamış gibi görünmektedir. Ancak son senelerde profesyonel hekimler tarafından sık sık pekmezden bahsedilmesi pekmeze olan ilgiyi de arttırmış görünmektedir. Üzüm, dut ve hurma gibi bir çok çeşidi bulunan pekmezin faydaları da bir hayli fazladır. Protein, mineraller, magnezyum, fosfor ve demir ihtiva etmektedir.

 

 

Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi üzüm, dut, keçiboynuzu ve hurma gibi bir çok çeşidi bulunan pekmez kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, kan basıncını dengeler.

Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen yararları arasında bulunmaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunur. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk adı verilen ağız içi yaralarının tedavisinde bir hayli etkilidir.

 

 

 

PEKMEZİN KARACİĞER HASTALIKLARINA FAYDASI
Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi aşamalarında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

PEKMEZ KANSERİ ÖNLER
Pekmezin kanseri önleyici rolü olduğuna dair pek çok araştırma sonucu ve yazısı vardır. Bu konuya ilişkin yapılan pek çok klinik çalışması pekmezin yoğun beslenme profilin kanseri başlangıç aşamasında önleyebileceğini ortaya koymaktadır. Pekmezin yüksek kalsiyum içermesi kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca kanser tümörlerine karşı etkili olabilir.

PEKMEZ MÜKEMMEL BİR ANTİOKSİDAN
Bir çorba kaşığı pekmezin önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olması pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülmektedir.

PEKMEZ ENERJİ SAĞLAR
Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutta enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda daha sağlıklı bir biçimde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.

 

Pekmez Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Pekmezin Bilinmeyen Faydaları 119

 

PEKMEZ KEMİK SAĞLIĞINI KORUR
Pekmez; demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır dahil olmak üzere, daha sağlıklı ve kuvvetli kemiklerin oluşmasını sağlamayı başaran günlük besinlerin çoğunu sağlamaktadır. Bu minerallerin günlük olarak alınması kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

PEKMEZ KALP SAĞLIĞINI KORUR
Pekmez; kalp sağlığını korumak ve kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu sağlamaktadır. Pekmez manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasını tedavi eder, inme riskini düşürür ve kan basıncını daha sağlıklı bir düzeyde tutmaya yardımcı olur.

PEKMEZ KOLON SAĞLIĞINI KORUR
Kalsiyum açısından çok zengin olan pekmez, kolonu toksinlerden temizler. Kalsiyum genelde kolon kanseri riskinde azalma ile ilişkilidir.

DEMİR DEPOSU PEKMEZ
Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20’sini karşılar. Demir eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, saç kaybı, sinirlilik ve anemi de dahil olmak üzere pek çok farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Demir, adet sırasında özellikle bayanlar için önemlidir. Demir, kan ve hücre fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca vücut enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, beyin ve kas fonksiyonunu destekler ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

 

 

POTASYUM DEPOSU PEKMEZ
Bir çorba kaşığı pekmez yaklaşık % 14,5 potasyum sağlar. Potasyum kardiyovasküler sağlığını korumak ve kemik yoğunluğunu artırmak için son derece önemlidir. Bu madde düşük kan basıncını daha sağlıklı düzeyde tutmaya yardımcı olur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.

KALSİYUM DEPOSU PEKMEZ
Kalsiyum yalnızca daha sağlıklı kemikler ve dişlerin korunması için değil, hemde kolon sağlığı, kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, beyin sinir aktivitesi ve kas fonksiyonu için hayati bir rol oynar. Sadece bir çorba kaşığı pekmez % 17 oranında kalsiyum sağlar.

SELENYUM DEPOSU PEKMEZ
Bir çorba kaşığı pekmez ortalama % 5 selenyum ihtiyacını karşılar. Selenyum tiroit fonksiyonu, antioksidan koruma, kanser engelleme, kalp ve damar sağlığı ve romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları engelleme noktasında çok etkilidir. Selenyum eksikliği, bu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Pekmez Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Pekmezin Bilinmeyen Faydaları 3

B6 OLARAK PEKMEZİN FAYDALARI
Bir çorba kaşığı pekmez %7,5 B6 vitamini sağlar. B6 vitamini bağışıklık, sinir sistemi, hücre oluşumu, kan sağlığı ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, antienflamatuar ve antikanser özelliklerinde olduğuna inanılmaktadır.

PEKMEZ KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR
Pekmezi bir çok vitamin ve mineraller sağlar, sıfır yağ ve çok az kalori içerir. Kilo vermek isteyenler için muhteşem bir besin kaynağı olabilir..

MİDE VE SİNDİRİM SİSTEMİ SORUNLARINI GİDERİR
Pekmezin mide ve sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Mide ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olur, mide ülseri tedavi etmek için yardımcı olabilir ve irritabl bağırsak ve kabızlık, ishal ilk sırada olmak üzere pek çok sorunu giderebilir..

PEKMEZ CİLT SAĞLIĞINI KORUR
Pekmez cilt sağlığı için büyük fayda sağlar, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında cilt kırışıklıklarını giderebilir ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır..

Hisler Aynası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.