Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Korkulan oldu. Türkiye kırmızı alarma geçti !

19.04.2021
2.331
Korkulan oldu. Türkiye kırmızı alarma geçti !

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel koronavirüs salgını hakkında son durumu paylaştı. Cinel, ‘Bu son dalga hiçbirisine benzemiyor. Genç hastalar, daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor.Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, seferberlik varmış gibi kurallara riayet etsin. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, bütünüyle dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir.’ dedi. Türkiye, salgının başladığı 13 aydan bu yana, vaka ve ağır hasta sayısında en yüksek sayılara ulaştı.

Korkulan oldu. Türkiye kırmızı alarma geçti ! 1

Vaka sayısının 62 bin 606, ağır hasta sayısının ise 3 000 240’a ulaştığı bu hafta itibariyle artık herkezin seferberlik varmış gibi salgınla mücadelede özellikle kurallara riayet etmek anlamında bu işi ciddiye alması gerektiğini dile getiren

Korkulan oldu. Türkiye kırmızı alarma geçti ! 3

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, artık çok daha genç yaşta hastaların kaybedilmeye başlandığını ve yoğun bakım ekiplerinin de ağır bir travmatik süreçle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Demirören Haber Ajansı’na önemli değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Cinel, “Bunun majör olarak üçüncü bir yukarı gidiş olduğunu düşündüğümüz zaman, birinci dalgada adeta bir seferberlik hali vardı ve vaka sayıları zirvede 13 000 300’lerdeydi. Yoğun bakımlara yansıması da 1980 hasta oldu. İkinci yukarıya gidişte, vaka sayısı 33 000 500, yoğun bakımlara yansıması ise 5 000 970’lerde olmuştu (maksimum). Biz, tam kapanmaya gitmeden, müthiş bir sağlık altyapısının yanında üstyapı diyebileceğimiz yoğun bakım ekiplerinin inanılmaz özverili mücadelesi ile bunun da üstünden gelmiştik ve ağır hasta sayılarımız 500’lere kadar inmişti. Fakat şimdi durum farklı. Yukarıya doğru gidiyoruz. Son 15 gündür kırmızı alarm çanlarının çaldığı açık ve net” dedi.

Korkulan oldu. Türkiye kırmızı alarma geçti ! 5

“Şimdiki gidişte karşımızda mutasyona uğramış bir virüs var, toplumda hızlı yayılabiliyor ve dokuları biraz daha fazla tahrip ediyorö diyen Prof. Dr. Cinel, bunun sonuçlarının ise daha ağır olduğunu ifade etti ve ekledi: “Çok daha genç hastalarımız var. Aşılamanın da yararı ile (65 yaş üstünü aşılamayı başardık),artık yoğun bakımlarda ortalama 78 gibi yaşlardan şu anda 60’lara 59’lara geri geldik. Bu çok önemli bir detay. Çünkü artık 38 yaşında da hastamız var, 45 yaşında da hastamız var. Bunlar da dokuları daha tahrip olmuş bir biçimde geliyorlar yoğun bakımlarımıza. Şu anda ağır hasta sayısında 3 000 200’lerdeyiz. Son 6 haftadır hergün artıyor. Yoğun bakım gereksinimi de artıyor hızla. Sağlık çalışanları için çok zor bir dönem. 10 tane yoğun bakımınız var, ikisini Kovid yoğun bakıma çevirdiniz, yetmedi altısı yedisi, hepsini Kovid yoğun bakım yapamazsınız. Çünkü non Kovid yani Kovid olmayan hastaların da, söz gelimi trafik kazası, beyin kanaması, ciddi kalp krizi geçirdiklerinde yoğun bakıma ihtiyaçları oluyor”“Herkesin artık bir adım geri çekilmesi gerektiğini” dile getiren Prof. Dr. Cinel, bunun da seferberlik duygusuyla yapılabileceğini söyleyerek “Nisan başından beridir çok ciddi uyarılarda bulunuyoruz.

YATAKLAR TAMAMEN DOLARSA SİSTEM KİLİTLENİR Türkiye’nin salgında yoğun bakımlar açısından zaman kazanmaya ihtiyacı olduğu gerçeğini da dile getiren Prof. Dr. Cinel, “Bizim şu an için zaman kazanmaya ihtiyacımız var. Herkesin olayın farkına varıp, sağlık sistemine yardımcı olmasını istiyoruz. Bunu çok ısrarla, en acil şekilde yerine getirmemiz gerekmektedir. Son 7-8 haftadır aralıksız artıyor ağır hasta sayısı. İstanbul’da şu an için doluluk oranlarımız gerçekten en üst düzeyde. Bu, (yoğun bakımlarda) yatakların bütünüyle dolu olduğu manasına gelmiyor, yatak yok demek değil. Biz hastamızı kapıda, sokakta bırakacak bir millet değiliz. Ama ben, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı olarak şunu vurgulamak mecburiyetinde hissediyorum kendimi: Yoğun bakımın birinci düzeyi olur, kardiyoloji, nöroloji yoğun bakım, olur buralarda Kovid hastalarına geçici süreyle hizmet verebilirsiniz. Asıl hizmet alacakları yer, üçüncü basamak yoğun bakımdır bu hastaların. Genel yoğun bakımlardır, anestezi yoğun bakımlardır, göğüs hastalıkları ilgili yoğun bakımlardır. O yüzden diyorum ki, daha fazla doluluk, yoğun bakımların sigorta olma fonksiyonunu kaybetmesi manasına gelir. Yoğun bakım çalışanları açısından da psikolojik açıdan da bu yük daha fazla zor taşınır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.