Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sadece Kadınları Değil, Erkekleri de Tehdit Ediyor!

17.04.2021
468
Sadece Kadınları Değil, Erkekleri de Tehdit Ediyor!

Kemik erimesinin (osteoporoz) yaygınlaştığı çağımızda, her 4 kadından ve her 8 erkekten biri bu hastalıkla mücadele ediyor.

 

 

Özellikle menopoz sonrasında bayanların daha çok risk altında olduğunu belirten Prof. Dr. Özgür Çetik, yanlış yaşam alışkanlıklarının osteoporoz riskini artırdığını anlattı ve hastalığın belirtileri ile alakalı bilgiler verdi. Peki kemik erimesinden korunmanın yolları neler?

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik, “Osteoporozu bulunan hastalarda basit düşmelerde bile omurga, kalça ve el bileği kemik kırıkları çok sık görülmektedir.

Omurgada kırık oluşur ise kamburlaşma ve boy kısalığı ortaya çıkar. Oluşan deformite ve ağrı hayat niteliğini düşürür. Omurga kırıklı hasta akut dönemde ortopedi polikliniklerine şiddetli bel ve sırt ağrısı ile gelirken, geç dönemde ise; kronik bel ağrısı, uyku bozukluğu, nefes darlığı, hazımsızlık, anksiyete hatta depresyon ile gelebilir” diyor.

Sadece Kadınları Değil, Erkekleri de Tehdit Ediyor! 1

 

 

Kalça kırığının cerrahi tedavi gerektirdiğini, ölüm riskinin ise cerrahi tedaviye rağmen ilk yıl % 20-33 arasında değiştiğini belirten Prof. Dr. Özgür Çetik, kemik erimesinden korunmanın 6 etkili yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

EN KOLAY EGZERSİZ: YARIM SAAT TEMPOLU YÜRÜMEK

Hareketsiz yaşam tarzının davetiye çıkardığı ciddi problemlerden biri kemik erimesi yani osteoporoz. Oysa özellikle genç yaşlardan itibaren düzenli egzersiz yapma alışkanlığı edinmek, hergün düzenli şekilde en az yarım saat tempolu yürümek kemik kaybına karşı oldukça önemli rol oynuyor.

 

 

KEFİR TEK BAŞINA OSTEOPOROZLA SAVAŞIYOR

Süt, yoğurt, kefir gibi kalsiyumdan zengin besinleri ihmal etmemek, düzenli şekilde yeteri kadar tüketmeye özen göstermek kemik erimesine karşı büyük fayda sağlıyor. Kefirin tek başına bile osteoporozu önlediğine dair bilimsel yayınlar mevcut. Kalsiyum alınması kemik yıkımını azaltırken, D vitamini de kalsiyumun emilimini artırıyor ve osteoporoza karşı koruyor.

GÜNEŞLİ GÜNLERİ KAÇIRMAYIN

Özellikle Mayıs-Kasım ayları arasında saat 10:00-17:00 arası dönemde 15 dakika güneşte kalmak D vitamini yapımını sağlayarak osteoporozu önlemede etkili. Alınan D vitamininin aktifleşmesi için vücudun güneş görmesi gerekmektedir. Evde pencerenizi açarak fırsat buldukça güneş ışınlarından faydalanmayı ihmal etmeyin. Pencerenin ardından gelen güneşin yararı olmadığından direk olarak temas önemli.

 

Sadece Kadınları Değil, Erkekleri de Tehdit Ediyor! 3

 

ALKOL VE SİGARADAKİ RİSK

Osteoporozda risk faktörleri arasında alkol ve sigara önemli yer tutuyor. Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak çok önemli. Özellikle sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalarak pasif içici olmak kemik kaybını artırıyor. Ancak osteoporoz başlangıçta sinsi seyrettiğinden, kemiklerde kırıklar meydana gelinceye dek hiçbir belirti vermeyebiliyor.

AŞIRI TUZ TÜKETİMİ RİSKİ ARTIRIYOR

Gazlı ve kafeinli içecekler ile aşırı tuz tüketimi de osteoporoza davetiye çıkarıyor. Kafein kalsiyum emilimini azaltarak kemik kaybına yol açtığından, kahve ve çayda aşırıya kaçmamak, gazlı içeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Aşırı tuz da vücutta kalsiyum kaybına, dolayısı ile kemik kaybına neden olduğundan günde 6 gramdan fazla tuz tüketmemek gerekmektedir.

PROTEİN KEMİKLER İÇİN FAYDALI AMA..

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik “Protein kemikler için fayda sağlarken, aşırı protein tüketimi kemiklerde güç kaybına yol açtığından yüksek proteinli gıdalardan kaçınılmalıdır. Mevsim sebze ve meyvelerinin yeteri kadar tüketilmesi ve su içmeye özen gösterilmesi gereklidir” diyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.