Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kulak Çubuğunun Yol Açabileceği 5 Tehlike!

Kulak Çubuğunun Yol Açabileceği 5 Tehlike!

Kulak çubuğu kimileri için vazgeçilmezdir.

 

 

En küçük bir kir, en küçük bir tıkanıklık sebebiyle düşünmeden iki tarafı minik pamukla sarılı çubuklar kullanılır.

Amaç, kulaklara rahatsızlık veren kirden kurtulmaktır.

Ancak kulak çubuğu tehlikeli olabilir. Fayda sağlamak isterken zarar görebilirsiniz.

 

 

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Baylançiçek normalde kulak kepçesindeki kıvrımlı yerlerin temizlenmesi amacı ile üretilen kulak çubukları, kulak kanallarının içini temizlemek amacı ile bilinçsizce derinliklere sokulursa mantardan kulak zarında delinmeye, enfeksiyondan işitme kaybına dek pek çok hastalığa yol açabileceğini belirtti.

Kulak Çubuğunun Yol Açabileceği 5 Tehlike! 1

İşte kulak çubuğunun yol açabileceği 5 tehlike…
1- Dış kulak yolunda çizik veya zedelenme meydana gelebilir

Özellikle yaz mevsiminde havuz, deniz ve duş esnasında su ile temas artarken; kulağını sık sık temizleme ihtiyacı hisseden ve kulak çubuğuyla karıştıran insanlar, dış kulak yolunda gözle görülmeyen bazı çiziklere, zedelenmelere yol açabilir. O zedelenmeler ve çatlaklar da kirli maddelerin dış kulak yolunda iltihaplanmasına neden olabilir. Haliyle çok basit enfeksiyon kapılabilir. Bu sebeple bilinçsiz hareket etmemek, kulak çubuklarını kulakların derinliklerine sokmamak gerekir.

 

 

2- Kirler daha da dibe itilebilir

Normalda dış kulak yolu kahverengi bir salgı yapar. Dış kulak yolunu enfeksiyonlardan koruyan bu salgı dış kulak yolu tarafından dışarı atılır. Ama biz onu günlük yaşantımızda göremeyiz. Dışarı atılmasında problem olması halinde ise bu salgı içerde birikebilir. Biriken salgı, kulak çubuğu ile temizlenmeye çalışılırken tam tersi o biriken salgılar daha da içeri itilip birikmesine yol açılabilir, dış kulak yolu kanalı kapanabilir.

3- İşitme kaybına yol açabilir

Kulak doğal yapısı gereği kendi kendisini temizleme özelliğine sahiptir. Kulak kirleri, sanılanın tam tersine kulağımız için yararlıdır. Ancak kulak çubuğu ile bu yararlı kirlere müdahalede bulunarak zarar verebiliriz. Bilinçsiz kulak çubuğu kullanımı kulak tıkanıklıklarını hatta işitme kaybını yanı sıra getirebilir.

 

Kulak Çubuğunun Yol Açabileceği 5 Tehlike! 3

 

4- Kulak zarında delinme meydana gelebilir

Kulak zarı yaklaşık 2.5-3 santim ileride yer alır. Ani ve aşırı basınç değişiklikleri, patlama, aşırı ses, travma, tokat atma ve darp gibi sebeplerle kulak zarı delinebildiği gibi kulağın, kulak çubuğu ve şişle kurcalanması sonucu da kulak zarı zarar görebilir ve delinebilir. Bu sebeple özellikle havuz, deniz ve duştan sonra kulağın nemini almak yeterlidir.

5- Mantara neden olabilir

Kulak çubukları normalde kulak kepçesindeki kıvrımlı yerlerin temizlenmesi amacı ile üretilmesine karşın, kulak kanallarının içini temizlemek için bilinçsizce derinliklere sokulduğunda kulağın kendi kendisini doğal yoldan temizleme mekanizmasını bozar. Bu durumda buşon denilen binaların ortaya çıkmasına neden olur. Buşon yapıları da su ile temas ettiğinde kokuşup mantar gelişimine neden olabilir.

Kulak çubukları kulağımızda temizlik olarak yalnızca en dış kısmın nemini almak veya kurulamak amaçlı kullanılabilir. Ama kulak kiri sebebiyle kulakta bir tıkanma olduğunda KBB uzmanı tarafından kirin temizlenmesi en doğrusu yöntemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.