Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ceviz kabuğunun faydalarını Biliyor musunuz?

17.04.2021
192
Ceviz kabuğunun faydalarını Biliyor musunuz?

Ceviz kabuğunun insan sağlığına yararı tartışılmaz. Doğanın insanlara sunmuş olduğu en önemli mucizelerden biri de ceviz kabuğudur. Ceviz kabukları ve ceviz hemde içerisinde çok miktarda B vitamini barındırmaktadır.

 

 

Hayati öneme sahip olması bakımından ceviz kabuğunun yararları, ceviz kabuğu suyu nasıl hazırlanır sorusu insanlarca çok fazla merak ediliyor. Bizde ceviz kabuğunun yararları ve ceviz kabuğu suyu nasıl hazırlanır görelim.

Ceviz kabuklarının bariyerleri, insan vücudunun normal işleyişi için gereken büyük miktarda iyot özelliğine sahiptir. İyot eksikliği tiroid bozukluğu, göğüs hastalıkları, uterus, prostat, diyabet gibi pek çok hastalığın gelişimine yol açabilir. Çoğu zaman iyot eksikliği genel halsizlik, titreyen eller, terleme, sinirlilik, yüksek tansiyon ve uykusuzluk ile sonuçlanır. İyot eksikliği yaşlı insanlar arasında oldukça yaygın bir hastalıktır.

 

 

Ceviz kabuğunun faydalarını Biliyor musunuz? 1

Vücudun iyottan yoksun olup olmadığını kontrol etmek için, akşamdan dirseklerinize bir miktar iyot koymak en iyisidir. Sabah, dirseklerinizde iyot yoksa, vücudunuzun iyot emmesi manasına gelir çünkü yetersizdir. Aksine vücudunuzda yeterli miktarda iyot var ise, cilt üstünde iz kalır.

Ceviz kabuklarının yararları çoğu insan tarafından merak ediliyor. Ceviz kabuklarının suyunu elde ederek yararlarından da en iyi biçimde faydalanabilirsiniz. Ceviz kabuklarının çeşitli kullanımlarının beraberinde sağlık açısından çeşitli yararları bulunur.

Ceviz kabukları parlayan bir cilde, parlak ve canlı saçlara, bembeyaz dişlere sahip olmanızı sağlayacak bileşenler içerirler. Cevizin besin değerlerinin beraberinde en az kabuğu da onun kadar yararlı olmaktadır. Ceviz kabuğunun yararlarını merak ediyorsanız aşağıda verdiğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Ceviz kabuğunun yararları
Ceviz kabuğunun yararlarını anlatamaya geçmeden önce bir duruma açıklık getirmemizde fayda var. Ceviz kabuğunun sert kısımlarının beraberinde cevizin etrafını saran ince kabuk kısmının da yararlı olduğunu ve ceviz suyunu hazırlarken mutlaka kullanılması gerektiğini unutmayınız.

 

 

BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIR

Ceviz kabuğunun faydalarını Biliyor musunuz? 3
Ceviz kabuklarının bağışıklığı arttırdığı bilinmektedir. Ceviz kabukları içerisinde bağışıklık sistemini daha sağlıklı tutmak ve pek çok hastalıktan korumak için iyi miktarda antioksidan içerir.

CİLT YAŞLANMASINI GECİKTİRİR
Ceviz kabukları cilt için en iyi olan B vitaminleri ile doludur. B vitamini stresi yönetir ve stres seviyelerini düşürür. Yüksek stres seviyeleri kırışıklıklara katkıda bulunmaktadır ve daha hızlı yaşlanmaya yol açar. B vitaminleri, E Vitamini (doğal bir antioksidan) ile beraber stresi indükleyen serbest radikallerle savaşabilirler. Ceviz kabukları yaşlanma sürecini geciktirebilir.

GÖZ ÇEVRESİNDEKİ KOYU HALKALARDAN KURTULUN
Göz çevresindeki koyu halkaları gidermek için düzenli şekilde göz çevrenize ılık ceviz kabuğu suyu uygulayın. Ceviz kabuğu suyundaki sakinleştirici madde olduğundan koyu halkaların hızlı bir biçimde giderilmesine yardım edecektir. Ceviz kabuğu hemde cildin ışıltısını ve ışıltısını yeniden kazanmaya yardım etmek için gözlerdeki şişlikleri yatıştırır.

KEPEK KARŞITI

Ceviz kabuğunun faydalarını Biliyor musunuz? 5

Ceviz kabukları, zengin nemlendirme fonksiyonları açısından saç için bulunmaz bir nimettir. Ceviz kabukları % 100 doğal olan kepek önleyici bir ilaç olarak görev yapar.

KANSERDEN KORUR
Her sabah ceviz kabuğu suyu içmek kansere karşıda koruma sağlamaktadır.

SAÇ RENGİNİ DÜZENLER
Ceviz kabuğu, doğal olarak saçı vurgulayabilen doğal bir renklendirici olarak bilinir. Ceviz kabuğu saça daha sağlıklı bir parlaklık kazandırırken saç renginizi geliştirmekte olan çok sayıda proteine sahiptir.

KABIZLIK VE SİNDİRİM SİSTEMİNİN DÜZENLİ ÇALIŞMASINI SAĞLAR
Ceviz kabukları sindirim sistemimizin sağlığını korumak için faydalı faydalı olan liflere sahiptir. Bağırsak hareketlerimizi düzenli bir biçimde çalıştırabilmemizi sağlar. Sindirim problemlerinizi kısa süre içerisinde geçirmek niyetindeysek ceviz kabuğu suyu kullanabiliriz.

CEVİZ KABUĞU SUYU ZAYIFLATIR MI?
Ceviz kabuklarının içerdikleri antioksidan sebebiyle zayıflatıcı etkisi de bulunur. Ceviz kabuklarının hemde sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi de kilogram vermede etkili olmaktadır. Başarılı ve bir o kadar da sağlık açısından yararlı olan cevizin kilogram vermede bir hayli etkili olduğu bilinmektedir. Ceviz kabuğu suyunun bir hafta içerisinde 4 kilogram verdirdiği bilinmektedir. Ceviz kabukları hemde vücuttaki zararlı toksinlerden kısa süre içerisinde kurtulmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda ceviz kabukları antioksidan özelliği sayesinde zayıflarken bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlamaktadır.

MALZEMELER
– Yarım fincan ceviz kabuğu

– 2 su bardağı su

ZAYIFLAMAK İÇİN CEVİZ SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Ceviz kabuğunun faydalarını Biliyor musunuz? 7


Yarım fincan ceviz kabuklarını alın, bir kaseye koyun ve üzerine 2 su bardağı dökün, kaynatın, 10 dakika kadar soğuduktan sonra yemeklerden yarım saat önce için.

AHMET MARANKİ’DEN CEVİZ SUYU KÜRÜ TARİFİ
– 6 adet ceviz kabuğu

– 1 litre su

– 2 yemek kaşığı sirke

CEVİZ KABUĞU SUYU NASIL HAZIRLANIR?
6 adet ceviz kabuğunun üzerine ve alt kısmına delikler açrak 1 litre suyun içine atın. Karışımın içine2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Karışımı 15 dk kadar kaynatın. Karışımı sabah akşam aç karnına bir bardak kadar için. Ceviz suyunu içerken hemde cevizde tüketin.

Akşam yatmadan önce cevizi kırın ve bir su bardağı suyun içerisina atın. ( yalnızca kabuk atılmayacak.) sabah uyanır uyanmaz bu suyu için.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.