Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Böbrek Sağlığının Sırrı İdrar Renginde Saklı..!!

17.04.2021
1.803
Böbrek Sağlığının Sırrı İdrar Renginde Saklı..!!

İşleyişi ve yapısı ile mükemmel bir makine gibi çalışan insan vücudu, ömür boyunca sağlık haline dair bazı ipuçları verebilecek yapıda. Yenilen herhangi bir besin sonrası vücudun kaşınması, kızarıklıklar, şişme, hapşırma gibi bazı belirtiler herhangi bir maddeye karşı oluşan tepkiyi gösterdiği gibi, ten rengi, saç dökülmesi, tırnakların biçimi gibi belirtiler de yine vücudun sağlık hali ile ilgili vermiş olduğu sinyaller arasında.

 

 

İdrar renginin de böbrek sağlığına dair dikkate alınması gerekli olan önemli ipuçları verebildiğini belirtti. Timur Erk, “İdrar rengi ve sıklığı konusunu gerek sözlü, gerekse görsel çalışmalar ile sıklıkla dile getiriyoruz. Günlük yaşantı içerisinde dikkat etmeleri, sağlıkları adına idrar sıklığı ve rengini takip etmeleri konusunda yaptığımız uyarı ve bilgilendirmeler, çocuklar tarafından ailelere de iletilebiliyor. Bu nedenle eğitimleri önem veriyor ve ara vermeden devam etmekteyiz” dedi.

Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekimi Nefroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Bilal Görçin ise idrar renginin vermiş olduğu ipuçlarının, günlük hayatta insan sağlığına ilişkin bazı kararlar almaya ve daha sağlıklı alışkanlıklar benimsemeye teşvik edebileceğini, her tuvalete gidişte idrarın rengi ve kokusunu gözlemlemenin bir anlamda erken teşhis ve koruyucu hekimliğin ev ya da işyerinde uygulanması olduğunu vurguluyor.

Görçin, “Böbreklerimiz karnımızın içerisinde en alt iki kaburganın altında ulaşılması zor iki organdır. En önemli görevi vücudumuzda hergün oluşan zehirli ve zararlı maddeleri kandan temizleyip atmaktır. Bunu, kişinin o gün aldığı sıvı miktarına göre idrar oluşturarak yapar. Böbreklerde oluşan idrar, idrar boruları yoluyla idrar torbasına (mesane) gelir. Mesanede belirli bir hacime ulaşan idrar, işeme hissi ile dışarı atılır. Teknolojinin bu kadar ileri olmadığı dönemlerde son ürün olan idrara bakılarak böbrekler hakkında tanılar düşünülmüştür. Çok eski hekimler idrar tahlili için ”idrara bakmak teleskop ile böbreğe bakmak gibidir” demişler. İdrarın renginden ve kokusundan çeşitli hastalıkları teşhis etmişlerdir” diyor.

 

 

Normal idrarın rengi sarının her tonudur. İdrara rengini veren, ürokrom maddesidir. Açık sarı ya da suya yakın renk çok sıvı tüketildiğini ve idrar yoğunluğunun en düşük düzeyde olduğunu gösterirken, en koyu sarı ise sıvının az tüketildiğini ya da böbreğe az sıvı geldiğini işaret eder.

İDRAR RENGİNDELİ DEĞİŞİKLİKLER GIDALARLA VEYA İLAÇLARLA DEĞİŞEBİLİR
PARLAK SARI İDRAR RENGİ NORMALDİR VE B VİTAMİNİ ALANLADA DA GÖRÜLÜR

Koyu sarı idrar rengi de normal olarak sınıflandırılır. B vitamini içeren gıdaların aşırı tüketimi ve bazı müshillerin kullanımında da koyu sarı renk görülebilir.

Çok açık renk, aşırı sıvı yüklenmesi ya da böbreğe aşırı sıvı gelmesi durumunda su gibi idrar görülebilir. Günde 4-8 litre sıvı almasına bağlı şekilde bol idrar yapması durumu olan “psikolojik polidipsi” ya da böbrek tüplerinin son kısmında günlük çıkardığımız idrarı son olarak belirleyen ADH isimli hormonun olmaması ya da etkisizliği sonucu oluşan, kişinin hiçbir hastalığı olmamasına rağmen günde 20-30 litre sıvı almasına bağlı şekilde bol idrar yapması demek olan “şekersiz şeker hastalığı” (Diabetes İnsipitus) sorunu olanlarda da bu renk idrar görülür. Bu hastalar bir günde 20-30 litre su içip bir o kadar idrar çıkarırlar, daha doğrusu su işerler.

 

 

İdrar renginin pembe-kırmızı olduğu gözlemleniyorsa ve sorun eğer idrara kan karışmasına bağlıysa, durum ciddidir ve anormaldir. Günlük beslenmede aşırı pancar ve böğürtlen tüketilmemişse ve bazı antibiyotiklerin kullanımı söz konusuysa, herhangi bir hastalık olmadan da idrarda pembe-kırmızı renk görülebilir.

Turuncu renkte idrar gözlemleniyorsa, havucun aşırı tüketiminden, B kompleks vitaminlerin ya da bazı antibiyotiklerin kullanımından, bazı kan sulandırıcılardan ve kemoterapi ilaçlarından kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir besin tüketimi ya da ilaç kullanımı yoksa sıvı alımının az olduğuna işaret eder.

Mavi idrar rengi ise çok nadirdir, mavi gıda boyası içeren gıdaların tüketildiğini ya da bir hayli nadir görülen bir genetik hastalığı düşündürür. Yeşil renkli idrar ise Psodomonans bakterisinin sebep olduğu üriner enfeksiyonu akla getirir. Koyu kahverengi idrar; baklagillerin aşırı tüketimi, sıtma ilaçları, bazı antibiyotikler, sinameki gibi müshiller ve kas gevşetici ilaçların kullanımı gibi durumlarda ortaya çıkar.

Koyu mor idrar ise genetik bir hastalık olan “porfiri” belirtisidir. Sinir sistemi ve cildi tutan bu hastalığın bir çok belirtisinden birisi de koyu mor idrar rengidir.

Bulanık kırmızı-pembemsi kirli renk idrar ise en ciddi böbrek iltihaplarında görülür. Koyu bordo renkli idrar ise yine nefrit adı verilen böbrek iltihabının ya da vaskülit adı verilen ciddi ilerleyici böbrek hastalığının belirtisi olabilir.

 

 

Kanlı idrar ya da idrara kan karışması ise daima anormaldir, aciliyetle ilgilenilmesi gerekli olan bir sorunun varlığını gösterir. Sıklıkla üriner sistemin herhangi bir bölgesindeki taş ve enfeksiyonlarda görülür. Bu hastalıklarda idrar kanamasına azalıp çoğalan şiddetli ağrı ya da idrar yaparken yanma eşlik eder. İdrarda gözle görülür ve tekrarlayan kan görülmesi ağrısız ise tümör akla gelir. Böbrek, mesane, prostat tümörleri ağrısız kanama yapar.

İdrarda köpük görülmesi, böbrekler yolu ile protein kaçağının belirtisidir. Genellikle tek başına fark edilir. Devamlı ve artarak devam etmesi ciddi böbrek hastalığı belirtisidir.

Şeker ve tansiyon hastaları, hastalıklarının ilerleyen zamanlarında böbreklerinin etkilendiğini protein kaçağının başlaması ile anlayabilirler. Bu sebeple idrarında köpük fark eden bir şeker ya da hipertansiyon hastasının hekimine başvurması gerekir” dedi.

Yorumlar
  1. Furkan dedi ki:

    Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.