Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Beninizde Kanser Tehlikesi Olabilir mi? İşte Cevabı..

17.04.2021
772
Beninizde Kanser Tehlikesi Olabilir mi? İşte Cevabı..

BENLERDE KANSER TEHLİKESİ OLABİLİR
Vücuttaki benlerin devamlı takip edilmesi gerekli olduğuni vurgulayan uzmanlar, halk arasında dolaşan yanlış bilgiler sebebiyle benlerle ilgili hekime baş vurmada gecikmeler olduğunu vurguluyor.

 

 

Estetik veya psikolojik açıdan rahatsızlık verebilen benler için muhakkak cerrahi uzmana danışılması gerekmektedir.

Güneş ışığı gibi faktörlerin ben oluşumunu tetiklediğini belirten Op. Dr. Ufuk Aydın, benlerin muhakkak alınması gerekli olduğu durumları anlattı ve ben aldırma ve kanser riski arasındaki bağlantıyı açıkladı.

 

Beninizde Kanser Tehlikesi Olabilir mi? İşte Cevabı.. 1

 

Vücuttaki benlerin kimileri için psikolojik ve estetik açıdan rahatsızlık verdiğini belirten uzmanlar, benlerinden kurtulmak isteyen kişilerin muhakkak plastik cerrahi uzmanına başvurması gerekli olduğuni söyledi.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın ben oluşumunu tetiklediğini belirten Op. Dr. Ufuk Aydın, hemde genetik faktörlerin de etkili olduğunu ifade ederek, “Benlerini aldırma korkusu yaşamakta olan kişilerin bendeki değişimi takip etmesi çok mühim. Halk arasında benlerin alınması ile kanser riski oluşacağına dair ne yazık ki yanlış bir inanış var. Bu yanlış bilgi yüzünden pek çok kişi korku ile hekime başvurmaz.

Beninizde Kanser Tehlikesi Olabilir mi? İşte Cevabı.. 3

Bu korku ve önemsememe ile kişi benindeki değişime dikkat etmezse, bu durum kansere dönüşme durumunu geç fark etmeye sebebiyet verir. Benler hızla büyüyebilir, renk değiştirebilir, şekil değiştirebilir, kabarıklaşabilir, kanayabilir. Bu tip değişimlere dikkat edilerek ben takip edilmeli ve görüldüğünde muhakkak estetik plastik cerrahi uzmanına başvuru edilmelidir” dedi..

 

Estetik olarak görüntüsünden rahatsız olunan durumlarda benlerin alındığını belirten Aydın, “Özellikle ben, eklem yerleri gibi fiziki rahatsızlık verecek yerde ise ve yine yerleşim yeri olarak tarak, tıraş bıçağı, gömlek yakası, pantolon kemeri ve çorap koncu gibi giysilerle tahrişe maruz kalan bölgeler de bulunuyorsa alınması gerekebilir.

Cerrahi olarak çıkarılan doku parçası muhakkak histopatolojik olarak incelenmelidir. Uzman hekim tarafından doğru biçimde alınan benler hiçbir şekilde kansere sebep olmaz” ifadelerini kullandı..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.